درد پشت گردن دردی است که در گردن آغاز شده و حتی می‌تواند تا بازوها نیز ادامه‌دار شود. این درد می‌تواند نشات گرفته از بیماری‌ها و آسیب‌هایی باشد که بافت‌های نرم، اعصاب، رباطها، مهره‌ها و استخوان‌ها، مفاصل و نیز ماهیچه‌های داخل گردن را تحت الشعاع قرار داده‌اند. ناحیه ستون فقرات گردنی که به آن “مهره‌های گردنی” نیز می‌گویند، تشکیل شده از ۷ مهره که شامل مهره های C7 تا C1 می‌باشد، که توسط دیسک‌های بین‌مهره‌ای از یکدیگر جدا شده‌اند. این دیسک‌ها، حرکت این مهره‌ها و نیز کل ستون‌فقرات را تسهیل کرده و در اصل نقش ضربه‌گیر را در حین انجام فعالیت های بدنی ایفا می‌کنند. درد پشت گردن، تقریبا قادر است زندگی را به کام شما تلخ کرده و نیز زندگی های شخصی، خانوادگی، اجتماعی و حتی کاری شما را کاملا دستخوش تغییر کند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا درک درستی از علائم مختلف، دلایل و روش‌های درمانی برای درد گردن، پیدا کنید. باید دقت داشته باشد که هرگاه تصمیم بر درمان درد پشت گردن خود بگیرید، باید به یک پزشک ماهر و باتجربه مراجعه کرده تا از به روز‌ترین و مناسب‌ترین شیوه‌های درمانی، مطلع شوید و این پزشک به خوبی بتواند این بیماری شما را مدیریت کند. چرا که این امر باعث می‌شود تا خطرات و عوارض جانبی احتمالی و نیز طول دوران نقاهت شما، همگی کاهش یابند

فهرست مطالب

علل درد پشت گردن


۵ دلیل اصلی درد پشت گردن عبارتند از:

فتق دیسک گردنی

فتق دیسک گردنی یکی از شایع‌ترین علل درد پشت گردن می‌باشد. اسامی متنوعی به این عارضه تعلق می‌گیرد. اسامی چون، عصب تحت فشار، دیسک حجیم  شده و یا سوزانده؛ ولی در اصل مهم نیست که چه بخوانیدش، بلکه درد ناشی از آن، بسیار شدید و طولانی مدت می‌باشد و همین بسیار آزاردهنده است.

تنگی کانال نخاعی گردنی

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که کانال نخاعی گردنی (که اعصاب گردنی از داخل آن عبور می‌کند)، به طرز غیرعادی دچار تنگی و باریک شدگی می‌شود. برخلاف بسیاری از مشکلات گردنی، تنگی کانال گردنی، به مرور زمان و آهسته ایجاد و بدتر می‌شود و تا جایی ادامه می‌یابد که درد های ناشی از آن شدید تر و دائمی تر می‌شود.

گرفتگی و کشیدگی گردنی

اگر احساس دردی ناگهانی و شدید در ناحیه گردن کردید، این می‌تواند به علت گرفتگی و کشیدگی مهره‌های گردنی باشد. انجام دادن مکرر یک تمرین فیزیکی، حرکات و پوزیشن‌های بدنی نادرست و نیز افتادن از ارتفاع، همگی می‌توانند باعث این نوع از گرفتگی‌ها و کشیدگی‌ها شوند. اگر دچار این عارضه شده‌اید، بهتر است به یک متخصص مراجعه کرده تا تشخیص و درمان درست را به شما ارائه دهد. اجازه ندهید اگر فکر می‌کنید این یک عارضه کوچک و غیرمهم است‌، بعده ها تبدیل به یک مشکل جدی و آسیب زا برای شما شود.

آرتریت استخوانی مهره‌های گردنی

این نوع از عارضه معمولا به دنبال از بین رفتن غضروف مفصلی و یا آسیب و فتق دیسک بین مهره ای در ناحیه گردن، به وجود می‌آید. در بعضی از موارد، ممکن است با تشکیل ضایعات استخوانی، فشار زیاد و دردناکی را روی اعصابی که از داخل ستون مهره‌های گردنی عبور می‌کنند، وارد آورد.

شکستگی ناشی از فشار مهره‌ها

این نوع از شکستگی می‌تواند بسته به اینکه در کدام ناحیه از گردن رخ می‌دهد، بسیار دردآور باشد. این نوع از شکستگی در اثر ایجاد ترک‌های ریزی روی بدنه مهره‌ها بوجود می‌آید. با گذشت زمان، این شکستگی‌های پی در پی و ریز ریز، می‌توانند باعث فروپاشی کل کل بدنه مهره ها شده که به آن شکستگی ناشی از فشار مهره های گردنی نیز گفته می‌شود.

اولین علامت این نوع از شکستگی، ایجاد یک درد شدید و ناگهانی در گردن و یا تغییر شکل آن می‌باشد. این تغییر شکل یعنی به جای اینکه گردن شما ظاهری صاف و بلند داشته باشد، دچار خمیدگی می‌شود. به هیچ عنوان نباید این علائم ظاهری را نادیده بگیرید ؛ چراکه انجام هر نوع درمان پزشکی ، بسیار بهتر است از وخیم شدن اوضاع. اگر از هر نوع درد و ناراحتی در گردن خود رنج می‌برید، فهم علل ایجاد دردهای پشت گردن، شروع خوبی برای درمان آن می‌باشد.

علائم درد پشت گردن


جدا از خود درد در پشت گردن، ممکن است یک سری علائم نیز به دنبال آن در خود مشاهده کنید .برخی از این علائم رایج عبارتند از:

خشکی و سفتی عضلات گردن

گرفتگی عضلات پشت سر یا “گره عضلانی” در گردن، همگی می‌توانند باعث ایجاد درد و پخش شدن آن به شانه ها، بالای کمر و نیز بازوان شوند.

سر درد

تجربه سر درد در قسمت پشت استخوان جمجمه، بسیار رایج بوده ولی در عین حال می‌تواند به بالای سر منتقل شده و باعث ایجاد سردرد های تنشی ناشی از گرفتگی عضلانی شوند.

درد و یا ضعفی که به بازوها منتقل می‌شود.

این علامت، ممکن  است به دلیل ضعف عضلانی و یا فشار عصبی باشد. اغلب نیز در امتداد ریشه های عصبی مشخصی رخ می‌دهد (مثلا ، مهره های C6 که تا شست و انگشت اشاره ادامه داردو نیز مهره های C5 که تا دلتوئید و عضله بازو امتداد یافته است ).

از دست دادن توانایی حرکت دادن گردن

عدم توانایی در چرخاندن سر و گردن

احساس بی حسی و یا مور مور شدگی

تجربه یک نوع بی حسی و یا مور مور شدگی در بازو ها که اکثر مواقع به علت عصب تحت فشار در ستون فقرات و یا حاصل از عبور شاخه عصبی از داخل عضلات ملتهب شده می‌باشد.

اگر درد گردن به علت عصب تحت فشار ، ایجاد شده باشد ، ممکن است فرد، علائم زیر را تجربه کند:

  • ضعف در قسمت شانه ها ، بازوان یا دست ها
  • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن در دست، باز یا انگشتان
  • درد شدید و تیرکشنده ای در نزدیکی عصبی که تحت فشار و آسیب است.

جلوگیری از درد پشت گردن


بهترین راه برای جلوگیری از درد پشت گردن این است که ستون فقرات را منعطف و عضلاتتان را قوی نگاه دارید. برای دستیابی به این مهم نیز ، می‌توانید به طور منظم و روزانه ، ۳۰ دقیقه ورزش کنید. اطمینان حاصل کنید که در طی روز ، استراحت کافی برای استراحت دادن به عضلاتتان ، می‌کنید.

حفظ پوزیشن صحیح بدنی به خصوص زمانیکه نشسته اید، رانندگی و کار می‌کنید، بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید از خم شدن و یا بیرون آوردن چانه خود ، خودداری کنید. استفاده از بالشت های حمایتی برای گردن نیز نقش موثری در این باب دارند.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ