dardpak

درد کشاله ران پا می‌تواند کاملاً آزاردهنده باشد زیرا به میزان زیادی بر توانایی‌های حرکتی شما اثر می‌گذارد. درد کشاله ران یک درد شایع است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می‌شوند. این درد زمانی ایجاد می‌شود که عضلات، رباط‌ها یا استخوان‌های قسمت بالای پا دچار آسیب‌دیدگی یا ضرب‌دیدگی شوند. این درد بیشتر در افرادی که عادت دارند در هنگام راه رفتن، دویدن و انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی فشار زیادی روی پای خود وارد کنند ایجاد می‌شود. برخی علل دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد درد در کشاله ران شوند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″]

شدت و درمان درد کشاله ران پا اساساً به علل زمینه‌ای ایجادکننده آن و شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد. بیشتر دردها و آسیب‌دیدگی‌های ران با فیزیوتراپی به موقع بهبود می‌یابند. لطفاً در صورتی که به درد کشاله ران مبتلا شده‌اید برای مشورت با فیزیوتراپیست درنگ نکنید. بسیاری از بیماری‌های پا در صورتی که به موقع تشخیص داده نشده و تحت درمان قرار نگیرند ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا بهبود یابند. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی به شما توصیه می‌کنند که از دویدن و انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی تا زمانی که درد شما بهبود نیافته است خودداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

علل درد کشاله ران


بیماری‌های مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد درد در کشاله ران می‌شود. برخی از شایع‌ترین این عوارض عبارتند از:

کشیدگی کشاله ران

بسیاری از افراد پس از دویدن در کشاله ران خود احساس درد می‌کنند که دلیل آن می‌تواند کشیدگی کشاله ران باشد که ممکن است باعث پارگی یا آسیب‌دیدگی عضلات ابداکتور که وظیفه حفظ تعادل بدن در هنگام دویدن را بر عهده دارند شود.

 کشیدگی عضلات چهارسر ران

کشیده شدن عضلات چهار سر ران یکی دیگر از علل ایجادکننده درد در کشاله ران است. عضلات چهار سر ران در قسمت جلویی ران قرار گرفته‌اند و آسیب‌دیدگی آنها می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت بالای پا شود.

کشیدگی عضلات همسترینگ 

کشیده شدن عضلات همسترینگ نیز می‌تواند باعث درد کشاله ران شود. در این موارد، درد در قسمت پشت ران احساس می‌شود. عضلات همسترینگ از باسن شروع شده و تا پشت مفصل زانو ادامه می‌یابند.

درد سیاتیک

dardpak1

درد سیاتیک ناشی از تحریک یا آسیب‌دیدگی عصب سیاتیک است که از قسمت پایین کمر شروع شده و تا باسن و تا پایین هر دو پا ادامه پیدا می‌کند. این عارضه علاوه بر این که باعث ایجاد درد در کشاله ران می‌شود بلکه باعث ایجاد درد در قسمت پایین کمر و باسن نیز می‌شود.

فتق دیسک کمر

dardpak2

فتق دیسک کمر یکی از دلایل شایع ایجادکننده درد در کشاله ران به خصوص در افراد جوان و میانسال است. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت کوچکی از مرکز دیسک پاره شده و حلقه بیرونی فیبروز نشت کرده و باعث تنگی کانال نخاع و فشردگی یا تحریک ریشه عصب‌های در ستون فقرات کمری یا در قسمت پایین کمر می‌شود. درد از قسمت پایین کمر شروع شده و به سمت باسن و کشاله ران کشیده می‌شود.

روماتیسم ستون فقرات

dardpak3

اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی است که باعث ایجاد درد در کشاله ران و کمر می‌شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان یا اسپوندیلیت روماتیسمی نوعی آرتروز است که بر ستون فقرات و ران‌ها اثر گذاشته و باعث ایجاد درد و ناراحتی مزمن در کمر و کشاله ران می‌شود.

درد سوزشی ، گزگز ، مور مور و بی حسی ران (مرالژی پارستتیکا)

dardpak4

مرالژی پارستتیکا باعث ایجاد احساس سوزش و درد شدید در کشاله ران در هنگام دویدن، نشستن و… می‌شود. درد تیز ران همراه با احساس سوزش ناشی از فشرده شدن عصب کاتانئوس فیمورال جانبی است. احساس گزگز و بیحسی ممکن است در کشاله ران ایجاد شود. درد ممکن است به قسمت‌های دیگر پا و معمولاً در یک طرف از بدن کشیده می‌شود. پای بیمار به شدن نسبت به لمس حساس می‌شود.

پارگی غضروف زانو (مینیسک)

dardpak5

پارگی مینیسک (به طور کامل یا به صورت جزئی) می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت داخلی کشاله ران شود. در صورت ابتلا به این عارضه توانایی حرکتی زانو محدود شده و زانوی بیمار قفل می‌شود.

آرتروز زانو

dardpak6

آرتروز زانو یک فرایند التهابی است که باعث ایجاد درد رد زانو شده به طوری که این درد به سمت قسمت پایین داخلی کشاله ران کشیده می‌شود. ممکن است کشاله ران ورم کرده و گرم شود.

آرتروز لگن

dardpak7

آتروز لگن نیز یک فرایند التهابی است که باعث ایجاد درد در لگن شده و درد آن به سمت قسمت داخلی کشاله ران نیز کشیده می‌شود و با تورم و گرم شدن همراه است.

علائم دیگر با درد کشاله ران همراه هستند


علائم دیگر که ممکن است همراه با درد لگن ایجاد شوند عبارتند از:

 • کبودی، پارگی و سایش
 • احساس سوزش یا گزگز
 • تغییر در راه رفتن و لنگیدن
 • علائم شبیه به آنفولانزا (احساس خستگی، گلودرد، سر درد، سرفه، درد عمومی)
 • درد مفصل
 • اسپاسم عضلانی
 • کاهش دامنه حرکتی
 • تورم
 • گزگز، درد یا احساس‌های غیرعادی دیگر در پاها

اقدامات درمانی


سرما درمانی

توصیه می‌شود برای کاهش التهاب از یخ روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده شود. بسته‌های یخ نباید مستقیماً روی پوست قرار داده شوند زیرا ممکن است باعث اختلال در گردش جریان خون شوند. یخ را باید حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده قرار داد.

گرما درمانی

با گرم کردن ناحیه آسیب‌دیده می‌توان از درد آن کاست. اگر ناحیه آسیب‌دیده زمانی که آن را لمس می‌کنید گرم است باید از گرم کردن آن خودداری کنید.

داروهای ضدالتهابی

داروهای ضدالتهابی برای درمان علائم، کاهش گزگز پا، کاهش التهاب و قرمزی در ناحیه آسیب‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از کرم‌ها یا پمادهای ضدالتهابی نیز برای کاهش درد قسمت داخلی کشاله ران توصیه می‌شود اما این داروها تأثیر کمی دارند به خصوص اگر درد شدید باشد.

فیزیوتراپی

dardpak8

اقدامات فیزیوتراپی مختلف نظیر حرکت دادن بافت آسیب‌دیده و قسمت‌های مختلف بدن، تمرینات کششی و تقویتی، ماساژ و برخی مداخلات دیگر فیزیوتراپی مانند لیزر سرد، شاک‌ویو تراپی، تحریک الکتریکی و اولتراسوند به درمان درد کشاله ران پا کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

با ماساژ می‌توان تنش عضلانی را کاهش داده و گردش جریان خون را تحریک نموده تا روند بهبودی تسریع شود.

ورزش درمانی در آب

dardpak9

حرکت در زیر آب راحت‌تر از حرکت روی زمین است. با انجام برخی از حرکات ورزشی در زیر آب می‌توان روند بهبودی را تسریع کرد. ورزش درمانی در آب برای زنان باردار و همچنین افرادی که از اختلالات لگن رنج می‌برند توصیه می‌شود.

حرکات ورزشی برای تسکین درد ران‌ها و قسمت بالای پاها

کشش: با انجام برخی از حرکات کششی می‌توان تنش را از روی ران‌ها و باسن کاست. برخی از این حرکات ورزشی عبارتند از:

 • حرکات ورزشی برای باسن و ران

dardpak10

 • حرکات ورزشی برای قسمت داخلی ران

dardpak11

 • تمرینات ایروبیک: تمرینات ایروبیک تمام بدن را به حرکت درآورده و به افزایش قدرت و هماهنگی عضلات ران‌ها و باسن و گروه‌های عضلانی کمک می‌کند.
 • حرکات تقویتی: با تقویت عضلات ران و باسن می‌توان به بهبود عدم تعادل‌های عضلانی کمک کرده و به تحرک بدون درد و روان‌تر کمک می‌کند.

یوگا

یوگا می‌تواند به بهبود دامنه حرکتی و کاهش تنش و درد در ران‌ها و باسن کمک کند. حرکات یوگا که در زیر به آنها اشاره شده است را می‌توان بدون نیاز به داشتن مهارت خاصی برای کاهش درد ران‌ها انجام داد:

 • حالت کودکانه

dardpak12

 •  آتش‌ برافروخته

dardpak13

 • قایق کامل

dardpak14

 • حرکت خیز با زاویه محدود

dardpak15

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتعیین وقت