سفید کردن دندان: روش، هزینه و عوارض

سفید کردن دندان می تواند راهی بسیار موثر برای روشن کردن رنگ طبیعی دندان شما باشد، بدون این که هیچ لایه ای از سطح دندان برداشته شود. این روش نمی تواند رنگ دندان را به طور کامل تغییر دهد، اما می تواند آن را روشن تر سازد.

بلیچینگ حرفه ای معمولترین روش سفید کردن دندان ها است. دندانپزشک شما ابتدا دندانهای شما را ارزیابی میکند و به شما می گوید که آیا برای انجام این کار مناسب هستید یا نه. در صورتی که این روش برای شما مناسب باشد، می توانید برای انجام آن اقدام کنید. در ابتدا، دندانپزشک یک پوشش لاستیکی یا نوعی ژل بر روی لثه، به منظور حفاظت از آن قرار می دهد. سپس با استفاده از وسیله ی مخصوصی مانند محافظ دهانی که معمولا ورزشکاران از آن استفاده می کنند، ماده ی سفید کننده بر روی دندان قرار می دهد.
جزء فعال این محصول، معمولا هیدروژن پراکسید و یا کربامید پراکسید است. با شکسته شدن این جزء فعال، اکسیژن وارد مینای دندان می شود و باعث می شود رنگ دندان روشن تر شود.

فهرست مطالب

دلایل

دلایل زیادی وجود دارد برای این که شما بخواهید از روش سفید کردن دندان استفاده کنید. هر فردی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و همان طور که ما انسان ها در رنگ مو و پوست با هم متفاوت هستیم، در مورد دندان هم همین قدر اختلاف وجود دارد. افراد بسیار معدودی دندان های سفید درخشان دارند، همچنین دندان های ما با افزایش سن تیره تر می شوند.
سطح دندان های شما همچنین می تواند توسط مواد غذایی و نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه، شراب قرمز و انگور سیاه تیره شود. سیگار کشیدن نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.
جرم دندان یا سنگ دندان (calculus,tartar) نیز می تواند بر رنگ دندان هایتان تاثیر بگذارد. برخی افراد ممکن است در قسمت زیر سطح دندان هایشان تغییر رنگ ایجاد شده باشد که به دلایلی چون مصرف برخی آنتی بیوتیک های خاص و یا به دلیل ایجاد ترک های کوچک در دندان می تواند به وجود آمده باشد.

مدت درمان

درمان کامل معمولا بین سه تا چهار هفته طول می کشد. در ابتدا باید دو تا سه مرتبه با دندانپزشک ملاقات داشته باشید. در اولین ملاقات، دندانپزشک از دندانتان قالب می گیرد تا برایتان محافظ دندان بسازد. با شروع درمان توسط دندانپزشک، شما باید این درمان را در منزل ادامه دهید. به این معنا که ماده ی سفید کننده را برای ۲ تا ۴ هفته، هر بار ۳۰ دقیقه تا یک ساعت، بر روی دندان هایتان قرار دهید.
با این حال، امروزه محصولات جدیدی وجود دارند که می توان آن ها را هر بار به مدت ۸ ساعت بر روی دندان قرار داد. در این صورت می توانید تنها در مدت یک هفته به نتیجه ی مورد نظرتان برسید.

روش ها

امروزه از لیزر یا اشعه نیز برای سفید کردن دندان استفاده می شود. در طول روش سفید کردن دندان با لیزر ، یک مانع لاستیکی بر روی لثه ها برای حفاظت از آن ها قرار می گیرد و ماده ی سفید کننده بر روی دندان مالیده می شود. سپس نور یا لیزر، به دندان تابیده می شود تا این مواد را فعال کند. نور باعث افزایش سرعت واکنش مواد سفید کننده می شود و تغییر رنگ سریع تر انجام می شود. استفاده از لیزر باعث می شود که رنگ دندان ۵ تا ۶ درجه (shade) روشن تر شود.

هزینه

هزینه ها نسبت به دندانپزشک، منطقه و نوع روش مورد استفاده متفاوت است. قیمت بلیچینگ دندان با لیزر یا اشعه، بیشتر از بلیچینگ حرفه ای خواهد بود. به شما توصیه می کنیم، قبل از شروع هر نوع روش درمانی، برآوردی از هزینه های آن داشته باشید.

ماندگاری

تصور می شود که تاثیر سفید کردن دندان بیش از سه سال ماندگار خواهد بود، با این حال این زمان از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. در صورتی که سیگار می کشید و یا نوشیدنی هایی مصرف می کنید که باعث تغییر رنگ دندان هایتان می شود، ماندگاری اثر سفید کردن دندان ها، کاهش می یابد. قبل از شروع درمان نظر دندانپزشکتان را در این مورد بپرسید.

عوارض

برخی افراد، دندان هایشان در طول یا بعد از درمان سفید کردن دندان، نسبت به هوای سرد یا نوشیدنی سرد حساس می شوند. برخی دیگر، ممکن است در ناحیه ی لثه احساس ناراحتی کنند، به گلودرد دچار شوند و یا لکه های سفید رنگی بر روی لثه شان به وجو بیاید. این علایم معمولا موقتی هستند و چند روز پس از پایان درمان، برطرف خواهند شد.
در صورتی که هر کدام از این علایم ادامه پیدا کرد، به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

سوالات متداول

کیت های سفید کننده در منزل، چگونه هستند؟

کیت های سفید کننده ی زیادی برای استفاده در منزل در دسترس می باشند. تاثیراین کیت ها به میزان ماده ی سفید کننده ی موجود در آن ها بستگی دارد. قوینین مربوط به فروش این مواد، از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود و برخی از این محصولات موجود در بازار، موثر نیستند. همواره قبل از اقدام به سفید کردن دندان در منزل، با دندانپزشکتان مشورت کنید.

خمیردندان های سفید کننده چگونه عمل می کنند؟

در بازار انواع مختلفی از خمیردندان های سفید کننده وجود دارند. این خمیردندان ها رنگ طبیعی دندان شما را تغییر نمی دهند، بلکه می توانند رنگ یا تیرگی دندان را بر طرف کنند. به همین دلیل می توانند به بهبود ظاهر کلی دندان هایتان کمک کنند. با استفاده ازخمیردندان سفید کننده میتوان پس از یک بارسفید کردن دندان به صورت حرفه ای، به ماندگاری آن کمک کند.

آیا سفید کردن دندانی که عصب کشی شده است، ممکن است؟

بله. گاهی اوقات دندان مرده پس از عصب کشی، تیره رنگ می شود. اگر دندان عصب کشی شده باشد، برای سفید کردن آن، کانال ریشه (که عصب را در بر گرفته بود) باز می شود و ماده ی سفید کننده از داخل وارد دندان می شود.

در چه صورت ممکن است سفید کردن دندان بدون نتیجه باشد؟

در روش سفید کردن دندان، تنها دندان های طبیعی شما را می توان روشن تر کرد و این روش بر روی دندان های مصنوعی، لامینیت و یا روکش دندان اثر بخش نخواهد بود.
چنانچه دندان های مصنوعی تان تیره رنگ شده است و یا رنگ خودش را از دست داده است، برای تمیز کردن آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ