اصلاح طرح لبخند

rt

دندانهای قدامی هر فرد طرح لبخند او را تشکیل می دهند. فردی که دندانهای جلوی دهانش فاصله دار یا نامنظم، نسبت به خط وسط صورت نامتقارن، کج و یا نا مرتب، شکسته و یا لب پریده، تیزیا دندانه دار یا صاف شده و کوتاه ویا زیاده از حد بلندیا کوتاه باشد، یا در هنگام خنده لثه او بیش از حد نمایان شود یا در لبه لثه ای دندانها لبه سیاه روکش یا پرکردگی مشخص و لثه پف کرده یا به رنگ آبی یا بنفش باشد می تواند با اصلاح این ‏نواقص ظاهری جذاب و لبخند زیبا و اعتماد بنفس بیشتری را تجربه کند .در واقع اصلاح طرح لبخند راهی است برای به دست آوردن اعتماد بنفس بیشتر. ‏

روشهای اصلاح ارتودنسی، لامینیت، روکشهای زیبایی و کامپوزیتهای نوری هستند.

در صورتیکه دندانها نامنظم باشند با قرار دادن بریس روی دندانها در یک دوره ۶ ماهه الی ۲ساله ‏می توان آن ها را جابجا کرد.

اگر امکان ارتودنسی وجود نداشته باشد فقط برای منظم کردن دندانهای در معرض دید با روشهای سریع در کمتر از ‏یک ماه و گاه کمتر از یک هفته می توان آنها را منظم کرد . این روشها با تغییر در حجم و شکل دندانه ی جلو آنها را مرتب ‏و زیبا تر می کنند. گاه تنها با یک تراش یا پرداخت جزئی لبه دندان ها و گرد یا صاف کردن زوایای دندان می توان بر جذابیت لبخند افزود و چهره را زنانه تر، مردانه تر و یا جوان تر نشان داد. براکت های فلزی دندان ، رایج‌ترین نوع نوع بریس دندانی است که در درمان ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه بیشتر از هر زمان دیگری از محبوبیت برخوردار است. جنس این به براکت‌ها ترکیبی از استیل، نیکل و سایر فلزات است. این ترکیب باعث می‌شود براکت بسیار با دوام شده و از شکستگی آن جلوگیری کند.

بریس‌های فلزی با استفاده از به براکت‌های فلزی و سیم‌های قوسی شکل، مشکلات لبخند شما را برطرف می‌سازد. با بریس‌های فلزی شما قادرید به دلخواه خود بریس دندان خود را با کش‌های رنگی زیبا و شیک آراسته کنید.

آنالیز خط لبخند

قبل از درمان از دندان ها و وضعیت موجود عکسی در داخل مطب و با زاویه مناسب سر و با دوربین های فتو گرافی دندان تهیه میگردد. بهتر است عکس مذکور توسط نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ آنالیز و موقعیت لثه ها و دندان ها بصورت جز به جز واکاوی گردد.

فهرست مطالب

روشهای اصلاح طرح لبخند

روکش دندان

برای مشکلات زیبایی ناچیز و غیر جدی، همچون تراش، ترک، فاصله مشخص بین دندان، و سایر مشکلات مشابه می توان از خدمات روکش دندان برای رفع مشکل استفاده کرد. این ابزار مصنوعی دندان پزشکی ظاهری شبیه دندان دارد و تقریباً ضخامت آن به اندازه پوسته تخم مرغ یا لنز چشم است که با سیمان مخصوص دندان پزشکی به سطح بیرونی دندان جلو چسبانده می شود و به این ترتیب می تواند ایرادهای دندان را پنهان کرده و ظاهری یکنواخت، منظم و طبیعی به دندان بدهد. در نتیجه با استفاده از این روش شما می توانید لبخندی سالم داشته باشید. یکی از درمان های معروف  که برای اصلاح طرح لبخند لثه ای کودکان و بزرگسالان ارائه می شود، روکش دندان های جلو است که شما می توانید مطمئن باشید با استفاده از این خدمات اشکالات جزئی مربوط به دندان های پیشین شما بر طرف خواهد شد.

عاج دندان و بریج

مشکلات و آسیب های جدی تر مربوط به پوسیدگی یا از بین رفتن دندان را می توان با استفاده از عاج دندان یا بریج دندان بر طرف کرد. عاج دندان در عمل اشاره به یک «طاق یا سقف» دارد، زیرا به این منظور در نظر گرفته شده که بتواند بطور کامل یک دندان خراب یا پوسیده را در خود جای دهد. از این روش می توان بری درمان دندان هایی که به علت آسیب در صورت عدم استفاده از این روش نیازمند کشیدن است، استفاده کرد. این دندان های می تواند برای فرد درد، عدم راحتی، و برخی بیماری های دهان را به همراه داشته باشد. در این حالت تمام پوسیدگی های موجود بر روی دندان آسیب دیده خارج می شوند و سپس یک تاج بر روی دندان قرار می گیرد که با استفاده از سیمان مخصوص دندان پزشکی در محل خود چسبانده می شود. بریج دندان برای درمان دندان های از دست رفته یا کشیده شده استفاده می شود که یک نوع دندان مصنوعی است که بین دو تاج دندان را به هم متصل کرده و در اصطلاح پل می زند. این عاج بر روی دندان قرار گرفته و به این ترتیب فاصله خالی بین دندان ها به واسطه دندان کشیده شده را پر می کند و به این ترتیب از خارج شدن دندان ها از موقعیت اصلی خود جلوگیری می کند.

بالا رفتن لثه

یک لبخند گوشتی زمانی مشاهده می شود که بافت لثه بخش بیشتری از دندان را نسبت به حالت عادی یا مطلوب پنهان می کند. تاثیر کلی این موضوع می تواند مربوط به ایجاد اشکال در ظاهر شما، عدم رشد دندان ها، یا ضعیف شدن آنها باشد. حتی اگر شما ظاهراً از سلامت دهان برخوردار باشید و دارای دندان های سالم، یکنواخت، و سفید در زمان لبخند باشید، رشد بافت لثه می تواند منجر به خراب شدن ظاهر دندان شما شود. هنگام بالا رفتن بافت لثه یا تغییر شکل آن، می توان بافت اضافی را با استفاده از لیزر حذف کرد. این تکنولوژی به ما امکان می دهد بافت لثه را به سرعت، بطور ایمن و با حداقل نگرانی برای بیمار اصلاح کنیم و به این ترتیب بتوانیم ظاهر لبخند طبیعی تری داشته باشیم.

حتی افرادی که بطور جدی سلامت دهان آنها دارای اشکال است می توانند از مزایای حاصل از ایجاد یک طرح لبخند کامل بهره مند شوند. متخصصان زیبایی در کلینیک دندان پزشکی دکتر منتظری، که به صورت منحصر به فرد دارای تخصص در طراحی و پیاده سازی طرح لبخند هستند، می توانند نیازها و اهداف شما را در این رابطه تامین کنند. بنابراین به ما اجازه دهید لبخندی را برای شما طراحی کنیم که در تمام مدت عمر همراه شما باشد.

چگونگی درمان

قبل از اینکه دندان پزشک زیبایی برای اصلاح طرح لبخند دندان یک برنامه درمانی ایجاد کند، سلامت دهان و دندان شما باید بررسی شود. دندان پزشک زیبایی دندان ها، لثه ها و ساختار دندان به طور کامل معاینه می کند تا تعیین کند که آیا شما برای انجام روش اصلاح آماده هستید یا خیر. در صورتی که در معاینه مشخص شد که مشکل دهان و دندان مثل بیماری لثه یا چفت نشدن دندان ها روی هم را دارید، باید قبل از انجام اصلاح طرح لبخند دندان، مشکل خود را برطرف سازید.

از آنجایی که درمان چفت نشدن دندان های روی هم اغلب یا کل دندان ها را در بر می گیرد، به آن باسازی کامل دهانی گفته می شود. با وجود اینکه بازسازی کامل دهانی وقت بیشتری می گیرد، بیماران معمولا از تغییرات حاصله رضایت دارند، زیرا بخش هایی از اصلاح طرح لبخند دندان مثل بهبود ظاهر خنده شما بخشی از این فرآیند است. وقتی برنامه درمانی اصطلاح طرح لبخند شما آماده شد، متخصصین دندان دیگر نیز درگیر خواهد شد. این متخصصین شامل تکنسین دندان آزمایشگاه، متخصص دندان، متخصص عصب کشی، متخصص بیماری های لثه، متخصص ارتودنسی یا جراح دهان، فک و صورت می شود.

بخشی جدایی ناپذیر فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان پیش نمایش نتایج بالقوه ای است که قبل از شروع درمان ارزیابی می کنید. دندان پزشک های زیبایی با استفاده از تنوعی از فن آوری های مخصوص دندان تغییراتی که انتظار دارید بر روی طرح لبخند شما صورت بگیرد را به شما نشان می دهد.

برای مثال، در طول ارزیابی بهداشت دهان و دندان به منظور قرار دادن روکش، دندان پزشک زیبایی یک قالب گچی از دندان های موقتی ایجاد می کند تا نیازمندی های فرآیند شما را با دقت به تکنسین آزمایشگاه انتقال دهد. قالب های گچی و موقتی دندان ها همچنین پیش نمایش نتیجه مورد انتظار اصلاح طرح لبخند را برای شما عرضه می کنند تا شما را خاطر جمع سازند که از برنامه درمانی پیشنهادی رضایت خواهید داشت.

ماندگاری درمان

روش های دندان پزشکی زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری در طول زمان است. برای مثال، سفید کردن و بروساژ دندان باید گاهی اوقات تکرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند. دندان های مصنوعی چینی ممکن است لب پر شده یا بشکنند و به تعویض نیاز داشته باشند. باندینگ کامپوزیت دائمی ممکن است لک بیفتد و باید بهبود پیدا کد یا تعویض شود. روکش های دندان عموما باید پس از ۱۰ تا ۱۵ سال تعویض شوند. اصلاح لبخند لثه ای نیز باید در طول زمان بهبود پیدا کند.

سازنده اجزای زیبایی دندان، تکنسین آزمایشگاه و موادی که پزشک مورد استفاده قرار می گیرند نیز بر میزان دوام و ماندگاری اصلاح طرح لبخند دندان شما تاثیر گذار هستند. به منظور بدست آوردن نتایج بهینه، در انتخاب دندان پزشک زیبایی دقت خاصی داشته باشید و در مورد موادی که می توان مورد استفاده قرار داد پرس و جو کنید.

هزینه درمان

هزینه اصلاح طرح لبخند بسته به نوع درمان لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر متفاوت می باشد. با توجه به این که درمان مورد نیاز با توجه به خواسته های هر بیمار به صورت سفارشی انجام می شود، دندان پزشک زیبایی می تواند به شما یک ایده درباره هزینه های درمان پس از ارزیابی دقیق ویژگی های مورد نظر در طرح لبخند ارائه دهد. علاوه بر این وجود هر گونه مشکلات سلامت دهانی که نیاز به درمان قبل از اصلاح طرح لبخند داشته باشد نیز می تواند بر هزینه درمان تاثیر گذارد، هر چند این درمان ها برای اصلاح موفقیت آمیز طرح لبخند لازم و ضروری هستند. موسسه ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است بخشی از هزینه های مربوط به روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد و به همین خاطر لازم است شما قبل از شروع درمان درباره این موضوع با موسسه بیمه خود صحبت نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ