بوتاکس: موارد استفاده، مزایا، معایب و هزینه

بوتاکس شکل تغییر یافته سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این باکتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود، اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاکس به دست آمده است که فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته میشود . در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها که در ایران موجود است. تزریق بوتاکس این روزها شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما نیز شیوع بالایی دارد تا جایی که در اطراف‌مان افراد زیادی را می‌شناسیم که از این راه جوانی را به خود هدیه کرده‌اند.

botox-1

فهرست مطالب

موارد استفاده بوتاکس در زیبایی

بوتاکس دارویی است که برای درمان و ترمیم خطوط اخم و چروک ثبت شده است. و توسط FDA (اداره دارو و غذای آمریکا) به رسمیت شناخته شده است.
این دارو چین و چروک صورت را بدون نیاز به جراحی از بین می برد.
چین های افقی پیشانی و خط اخم را از بین می برد و خطوط اصطلاحا ( پاکلاغی ) دور چشم را هم درمان می کند.
بو تاکس یک اثر درمانی معجزه آسا دارد.
کاربرد دیگر بوتاکس در زیبایی، استفاده از ان برای تغییر حالت چهره و ابرو است. با انتخاب اینکه در چه موضعی بوتاکس را تزریق کنیم می توانیم کاری کنیم که انتهای ابروها بالا کشیده شود و حالت خشن و شیطانی ایجاد شود یا بازهم با تغییر موضع می توان تمام ابرو را بالا برد و حالت بسیار زیبا و لطیف به ابرو و چهره داد.
یک کاربرد دیگر بوتاکس استفاده از آن برای از بین بردن تعریق زیاد است. که با تزریق در نواحی با تعریق زیاد نظیر زیربغل می توان تعریق آن ناحیه را برای ماهها بلوک کرد.
استفاده دیگر بوتاکس در از بین برادن خطوط پیری ناحیه گردن است که در اثر انقباظ عضلات ناحیه گردنی ایجاد میشود
گاها برای رفع خطوط پایین صورت که در اثر انقباض عضلان جونده است نمیز مورد استفاده است البته کارکردبا بوتاکس در ناحیه تحتانی صورت بایستی توسط پزشک دوره دیده   انجام گردد.
کاربردهای   زیبایی بوتاکس از صورت هم فراتر میرود و حتی گاهی برای کوچک کردن عضلات ساق پا و تحلیل عضلات  البته فقط افراد ماهر انجام میدهند.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

روش درمانی بوتاکس با فلج کردن کوتاه مدت عضلات صورت یا مسدود کردن حرکت سیگنال ها در عصب های خاص کار می کند. این روش درمانی می تواند به عضلات شما کمک کند که صاف به نظر برسند و از انقباض یا ایجاد گرفتگی در آنها جلوگیری می نماید. به این ترتیب، چین و چروک ایجاد شده بر روی صورت شما آزاد شده و در طول چند روز محو می شوند. به هر حال پس از درمان هنگامی که ایجاد علائم چین و چروک بر روی پوست شما مجدداً شروع شد، این روش درمانی ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد (معمولاً ۵ تا ۶ ماه پس از خاتمه درمان قبلی انجام شده بر روی بیمار). به هر حال طول عمر تاثیرات درمانی ناشی از تزریق بوتاکس می تواند با تکرار آن افزایش پیدا کند.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

سن مناسب برای تزریق بوتاکس زمانی است که اولین چین و چروک های پوست در آینه مشاهده می شود! تزریق بوتاکس می تواند بهترین نتایج را برای درمان چین و چروک های دینامیک یا فعال پوست داشته باشد. برای مثال در این رابطه می توان از چین و چروک های ایجاد شده بر روی صورت در هنگام نشان دادن احساس یا بروز حالت های رفتاری مثل خندیدن و گریه کردن نام برد. در حقیقت این نوع چین و چروک های صورت در سایر مواقع قابل مشاهده نیستند. معمولاً محو شدن چین و چروک های روی پوست صورت با گذشته ۳۰ ثانیه از پایان درمان شروع می شوند.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

۱٫ اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

۲٫ استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

۳٫ دوران حاملگی

۴٫ سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال

۵٫ بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

۶٫ بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

۷٫ ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.

۸٫ واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر

۹٫ کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

مزایای بوتاکس

بوتاکس یک نام تجاری است که در حقیقت یک شکل تصفیه شده از یک پروتئین مخدر اعصاب به نام سم بوتولینیوم است و از کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می شود. برای استفاده از این ماده جهت مقاصد زیبایی لازم است ماده اولیه تهیه شده با استفاده از روش های مناسب رقیق شود. کاربرد اصلی این ماده در ارتباط با مزایای آن در راستای کمک به بهبود و شادابی پوست و جوان تر کردن ظاهر افراد می باشد. برای درمان های زیبایی، بوتاکس توانسته مقبولیت عمومی خود را از طریق توانایی آن برای تصحیح خطوط ایجاد شده بر روی پیشانی، خطوط اخم، خطوط پا کلاغی اطراف چشم، لیفت ابرو و لیفت فک، گوشه های دارای افتادگی دهان، چین و چروک های صورت، و طرح لبخند گوشتی یا لثه ای پیدا کند. علاوه بر این از بوتاکس برای درمان بسیاری از مشکلات غیر زیبایی همچون جمع شدن غیر ارادی چشم، سردرد های میگرنی، دیستونی گردن و نیز مشکل تعرق زیاد استفاده می شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به عضلات غیرهدف باید بیمار حدود ۲ تا ۴ ساعت به صورت نشسته یا ایستاده باشد و از مالیدن و دستکاری محل محل تزریق تا ۲۴ خودداری کند. از بیمار خواسته می‌شود که ۲ تا ۳ ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کند.

عوارض بوتاکس

هیچ عارضه جانبی طولانی مدت با تزریق بوتاکس گزارش نشده است. استفاده آسان، ‌ تهاجم اندک و تحمل خوب بیمار و خطرات بسیار کم آن از مزایای درمان با بوتاکس است و آن را تبدیل به یک جزء اجتناب ناپذیر از درمان‌های زیبایی کرده است که به تنهایی یا در ترکیب با جراحی و تزریق ژل و چربی و جوانسازی با لیزر به کار می‌رود.

هزینه و قیمت

هزینه درمان بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود. توجه داشته باشید که هزینه تزریق بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عامل های مختلف بر روی این هزینه تاثیر دارند. بهترین راه برای تعیین هزینه میانگین درمان در ناحیه مورد نظر شما صحبت کردن با یک پزشک می باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ