عمل جراحی بینی: روش ها و مراقبت های بعد از عمل

با افزودن یا برداشتن استخوان و غضروف و تنظیم اجزای داخل بینی در جراحی باز بینی، می توان سایز بینی را کاهش یا افزایش داد.

از گرافت های ساخته شده از غضروف می توان در عمل بینی استفاده کرد تا به نوک بینی شکل جدید بدهیم و آن را بزرگتر، کوچک تر، باریک تر و یا سربالا کنیم. پوست و سایر بافت های نرم بینی تان شکل جدیدی به خودشان خواهند گرفت تا با ساختارهای دیگر هماهنگ شود. در برخی افراد می توان از پر کننده ها یا پیوند چربی، برای افزایش حجم ناحیه های موردنظر و یا ترمیم شکستگی استخوان بینی استفاده کرد. پل بینی را می توان توسط حرکت دادن استخوان به سمت داخل، باریک تر کرد.

فهرست مطالب

انواع روش ها

دو روش اصلی برش در عمل جراحی زیبایی بینی وجود دارد: روش باز و روش بسته (endonasal)

با افزایش تقاضا برای عمل بینی و نرخ عمل بینی ، علاوه بر انواع روش برش در عمل بینی، روش های مختلفی هم برای پروتز بینی و صاف کردن بدشکلی های بینی وجود دارد. پیوند اتولوگ غضروف که از سپتوم بینی گرفته می شود، (دیوار داخلی بینی که یک مسیر عبور هوا را از دیگری جدا می کند) بهترین شانس به دست آوردن نتیجه ای طبیعی را به ما می دهد. اگر بنا به دلایلی استخوان و غضروف سپتوم قبلا برداشته شده باشند، غضروف گوش یا دنده و گاهی اوقات استخوان جمجمه گزینه های دیگری در برش عمل بینی می توانند باشند. با وجود این که پروتزهای سیلیکونی جامد برای جراحی افتادگی بینی در دسترس هستند، اما این ها مواد خارجی محسوب می شوند که می توانند موجب عفونت شوند و یا با سایر بافت های بینی، واکنش دهند که در این صورت باید برداشته شوند. به این دلیل است که غضروف طبیعی در صورت وجود، بدون مشکل ترین گزینه است. از پر کننده ها و یا پیوند چربی نیز می توان برای مسطح کردن سطح بینی، پوشاندن بد شکلی ها، یا برجستگی ها و یا افزودن حجم به نواحی دلخواه استفاده کرد.

جراحی باز

در عمل جراحی بینی باز، برش ها در خارج از بینی و برش کوچکی برای دسترسی اندک، در زیر بینی و بین سوراخ های بینی ایجاد می شوند، که بعدا توسط سایر برش های پنهان داخل بینی در عمل بینی استخوانی و گوشتی به هم متصل می شوند.

طرفداران روش جراحی باز بینی می گویند که اگر بینی به طور کامل باز شود، تجسم بهتری از ساختارهای درونی بینی به بهترین جراح بینی می دهد و جراح می تواند مستقیما بینی را دستکاری کند؛ جای زخم کوچک ایجاد شده در قاعده ی بینی پس از بهبود، به زحمت قابل مشاهده خواهد بود.

جراحی بسته (اندونوزال)

برای انجام عمل جراحی بینی بسته، برش ها در کنار سوراخ های بینی زده می شوند و چون این برش ها پنهان هستند، پس از عمل بینی پیدا نخواهند بود. طرفداران روش جراحی بسته ی بینی می گویند که این روش باعث محدود کردن برش بافت های بینی می شود، تجسم خیلی خوبی از ساختارهای داخل بینی فراهم می کند و طی آن، جای زخم در ناحیه ی قاعده ی بینی به وجود نخواهد آمد.

در روش جراحی بینی باز، برشی در زیر سوراخ بینی زده می شود.

در چه صورتی نیاز به عمل جراحی بینی دارم؟

 • اگر از شکل، اندازه یا زاویه ی بینی خود ناراضی هستید.
 • اگر بینی شما بیش از حد بزرگ یا کوچک است یا با سایر اعضای صورتتان متناسب نیست.
 • اگر مشکلات تنفسی دارید که در نتیجه ی انحراف داخل بینی تان ایجاد شده است.
 • در صورتی که قوز بینی دارید یا نوک بینی تان افتادگی دارد، زیادی بالا رفته، یا پهن است.

آیا عمل جراحی بینی برای من مناسب است؟

در زیر برخی عوامل رایج که باعث می شود نیاز به عمل جراحی بینی داشته باشید، بیان شده است:

 • بینی شما بسیار بزرگ یا بسیار کوچک است.
 • بینی شما با سایر اعضای صورت تان متناسب نیست.
 • بینی شما کج، بد شکل یا خارج از محور اصلی قرار گرفته.
 •  دچار گرفتگی بینی در داخل بینی هستید که باعث می شود در تنفس دچار مشکل باشید.
 • دچار نقص مادرزادی هستید که می خواهید ترمیم شود.

اگر شما از سلامت کامل جسمی برخوردارید و انتظارات واقع بینانه ای دارید، عمل زیبایی بینی برای شما مناسب خواهد بود.

A. رینوپلاستی (عمل جراحی بینی) می تواند شکل جدیدی به بینی تان بدهد، برآمدگی ها را برطرف کند زاویه ی بینی را تصحیح کند و اندازه ی نوک بینی بزرگ را کاهش دهد. B. پس از این که تورم بعد از عمل بینی کاهش یافت، بینی شما هماهنگی بیشتری با سایر اعضای صورت تان پیدا خواهد کرد.

بهبودی و مراقبت های پس از عمل

پس از جراحی، برای محافظت، بر روی بینی تان گچ قرار داده می شود. این گچ از بینی شما موقع خواب و یا در برابر ضربه های احتمالی محافظت می کند. همچنین زیر نوک بینی، یک بانداژ مثلثی شکل کوچک قرار می گیرد. در داخل سوراخ های بینی هم به منظور محافظت بیشتر از پانسمان چرب استفاده می شود. این پانسمان به عنوان گچ داخل بینی عمل می کند و بافت های بینی را سر جای خود نگه می دارد و باعث می شود هوای عبوری از بینی، تمیز شود. بسیاری مراجعین برای مراقبت های بعد از عمل بینی با قرار دادن هر چیز درون بینی شان مخالف هستند، بنابر این قرار دادن این پانسمان درون بینی مشکل خواهد بود. برخی جراحان درون هر سوراخ بینی یک تیوب کوچک قرار می دهند تا فرد بتواند پس از قرار دادن پانسمان، به راحتی تنفس کند. باید انتظار کمی ورم و درد و ناراحتی را داشته باشید. صورت تان پف خواهد کرد و نواحی اطراف بینی و چشمانتان پس از عمل بینی دردناک و متورم خواهد شد. جراح بینی شما ممکن است کمپرس سرد برای کاهش درد و ورم، و مراقبت بعد از عمل بینی توصیه کند. باید برای چند روز پس از جراحی، سرتان را بالا و بی حرکت نگه دارید. ممکن است جراحتان برای کاهش هر نوع درد احتمالی، داروی مسکن تجویز کند. باید فعالیت هایتان را به مدت چند روز تا چند هفته کاهش دهید.

جراح شما در مورد این که چه مدت طول می کشد تا بتوانید به فعالیت های عادی روزمره تان برگردید، با شما صحبت خواهد کرد. پس از عمل جراحی بینی، شما و پرستارتان، دستورالعمل هایی در مورد مراقبت بعد از جراحی بینی، دریافت خواهید کرد که شامل موارد زیر است:

 • سوند، در صورت استفاده حین عمل بینی
 • علائم طبیعی که تجربه خواهید کرد.
 • عوارض احتمالی

مدت زمان بهبودی پس از عمل

بسیار مهم و حیاتی است که از دستورالعمل های مراقبتی که جراح بینی به شما ارائه داده است، پیروی کنید. جراح همچنین جزئیاتی در مورد علائم طبیعی که تجربه خواهید کرد و هر گونه عوارض جراحی بینی بیان خواهد کرد. مهم است بدانید که مدت زمان بهبودی ، برای هر کس متفاوت است. باید چندین هفته از انجام تمرینات و ورزش، خودداری کنید.

دو هفته بعد از عمل

چهار تا هفت روز پس از عمل جراحی بینی، همه ی پانسمان های درون بینی تان برداشته می شوند. گچ و بانداژ روی بینی نیز بین یک هفته تا ده روز برداشته می شود. حدود ده تا چهارده روز طول می کشد تا بیشتر ورم و درد، کاهش یابد. بازگشت شما به کار یا محل تحصیل، بستگی به این دارد که فعالیت های کاری و تحصیلی شما به چه میزان سختی دارد. می توان اغلب فعالیت های عادی مثل آمادگی جسمانی را پس از سه هفته، از سر گرفت. باید از فعالیت های شدید، زور زدن، خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، تا زمانی که جراح بینی به شما اجازه نداده، خودداری کنید.

پس از گذشت دو هفته از عمل جراحی

ورم جزئی بینی تان ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. اما اغلب برای دیگران قابل توجه نخواهد بود. چند ماه طول می کشد تا بتوانید بینی تان را در معرض مستقیم آفتاب بگیرید و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بتوانید بدون محافظ، از عینک آفتابی استفاده کنید.

هزینه و عوارض

هزینه ی عمل جراحی بینی از جراحی به جراح دیگر و از مکانی به مکان دیگر متفاوت خواهد بود.

خوشبختانه عوارض قابل توجه عمل جراحی بینی بسیار نادر هستند. در جلسه ی مشاوره ی قبل از عمل، در مورد خطرات احتمالی با شما صحبت خواهد شد. سایر خطرات ناشی از عمل جراحی بینی در زیر بیان شده است:

 • مشکلات پوستی در اثر بانداژ یا مواد پیوندی مخصوصا اگر از مواد پیوندی خارجی استفاده شده باشد.
 • انسداد بینی در اثر ورم داخل بینی
 • آسیب به سپتوم (تیغه ی بین سوراخ های بینی)
 • ایجاد جای زخم در قاعده ی بینی با روش جراحی باز

شما می توانید احتمال ایجاد این عوارض را با پیروی از توصیه ها و دستورالعمل های جراح متخصص زیبایی، قبل و بعد از عمل جراحی بینی کاهش دهید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ