mafsalaranj

عوامل متعددی می‌تواند در درد یا ناراحتی آرنج دخیل باشد. اگر شما علائمی همچون: سوزن سوزن شدن، بی‌حسی، حساسیت به لمس، تورم یا درد را در آرنج و مناطق اطراف آن حس می‌کنید، ممکن است نیازمند مراجعه به یک پزشک باشید. صدمات ناشی از ورزش، شایع‌ترین عامل درد آرنج محسوب می‌شود. همچنین درد آرنج می‌تواند در اثر انجام سرگرمی‌های مورد علاقه شما و حتی انجام یک کار ساده در منزل مانند بلند کردن یک وسیله ساده به وجود آید. صرف‌نظر از علت آسیب‌دیدگی شما، فیزیوتراپی و ورزش می‌تواند کمک‌کننده باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″] متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی با در نظر گرفتن علت‌های درد در ناحیه آرنج، از تکنیک‌های مختلف طب فیزیکی، مانند الکتروتراپی، اولتراسوند تراپی، مگنت تراپی، لیزرتراپی، درمان دستی، ماساژتراپی، شاک‌ویو تراپی، تزریق PRP، تزریق اوزون برای درمان موفق دردهای مزمن آرنج استفاده می‌کنند و یک برنامه درمانی از ورزش‌های مخصوص برای تقویت و افزایش دامنه حرکت و بهبود عملکرد مفصل آرنج به بیماران ارائه می‌دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فهرست مطالب

علل درد آرنج


بیماری آرنج تنیس‌بازان

mafsalaranj1

بیماری آرنج تنیس بازان وضعیتی است که در آن تاندون‌های متصل‌کننده عضلات اکستانسور(خم کننده) به اپیکندیل جانبی دردناک می‌شوند. درد در ناحیه استخوانی خارج آرنج و هنگام گرفتن اشیاء از علائم اصلی این حالت محسوب می‌شوند.

بیماری آرنج گلف‌بازان

mafsalaranj2

بیماری آرنج گلف بازان یک وضعیت مشابه به بیماری آرنج تنیس بازان است اما در این بیماری اپیکندیل داخلی در داخل آرنج تحت تأثیر قرار می‌گیرد. درد در اپیکندیل داخلی (ناحیه‌ای استخوانی در داخل آرنج) و درد هنگام گرفتن اشیاء از علائم اصلی این بیماری هستند.

 بیماری آرتریت یا آرتروز آرنج

 mafsalaranj3

آسیب‌دیدگی‌های مفصل آرنج می‌تواند در طول زمان موجب فرسایش و سایش سطوح مفصلی گردد. با گذشت زمان، مفصل تحلیل رفته، باعث درد و ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزانه می‌شود. این بیماری به نام استئوآرتریت (آرتروز آرنج) و یا آرتریت تحلیل برنده شناخته می‌شود.

بیماری بورسیت استخوان آرنج

mafsalaranj4

بورسیت آرنج هنگامی رخ می‌دهد که کیسه بورسا در پشت آرنج متورم و ملتهب می‌شود. علائم اصلی بورسیت آرنج عبارت‌اند از: تورم، درد و گرما در بخش‌های استخوانی پشت آرنج و محدود شدن دامنه حرکتی آرنج.

 شکستگی آرنج

ناحیه آرنج می‌تواند به در قسمت مفصل آرنج و یا در مجاورت آن دچار شکستگی شود. به‌طور معمول، شکستگی آرنج باعث درد شدید در ناحیه آرنج می‌شود.

پیچ‌خوردگی و دررفتگی آرنج

پیچ‌خوردگی آرنج عبارت‌اند از” کشیدگی و یا پارگی رباط‌های آرنج که درنهایت می‌تواند به دررفتگی آرنج منجر شود. شدت آسیب به میزان آسیب‌دیدگی تک‌تک رباط‌ها (پارگی جزئی یا کامل) و تعداد رباط‌های درگیر بستگی دارد.

سندرم تونل کوبیتال

mafsalaranj5

عصب اولنار در اطراف لبه داخلی آرنج عبور می‌کند، در بیماری سندرم تونل کوبیتال، این عصب تحت فشار قرار می‌گیرد. تحت فشار قرارگیری عصب ممکن است در اثر تنگ شدن کانالی که عصب از آن عبور می‌کند اتفاق افتد که در چنین وضعیتی، پشت آرنج دردناک خواهد شد.

بیماری سندرم تونل رادیال

 mafsalaranj6

بیماری سندرم تونل رادیال مشابه سندرم تونل کوبیتال است، اما در این بیماری عصب رادیال در آرنج تحت فشار قرار می‌گیرد. با این‌حال این بیماری بسیار نادر است. سندرم تونل رادیال به‌طور معمول خود محدود شونده است، به معنی که در نهایت به‌خودی‌خود باید بهبود یابد.

پارگی عضله دوسر تحتانی

mafsalaranj7

عضله دوسر، عضله اصلی در جلوی بازو محسوب می‌شود. قسمت انتهای فوقانی (پروگزیمال) آن به شانه متصل است و قسمت انتهای پایینی (دیستال) آن به قسمت بالای استخوان رادیال (زند زبرین) از طریق یک تاندون بسیار نزدیک به مفصل آرنج متصل شده است.

تشخیص


mafsalaranj8

اکثر مشکلات آرنج را می‌توان پس از یک معاینه ساده تشخیص و تحت درمان قرار داد و احتمالاً نیازی به انجام آزمایش خاصی نمی‌باشد. گاهی اوقات ممکن است پزشک تصویربرداری اشعه ایکس را درخواست نماید، که به کمک آن می‌توان تشکیل زائده‌های غیرطبیعی استخوانی و ساییدگی مفصل را تشخیص داد. گاهی اوقات این تصاویر می‌توانند وجود تکه‌های کوچک استخوان بی‌ثبات در مفصل را نشان دهند. خیلی به‌ندرت برای رد کردن بیماری خاص یا تشخیص ممکن است از اسکن سونوگرافی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده شود.

درمان درد آرنج


استراحت

درمان‌های ساده خود کمک‌کننده و چند روز استراحت، اغلب می‌تواند برای از بین بردن درد آرنج کافی باشد.

گرما و سرما درمانی

mafsalaranj9

استفاده از یک بسته حرارتی در ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند درد و سفتی آرنج را تسکین دهد. شما می‌توانید بدین منظور از پدهای حرارتی قابل شارژ (که می‌توانید از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم ورزشی خریداری نمایید)، کیسه‌های مخصوص که در ماکروویو گرم می‌شوند و یا یک بطری آب گرم کمک بگیرید.  استفاده از کیسه یخ، برای مثال استفاده از یک کیسه نخودفرنگی یخ‌زده، نیز می‌تواند مفید باشد. برای جلوگیری از سوختن و یا تحریک پوست، اطمینان حاصل کنید گرما و یا سرما به‌طور مستقیم بر پوست شما انتقال داده نشود.

آرنج‌بند و آتل‌های طبی

mafsalaranj10

همچنین بستن و بی‌حرکت‌سازی آرنج توسط یک فیزیوتراپیست می‌تواند مفید باشد. استفاده از  بریس و آرنج‌بندهای طبی، به‌ویژه برای بیماری آرنج تنیس و گلف‌بازان مفید باشد، اما برای سندرم تونل کوبیتال و یا رادیال مفید نخواهد بود. به‌منظور کاهش فشار آرنج  فیزیوتراپیست می‌تواند به کمک باند یا نورهای کشی مفصل و یا بافت‌های نرم آن را ببندد.

داروها

برای کمک به درمان بیماری‌های مختلف آرنج داروهای متعددی در دسترس هست، آن‌ها می‌توانند به‌عنوان یک مسکن یا عاملی ضدالتهابی، تورم و درد مفصل آرنج را کاهش دهند. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و بسیاری از کرم‌های موضعی می‌توانند دردهای خفیف تا متوسط آرنج را تسکین دهند.

تزریق استروئیدها

اگر شما مبتلا به درد شدید آرنج هستید و یا اگر در عرض چند هفته بهبودی حاصل نگردید، ممکن است پزشک تزریق داروی استروئیدی را برای شما تجویز نماید. تزریق استروئید یک درمان مؤثر است که در کنار عوارض جانبی کم آن، می‌تواند درد و التهاب آرنج را کاهش دهد.

تزریق پلاسما غنی از پلاکت (PRP)

 پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) شامل گرفتن نمونه خون از بیمار است، که پس‌ازآن پلاکت پلاسمای خون گرفته‌شده توسط دستگاهی خاص غلیظ می‌گردد. سپس در ناحیه دردناک آرنج مجدداً تزریق گشته تا آرنج و بافت‌های مجاور آن برای ترمیم تحریک گردند. پی آر پی می‌تواند درد آرنج را کاهش داده و عملکرد آن را مؤثرتر از تزریق استروئیدها افزایش دهد.

اوزون درمانی

اوزون درمانی شکلی از ترمیم رباط‌ها به روش غیر جراحی است و درمان دائمی برای دردهای مزمن آرنج محسوب می‌شود. اوزون به بافت‌های همبند آسیب‌دیده در داخل و اطراف مفصل آرنج تزریق می‌شود، ازون می‌تواند بافت همبند آسیب‌دیده یا ضعیف شده را در داخل و اطراف مفصل آرنج ترمیم نماید.

فیزیوتراپی 

mafsalaranj11

فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در فرایند بهبود درد آرنج دارد. متخصصین ما ممکن است انواعی از تمرینات ملایم اصلاحی را برای شما در نظر بگیرند که به‌منظور افزایش قدرت و تحرک مفصل آرنج طراحی‌شده است. همچنین ممکن است از روش‌های مختلفی درمانی بهره بگیرند تا درد و التهاب شما کنترل شود، ازجمله:

  • لیزر درمانی
  • الکتروتراپی
  • درمان اولتراسوند
  • درمان مغناطیسی
  • ماساژ درمانی
  • کایروپراکتیک (درمان دستی)
  • طب سوزنی

شاک‌ویو تراپی

mafsalaranj12

در اکثر اختلالات مربوط به تاندون‌های آرنج و در مواردی که درمان‌های دیگر ناکام بوده‌اند، می‌توان از روش شاک‌ویو تراپی بهره گرفت. علاوه بر تحریک ‌ترمیم بافت‌ها، شاویو تراپی می‌تواند انتقال پیام درد به گیرنده‌های درد را کاهش دهد، درنتیجه علائم بیمار سریع‌تر و مؤثرتر کاهش خواهند یافت.

تمرینات ورزشی برای درد آرنج

تمرینات ورزشی متعادل، بخش جدایی‌ناپذیر از درمان درد آرنج محسوب می‌شود. اگر مفصل آرنج به‌طور منظم تحت حرکت و ورزش قرار نگیرد، می‌تواند سفت و دردناک گردد. اگرچه گاهی اوقات ممکن است ورزش باعث ناراحتی مفصل گردد، اما ورزش مناسب می‌تواند رساندن مواد مغذی به غضروف‌ها را افزایش دهد، عضلات را تقویت کرده و عمر مفید مفصل آرنج را افزایش می‌دهد.

  • چرخش مچ دست به خارج از مرکز

mafsalaranj13

  • چرخش مچ دست در آرنج تنیس بازان

mafsalaranj14

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ