شاید شما به این دلیل در حال خواندن این متن هستید که تمایل دارید از طب سوزنی استفاده کنید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید. اکثر ما در خصوص ایمن بودن طب سوزنی تردید داریم چون در مورد آن اطلاعات کافی نداریم و یافتن متخصص طب سوزنی واقعی این روش دیرین درمانی بسیار سخت می باشد. این مقاله با هدف پاسخگویی به بعضی از پرسش‌های شما درباره طب سوزنی نوشته و سعی شده است تا راهنمایی‌های لازم و مفیدی را درباره انتخاب دکتر طب سوزنی مناسب و مجرب ارائه دهد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی روش درمانی قدیمی برای مشکل امروزی است. این روش عموما  یک روش درمانی غیرسنتی برای کمر درد و گردن درد در نظر گرفته می شود. با وجود اینکه اغلب مواقع  طب سوزنی اولین گزینه درمانی برای کمر درد و ….نیست، تعداد زیادی از بیماران و پزشکان از آن به عنوان ابزاری برای کاهش کمردرد و ….. استفاده می کنند

طب سوزنی بخشی از نظام درمانی است که با قدمتی دیرینه، بیش از هزاران سال پیش در چین ابداع شد و اکنون در کلینیک طب سوزنی در بسیاری از نقاط جهان به کار برده می‌شود. این درمان یکی از پایه‌های اصلی طب چینی به شمار می‌رود، در این روش متخصص طب سوزنی، سوزن‌های بسیار باریک و ظریفی به منظور تحریک فرایند خود درمانی در نقطه‌های خاصی از بدن فرو برده می‌شود. انرژی گذرنده (چی) از سراسر بدن در نقطه‌های متعددی موسوم به نقاط طب سوزنی انباشته می‌شود یا افزایش می‌یابد. متخصص طب سوزنی با فرو کردن سوزن‌ها درون این نقاط گوناگون به این انرژی دست می‌یابد و سعی می‌کند مانع سر راه آن را برطرف کند و آن را به جریان بیاندازد یا انرژی به پایان رسیده را از نو انباشته کند. به علاوه گذرگاه‌ها در عین این که تا سطح بدن بالا می‌آیند، در اعماق اندام‌های داخلی نیز جریان دارند. در نتیجه دکتر طب سوزنی می‌تواند از راه نقاط فرو کردن سوزن واقع در سطح بدن به اندام‌های داخلی نیز دست یابد.

متخصص طب سوزنی

HanTianSlimming1

لازم به ذکر است که دکتر طب سوزنی، سوزن‌ها را مانند “دارو” به کار نمی‌گیرد، بلکه با فرو کردن سوزن در نقاط مناسب فرایند التیام‌بخشی خود بدن را تحریک می‌کند. بنابراین می‌توان متخصص طب سوزنی را به مثابه تسهیل کننده‌ی این فرایند در نظر گرفت، به خاطر داشته باشید که بدن خود بیمار نقش اصلی درمان را به عهده دارد. در ادامه به اختصار مراحل یافتن متخصص و کلینیک طب سوزنی مناسب را شرح می‌دهیم:

 • این روش درمانی در سال‌های اخیر به شهرتی روز افزون دست یافته است، بنابراین احتمالاً در میان اطرافیانتان‌ فردی وجود دارد که پیش از این روش استفاده کرده باشد. یکی از بهترین راه‌های یافتن یک متخصص طب سوزنی مناسب، پرس‌وجو و گرفتن معرفی‌نامه از آشنایی است که این روش را برای درمان مشکلاتی مشابه مشکل شما امتحان کرده باشد.
 • چنانچه نتوانستید از نزدیکانتان کمک بگیرید یا موردی مشابه مورد خود پیدا نکردید، اینترنت منبع مناسبی برای یافتن دکتر طب سوزنی به شمار می‌رود، به خصوص اگر در جستجوی متخصصی با تبحر خاص در یک زمینه هستید.

انتخاب متخصص طب سوزنی می‌تواند بسیار دشوار باشد، به ویژه اگر پیش از این تجربه درمان با طب سوزنی را نداشته باشید. حتماً پیش از تعیین وقت مراجعه، پرسش‌هایی را در زمینه این روش مطرح کنید تا مطمئن شوید که متخصص مورد مراجعه توانایی برطرف کردن نیازهای خاص شما را دارد. در ادامه نکات مهمی ذکر می‌‌شود که بهتر است در انتخاب دکتر طب سوزنی مدّ نظر قرار گیرند و پرسش‌های مرتبط با آنها پیش از شروع درمان از متخصص پرسیده شود تا بهترین و ایمن‌ترین گزینش صورت پذیرد:

 1. اهمیت تحصیلات: از تحصیلات و مجوز متخصص طب سوزنی آگاهی یابید. تا از تحصیلات متخصص مطمئن نشده‌اید، اجازه ندهید وی حتی یک سوزن را در بدنتان فرو کند. مراجعین تقریباً همیشه بر این باوراند که هر متخصص آموزش دیده در این رشته یا دارای جواز طب سوزنی از صلاحیت کامل در زمینه هنر تشخیص و درمان با بهره‌گیری از اصول طب چینی برخوردار است. با صراحت از معالج احتمالی خود بخواهید تا درباره آموزش‌ها و مجوز خود به شما توضیح بدهد.
 2. توانایی کمک به شما با توجه به شرایط خاص‌تان: آگاهی از زمینه تخصصی معالج احتمالی و تجارب مرتبط با مشکل شما. برخی از متخصصین طب سوزنی تمامی عارضه‌ها را بدون استثنا درمان می‌کنند. بااین وجود، بسیاری از آنها در درمان بیماری های خاصی مانند درد مفصل و عضله، استرس و اضطراب، ناباروری یا بیماری‌های زنانه تخصص دارند. بنابراین آگاهی از زمینه تخصصی متخصص طب سوزنی و تجربه وی در درمان عارضه‌های مشابه اهمیت بسیار دارد.
 3. اهمیت سبک: آگاهی از انواع روش های مورد استفاده این درمان توسط متخصص. اکثر بیماران نمی‌دانند که طب سوزنی گونه‌های متفاوت بسیاری، نظیر طب سوزنی سنتی چینی، سبک ژاپنی، دستی کره‌ای، زیبایی و  جمجمه، دارد. بعضی از این گونه‌های مختلف نتایج بهتری در درمان شماری از بیماری های خاص به دست می‌دهند؛ بنابراین کارآمدترین گونه این روش را پیش از شروع درمان به کمک دکتر طب سوزنی و تحقیقات خود تعیین کنید.
 4. تعداد جلسه‌های درمانی و فاصله مناسب بین هر دو جلسه: سرعت بهبود و التیام بدن هر فرد با دیگری متفاوت است، ممکن است بیماری شما با یک یا دو جلسه درمان شود یا تعداد جلسه‌های درمانی بسیار بیشتری، به ویژه در صورت مزمن و طولانی مدت بودن بیماری، مورد نیاز باشد. متخصصین طب سوزنی نظرات گوناگونی در مورد تعداد جلسه‌‌های درمانی و فاصله بین آنها دارند؛ برخی درمان هفتگی را ترجیح می‌دهند و عده‌ای دیگر از بیمار می‌خواهند تا بیش از یکبار در هفته به مطب یا مزکر طب سوزنی مراجعه کند. در کل می‌توان گفت که بیماری های حاد و ناگهانی، بر خلاف عارضه‌های مزمن، به تعداد جلسه‌های درمانی بیشتر در بازه زمانی کوتاه‌تر نیاز دارند.
 5. بررسی گزینه‌های درمانی دیگر به جز درمان با طب سوزنی: طب چینی به جز طب سوزنی، گونه‌های متعدد درمانی دیگری را نیز دربرمی‌گیرد؛ بنابراین آگاهی از این روش‌های جایگزین قابل اجرا توسط متخصص طب سوزنی مورد مراجعه، به شرط وجود، خالی از فایده نیست. طب چینی غذا درمانی و درمان با گیاهان سنتی، گرما و ورزش‌های خاص و بسیاری از موارد دیگر را دربرمی‌گیرد.
 6. هزینه و قیمت درمان: از پرسیدن در مورد مخارج درمانی خجالت نکشید. هزینه طب سوزنی بر مبنای تجربه متخصص طب سوزنی، سبک آن و شهر محل درمان متفاوت است. از متخصص بخواهید تا هزینه درمان‌های اولیه و مراجعه‌های بعدی را از همان ابتدا تعیین کند.

نکات مهم

پس از مطرح کردن این پرسش‌ها بهتر می‌توانید بهترین متخصص طب سوزنی مناسب را بیابید. برخورد محترمانه کارکنان مطب، کلینیک و مراکز طب سوزنی اهمیت دارد؛ آیا آنها هنگام تماس شما و مطرح کردن پرسش‌ها می‌توانند حرفه‌ای و به سرعت به شما پاسخ دهند؟ آیا زمان مراجعه بعدی را تعیین می‌کنند؟ برخورد کارکنان اهمیت بسیار دارد، چون جلسه‌های متوالی با آنها در ارتباط خواهید بود.

 • مجوز داشتن یا معتبر بودن متخصص طب سوزنی
 • برخورد محترمانه
 • حرفه‌ای بودن
 • گوش دادن به دغدغه‌ها و نگرانی‌های جسمی و روحی شما
 • ارائه پاسخ‌های قابل فهم
 • مضایقه نکردن از تلاش برای بهبود شما
 • معرفی شما به دیگر متخصصین در صورت لزوم

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، هنگام انتخاب بهترین متخصص طب سوزنی باید نکات گوناگونی را مدّ نظر داشته باشید. به خاطر داشته باشید که شما شایسته برخورداری از بهترین درمان هستید، پس پیش از شروع درمان، تحقیقات لازم را انجام دهید و با متخصصین متفاوت صحبت کنید. از همه مهم‌تر این است که در انتخاب متخصص طب سوزنی شتاب نکنید زیرا این امر در درمان شما بسیار حائز اهمیت می باشد  به متخصصی مراجعه کنید که احساس خوبی در مورد وی دارید و به شما قوت قلب می‌دهد.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ