منظور از عمل بسته کمر، مجموعه درمان‌های پیشرفته مداخله ای می‌باشد که بدون نیاز به برش پوست و برداشتن عضلات و استخوان­‌های خلفی ستون فقرات و از طریق سوزن­­‌ها و پروب‌های ظریف، زیر تصاویر زنده و هدایت همزمان دستگاه سونوگرافی و یا فلوروسکوپی انجام شده و جهت درمان مشکلات ستون فقرات مثل  بیرون زدگی دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی، پارگی دیسک، آرتروز ستون فقرات، سر خوردگی مهره‌ها و … به کار می‌رود.

فهرست مطالب

مزیت‌های عمل بسته


عمل‌های بسته کمر در مقایسه با جراحی‌های باز در ناحیه کمر دارای مزیت‌هایی می‌باشد:

 • عدم نیاز به بیهوشی
 • عدم ایجاد عوارض زخم جراحی و عفونت
 • عدم ایجاد عوارض ناشی از دستکاری آناتومی و آسیب به اعصاب
 • عدم ایجاد چسبندگی پس از انجام مداخله
 • کاهش زمان بهبودی و راه اندازی بیمار
 • کاهش هزینه‌های بیمار
 • عدم ایجاد آرتروز و لغزندگی مهره ناشی از عمل جراحی باز کمر

انواع عمل بسته کمر


تزریق داخل کانال نخاعی (اپیدورال)

این نوع مداخله یکی از روش‌های موثر جهت درمان و رفع درد و التهاب در بسیاری از کمردردهای پایین کمر و انتشار آن به پا (دردهای رادیکولار) مانند درد سیاتیک می‌باشد.

طی این مداخلات از طریق فضای بین ستون فقرات، سوزن مورد نظر تحت هدایت سونوگرافی یا فلوروسکوپی به فضای اپیدورال محل آسیب دیسک وارد می‌شود و پس از اطمینان از محل دقیق پروب مواد مورد نظر به داخل کانال در منطقه ملتهب تزریق می‌شود و التهاب ناحیه و در نتیجه فشار بر روی اعصاب نخاعی ودرد بیمار رفع می‌گردد.

21

تزریق داخل مفصل فاست (درمان آرتروز کمر)

تزریق

مفاصل فاست، مفاصل کوچکی در سمت بالایی و پایینی مهره‌ها در ستون فقرات هستند که سبب حفظ پایداری ستون فقرات می‌شوند. این مفاصل هستند که در کمردرد به علت فشار ناشی از وزن بالا، سابقه جراحی کمر، زایمان سخت، ورزش‌های سنگین، سابقه فامیلی آرتروز و آسیب‌های فیزیکی در معرض آرتروز می‌باشند و التهاب ناشی از آنها سبب فشار بر روی ریشه اعصاب خروجی از نخاع و کمر درد  در بسیاری از افراد می‌شود. جهت رفع التهاب مفصل مورد نظر و درد ناشی از آن، در عمل بسته، سوزن ظریف زیر هدایت تصاویر سونوگرافی یا فلوروسکوپی وارد کپسول مفصلی مورد نظر می شود و مواد ضد التهاب را جهت بلوک درد فاست و رفع اثر فشاری، در داخل مفصل وارد می‌کنند.

173

انواع نوکلئوتومی در عمل بسته کمر


درد و مشکلات ناشی از دیسک کمر، بر اثر درجاتی از بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای کمری و فشار بر روی اعصاب نخاعی در کانال نخاعی و یا طرفین آن می‌باشد.

هدف از اینگونه اقدامات مداخله‌ای آن است که دیسک بیرون زده را به محل اصلی خود بازگرداند و یا آن قسمت از دیسک بیرون زده که بر روی اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کند را از بین ببرد تا علائم دیسک کمر برطرف گردد. این اقدامات خود به سه طریق مکانیکی (دکمپرسور)، شیمیایی (تزریق ازون) و نوکلئوتومی یا لیزر می‌باشد.

آیا من متقاضی عمل بسته کمر هستم؟


نکته مهم در کاندید شدن بیماران جهت اینگونه مداخلات، ویزیت، معاینه تخصصی در مرکز و رویت پاراکلینیک‌های بیمار از قبیل تصویربرداری‌ها و نوار عصب و عضله می‌باشد که مورد آخر در این مرکز قابل انجام می‌باشد.

لازم به ذکر می‌باشد که اساس رویکردی در درمان بیماران مراجعه کننده به این کلینیک، رویکرد قدم به قدم کمردرد می‌باشد ودر صورت موفق نبودن درمان‌های اولیه، جراحی بسته کمر توصیه می‌شود.

همه بیماران مراجعه کننده به این مرکز، شانس درمان توسط عمل بسته کمر  و عمل دیسک کمر را نخواهند داشت و در صورت وجود مواردی مانند: ضعف حرکتی پیشرونده، علایم اسفنکتر ادراری و مدفوعی، شکستگی در ستون فقرات و همچنین بیمارانی که بر اساس معاینات و تشخیص پزشک این مرکز حتما نیازمند جراحی باز کمر می‌باشند، کاندید جراحی بسته کمر نمی‌باشند.

میزان موفقیت جراحی بسته کمر


طبق آخرین تحقیقات انجام شده در مراکز معتبر علمی اروپا، در صورت انتخاب صحیح بیماران جهت انجام جراحی بسته کمر، علائم کمردرد و گودی کمر در درصد قابل قبولی از بیماران مداخله شده، برطرف می‌گردد.

درمان قدم به قدم کمردرد


دیسک-کمر+سیاتیک

رویکرد درمانی در بیماران مراجعه کننده به این مرکز ، رویکرد درمان قدم به قدم کمردرد می‌باشد و تنها بیمارانی که طبق درمان مرحله به مرحله کمردرد بهبود نیابند یا از ابتدا تشخیص داده شود که این روش برای آن ها مناسب‌تر است، کاندید عمل بسته کمر و عمل بسته ستون فقرات می‌شوند.

طبق روش درمانی قدم به قدم کمردرد ابتدا درمان بیماران با دارو درمانی،کاهش فعالیت فیزیکی، استفاده از کمربند طبی و در صورت صلاحدید پزشک متخصص با تجویز درمان‌های فیزیکی تخصصی و موثر مثل درمان با لیزر پرتوان، مگنت‌تراپی، مانیپولاسیون تخصصی، ترکشن اتوماتیک چند بعدی، طب سوزنی و …..صورت می‌گیرد. در صورت عدم بهبود بالینی و در صورت داشتن سایر شرایط، بیمار کاندید جراحی بسته کمر می‌شود. البته لازم به ذکر است که برحسب شدت بیماری در بعضی موارد عمل بسته کمر از ابتدا توسط پزشک تجویز می‌گردد.

لیست بیماری‌ها و مشکلاتی که با روش جراحی بسته در این مرکز درمان می شوند بدین قرار می‌باشد:

بیرون زدگی دیسک بین مهره‌ای، آرتروز مفاصل کمر، بیماری تنگی کانال نخاعی، درگیری عصب سیاتیک، کمردردهای پس از جراحی باز کمر، دردهای دنبالچه، التهاب مفاصل لگن و ساکروایلیاک.

ازون درمانی

ازون درمانی یکی از روش‌های درمانی نوین بسیار موثر می‌باشد که با توجه به خواص ضد التهابی، ضد درد و مهمتر از همه اثرات رژنراتیو (ترمیمی) به سبب تحریک فعالیت فیبروبلاست‌ها، استفاده از آن در درمان مشکلات دیسک بین مهره‌ای رواج یافته است. از لحاظ علمی و بالینی نیز ثابت شده که رادیکال های آزاد درون ازون پزشکی  با مواد داخل دیسک واکنش می دهد و موجب کوچک شدن و رفع بیرون‌زدگی دیسک و التهاب ودرد ناشی از آن می شود.

برای استفاده از گاز ازون در بیماری دیسک، نیاز به عمل بسته و استفاده از دستگاه سونوگرافی یا فلوروسکوپ می‌باشد. بدین صورت که تحت هدایت دستگاه سونوگرافی یا فلوروسکوپ و باتصویربرداری مستقیم و زنده ازون با غلظت‌های مشخص در محل دیسک آسیب دیده تزریق می‌گردد.

لازم به ذکر است که این درمان نیز مانند سایر درمان‌ها در همه بیماران قابل انجام نبوده و صرفا با تشخیص پزشک متخصص برای بعضی از بیماران قابل انجام است.

ازون چیست؟

گاز ازون از ترکیب دو مولوکول اکسیژن و تحت شرایط خاص تولید می گردد. این گاز دارای خواص منحصر به فردی می‌باشد. بیش از پنجاه سال از اولین کاربرد پزشکی گاز ازون می‌گذرد.

تاثیرات گاز ازون

 • کاهش التهاب بافت: زمانی که گاز ازون به داخل بافت مورد نظر ( مفصل ، عضله و…..) تزریق می‌گردد، سطح آنزیم‌های کاهش دهنده التهاب به شدت افزایش می یابد و موجب می‌گردد التهاب کنترل و کاهش پیداکند.
 • تحریک ترمیم سلولی بافتی: گاز ازون طی ترکیب با بافت‌های اطراف باعث می‌گردد رشد سلولی تحریک گردیده و سلول‌ها شروع به ترمیم و جوان سازی نمایند.
 • افزایش خون‌رسانی به بافت آسیب‌دیده: ازون پس از تزریق موجب می‌گردد سیستم گردش خون در محل تزریق بهبود یافته و به تبع آن انتقال اکسیژن و مواد غذایی به بافت افزایش یافته و به بهبود آن کمک نمایند.
 • افزایش کارایی گلبول‌های سفید: وجود ازون موجب افزایش چشمگیر اکسیژن در محل بافت می‌شود. گلبول‌های سفید در حضور اکسیژن فعال‌تر گردیده و توان حذف غفونت و ترمیم عارضه بافتی دوچندان می‌گردد.

سوالات رایج


عوارض این روش چیست؟

این روش هیچگونه عارضه خاصی ندارد.

آیا این روش درمان موقت می باشد؟

خیر، همانطور که توضیح داده شد، در این روش علاوه بر کاهش التهاب، ترمیم سلولی نیز صورت می‌گیرد که باعث می‌شود اثرات آن دایمی باشد.

در چه کشورهایی از این روش استفاده می‌شود؟

آلمان، ایتالیا، روسیه، پنج ایالت آمریکا، فرانسه، هلند و ……

چه کسانی نمی‌توانند از این روش استفاده نمایند؟

افراد دارای فاویسم (حساسیت به باقالا)،زنان حامله و افراد دارای خونریزی فعال

مقایسه ازون تراپی با روش‌های دیگر


 • ازون خاصیت ضد میکروبی شدید دارد ودر مقایسه با روش‌های درمان دیگر احتمال عفونت به شدت پایین می‌باشد.
 • قابلیت تکرار: ازون را می‌توان بارها و بارها تزریق نمود و هیچ گونه عوارض جراحی بسته دیسک کمر نسبت به روش‌های دیگر ندارد.
 • عدم بازگشت بیماری: در سیستم درمانی ازون‌تراپی هدف ترمیم آسیب بافت هدف می‌باشد، لذا درمان کامل بوده و بازگشتی ندارد.
 • قابل استفاده برای بیماران دیابتی

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ