قولنج کمر

شکستن قولنج کمر یا ترق ترق کردن کمر شما به نام ماساژ درمانی ستون فقرات شناخته می‌شود و معمولا توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود. با این حال، برخی تمرین های ملایم شکستن قولنج کمر را می‌توانید در خانه انجام دهید. اگر برای مدت طولانی ایستاده یا نشسته‌اید باید مانند یک فیزیوتراپ قولنج کمر را بشکنید. کشش ستون فقرات و شکستن قولنج را می‌توانید به راحتی در هر جایی مثل پشت میز، در خانه یا هر زمان که نیاز داشته باشید انجام دهید.

کمر درد و قولنج
اگر از درد کمر رنج می برید، ابتدا قبل از هرکاری باید بدانید علت درد چیست. حتی ممکن است فیزیوتراپیست تمرینات خاصی را برای کمک به تقویت کمر انجام دهد . این تمرینات باعث می‌شود شما نیازی به شکستن قولنج کمر نداشته باشید. در اغلب موارد، تمرینات کششی ملایم برای شکستن قولنج کمر به حرکت ستون فقرات و کاهش درد کمر کمک می‌کند.دکتر مهدی سعیدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می تواند در این خصوص به شما یاری رساند. جهت ارتباط با ایشان، انجام مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس بگیرید.

چرا دچار قولنج کمر می‌شویم؟


چرا دچار قولنج کمر می‌شویم

دانشمندان معتقدند که مایع سینوویال موجود در مفاصل به صورت یک روان کننده عمل می‌کند. این مایع حاوی گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. وقتی که شما کپسول مفصلی را تحت کشش قرار می‌دهید صدای ترق یا شکستن شنیده می‌شود. گاز به سرعت منتشر می‌شود و حباب تشکیل می‌شود. برای گرفتن قولنج همان قسمت دوباره باید منتظر بمانید تا گازها به مایع سینوویال بازگردند. دلایل دیگری که باعث شکستن ,خورد شدن یا ترق ترق کردن مفاصل می‌شوند ناشی از حرکت تاندون‌ها و رباط‌ها هستند. گاهی اوقات با حرکت مفصل تاندون‌ها نیز از جای خود خارج می‌شوند. وقتی که به موقعیت عادی خود باز می‌گردند، ممکن است صدای ترق ترق یا تق محکم بشنوید. در افراد مسن، علت احتمالی صدای شکستگی در مفاصل استئوآرتریت(آرتروز حاد) است. مفاصل آرتروزی غضروف نرم ندارند و به علت زبری سطح مفصلی به مفصل دیگر صدای «خرد شدن» می‌شنوید..

چرا باید قولنج کمر را بگیریم؟


چرا باید قولنج کمر را بگیریم؟

به دلایل زیادی می‌توان گفت که شکستن قولنج کمر خوب است. اگر گاه به گاه از کمردرد رنج می‌برید یا احساس می‌کنید که چیزی در شانه‌ها یا کمر شما گره شده است، شکستن قولنج کمر باعث کاهش تنش و تسکین درد می‌شود. ماساژ ستون فقرات باعث کاهش درد در قسمت پایین کمر می‌شود. معمولا نیرویی کنترل شده به مفصل ستون فقرات وارد می‌شود تا صدای “ترق” یا “شکستن” بدهد. پزشکان معتقدند که ماساژ ستون فقرات را می‌توان با ورزش، فیزیوتراپی و ماساژ انجام داد تا کمر درد و تنش عضلانی به طور طبیعی از بین برود. اگر این کار به درستی انجام شود، صدای ترق یا شکستن کمر نسبتا ایمن است. اما اگر می‌خواهید خودتان قولنج‌تان را بشکنید، بهتر است فشار ملایمی روی مفاصل ستون فقرات وارد کنید. شکستن قولنج کمک می‌کند تا درد کمر تسکین پیدا کند. اکثر بیمارانی که تحت درمان ماساژ ستون فقرات قرار گرفته‌اند, گفته‌اند که کمر درد حاد آنها تسکین پیدا کرده است. با این وجود، شایع‌ترین مفاصلی که دچار گرفتگی می‌شوند، کمر، زانوها، مچ پا ، گردن، مچ دست و آرنج هستند..

آیا شکستن قولنج کمر درد را تسکین می‌دهد؟


آیا شکستن قولنج کمر درد را تسکین می‌دهد؟

بسیاری از مردم وقتی قولنج کمر خود را می‌شکنند احساس می‌کنند کار اشتباهی کرده‌اند و احتمالا شما هم چند بار تا به حال این کار را انجام داده‌اید. آیا وقتی این کار را انجام می‌دهید، احساس می‌کنید درد شما فورا از بین می‌رود؟ احساس آرامش و رهایی از درد دارید؟ این احساس خوبی است، اما همانطور که می‌دانید که این فقط یک درمان کوتاه مدت است. اما این طبیعی نیست که به طور مداوم دچار گرفتگی و کمردرد ‌شوید و با شکستن قولنج احساس خوبی پیدا کنید. شکستن قولنج موجب رفع گرفتگی و درمان درد نمی‌شود بلکه موجب احساس تسکین کاذب وموقتی درد می‌شود و فقط برای چند دقیقه درد از بین می‌رود. پس بهتر است با دید بازتری به این مسئله نگاه کنیم و ببینیم به راستی چه اتفاقی افتاده است ممکن است ستون فقرات شما از تراز صحیح خود خارج شده باشد.اگر این مشکل برطرف شود دیگر نیازی به شکستن قولنج کمر ندارید و اکثر اوقات احساس راحتی و آرامش خواهید داشت تا اینکه فقط چند دقیقه بعد از شکستن قولنج این احساس را داشته باشید. همه افراد باید بدانند که نباید کمرشان هر روز دچار گرفتگی و خشکی مفاصل شود. نباید به این شیوه زندگی کنید اگر هرروز باید قولنج کمر بگیرید بدون معطلی به فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا به شما کمک کند این مشکل برطرف شود.

آیا شکستن قولنج خطرناک است؟


آیا شکستن قولنج خطرناک است؟

اگر شکستن قولنج کمر به آرامی و با احتیاط انجام شود اصلا خطرناک نیست. در بعضی از موارد نادر به علت فشار شدید و غیر طبیعی, ستون فقرات یا اعصاب آسیب می‌بینند. اکثر افراد با کشیدن یا چرخاندن کمر قولنج خود را می‌شکنند و غیر قابل انکار است. بعضی افراد معتقدند که شکستن قولنج باعث آرتروز می‌شود، اما هیچ گونه دلیل پزشکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. اگر چه شکستن قولنج خطرناک نیست اما این بدان معنا نیست که این تکنیک طیبعی است یا توصیه شده است . اگر هرروز باید قولنج کمر خود را بگیرید بهتر است به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا علت درد را تشخیص دهد و به درمان آن بپردازید. این به این دلیل است که برخی از افراد اغلب اوقات قولنج کمر خود را می‌گیرند و باعث ایجاد درد و ناراحتی بیشتری در آن ناحیه می‌شوند. شما باید به یاد داشته باشید که دیسک‌ها، غضروف و اعصاب نخاعی شکننده و ظریف هستند و باید تنها توسط یک فیزیوتراپیست حرفه ای ماساژ درمانی درمان انجام شود. بنابراین اگر از شکستن قولنج کمر احساس خوبی پیدا می‌کنید بهتر است این کار را به آرامی و بدون هیچ گونه فشار اضافی انجام دهید. اما اگر می‌خواهید ستون فقراتتان را تنظیم کنید این کار را برای به دست متخصص فیزیوتراپیست بسپارید. مسلما شما نمی‌خواهید با لغزیدن یا فتق یکی از دیسکها آسیب و درد دائمی به ستون فقرات خود وارد کنید.

چه موقع نباید قولنج کمر را شکست؟


اگر کمر درد مزمن دارید و برای ارزیابی این مشکل به متخصص پزشکی مراجعه نکرده‌اید، نباید خودتان قولنج کمر خود را بشکنید. گاهی اوقات، شکستن قولنج مفاصل ملتهب باعث درد بیشتر و احتمالا عوارض دیگر می‌شود.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


درد کمر معمولا بعد از چند هفته بهبود پیدا می‌کند. یادگیری چگونگی شکستن قولنج به کاهش درد کمر کمک می‌کند. با این حال، در برخی موارد، برای درد شدید یا مزمن کمر باید به پزشک مراجعه کنید. اگر کمر درد ادامه پیدا کند و یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد ثابت و شدید است و شب ها بدتر می‌شود.
 • دردی که از پایین کمر به یک یا هر دو پا گسترش می‌یابد.
 • در یک یا هر دو پا احساس سوزن شدن دارید.
 • شما در قسمت پایین کمر قرمز یا متورم شده است.
 • درد کمر با کاهش وزن ناگهانی همراه شده است.
 • درد شدید در کمر با مشکلات کنترل مثانه همراه شده است.

چطور قولنج کمر را بگیریم


خود شما نیز می‌توانید با انجام حرکات زیر نسبت به شکستن قولنج کمر خود یا دیگری اقدام کنید اما بهتر است این کار را تحت نظر متخصص طب فیزیکی انجام دهید.

گرفتن قولنج با چرخش تنه 

گرفتن قولنج با چرخش تنه

 • رو به بالا دراز بکشید، کمر خود را صاف روی زمین قرار دهید دستان خود کنار بدن قرار دهید و پاهای خود را صاف کنید. در وضعیت راحت قرار بگیرید و عضلات خود را آرام کنید. دست های خود را باز کنید تا در یک راستا و عمود برنیم تنه قرار گیرند. جایی که روی آن دراز می‌کشید باید صاف و سفت باشد. تشک‌های یوگا و یا حوله‌ می‌توانند لایه نرمی که لازم دارید فراهم کنند.

زانوی راست خود را خم کنید

 • زانوی راست خود را خم کنید، کف پای راست را باید روی سطح صاف نگه دارید. پای چپ شما باید در موقعیت اولیه خود صاف روی زمین قرار گیرد. هنگامی که پای راست خود را خم می‌کنید بهتر است نزدیک است به لگن باشد اما با آن تماس پیدا نکند.
 • زانوی راست خود را به آرامی به سمت چپ و به طرف پایین حرکت دهید. زانوی راست شما از روی پای چپ شما عبور می‌کند. اگر می‌توانید زانوی راست خود را طوری را بچرخانید تا با کف زمین در بیرون از پای چپ تماس پیدا کند.
 • اگر درد داشتید، کشش را متوقف کنید، و به موقعیت اصلی بازگردید. تا جایی که درد ندارید به کشش ادامه دهید.
 • موقعیت پای راست خود را حفظ کنید، اما همانطور که حرکات چرخشی را انجام می‌دهید، ممکن است باسن از زمین بلند شود

• سر خود را به سمت راست بچرخانید

 • سر خود را به سمت راست بچرخانید و نیم تنه فوقانی خود را نیز در همان جهت بچرخانید. اگر چه این حرکات موثر هستند اما ممکن است گاهی اوقات قولنج شما گرفته شود و گاهی اوقات نه. ولی توجه داشته باشید که کشش همیشه باید بدون درد و راحت باشد.

شکستن قولنج کمر

 • این کشش را تا زمانی که قولنج کمر شما بشکند یا تا زمانی که احساس راحتی می‌کنید ادامه دهید. قبل از اینکه زانوی راست خود را به موقعیت اولیه خود برگردانید کمی به طرف سقف بالا ببرید.
 • این تمرین را با خم کردن پای چپ خود تکرار کنید، و آن را به طرف پایین و خارج از پای راست خود بچرخانید. ممکن است بعد از کشش به یک طرف، صدای شکستن قولنج را بشنوید ،اما با تکرار این تمرین در طرف دیگر قولنج مهره‌های دیگر ستون فقرات نیز گرفته می‌شود.

گرفتن قولنج کمر به کمک یک فرد دیگر

گرفتن قولنج کمر به کمک یک فرد دیگر

 • روی یک سطح ثابت، طوری دراز بکشید که صورت شما به طرف زمین باشد و دستهای خود را به صورت صاف در کنار بدن قرار دهید. سطحی را انتخاب کنید که فرش شده باشد یا از تشک استفاده کنید. سطح سفت یا حصیر را انتخاب نکنید چون وزن شما را جذب نمی‌کند.
 • سر خود را در یک طرف قرار دهید اما بالش یا چیز دیگری زیر سر خود قرار ندهید چون ممکن است عضله گردن کشیده شود و یا آسیب به آن وارد شود.

گرفتن قولنج کمر به کمک یک فرد دیگر 1

 • از آن فرد بخواهید پای غالب خود را روی کمر شما بگذارد. باید آرام آرام وزن خود را روی پا بیاندازد البته باید فشار ملایمی به کمر وارد کند.
 • فشار پای آن فرد کمک می‌کند که کمر ثبات بیشتری پیدا کند. فشار باید محکم باشد اما نباید کل وزن بدن را روی کمر قرار گیرد. یک پا باید تا آخر روی زمین باقی بماند. فشار بخشی از روند شکستن قولنج است, اما اگر درد شدید یا ناراحت کننده باشد باید بلافاصله به آن فرد بگویید تا پای خود را بردارد.
 • از آن فرد بخواهید خم شود و به آرامی دست های شما را بالا ببرد. دست های خود را صاف و محکم نگه دارید، اما آرنج‌ها را قفل نکنید – فشار غیر ضروری به مفاصل شما آسیب وارد می‌کند..

گرفتن قولنج کمر به کمک یک فرد دیگر 2

 

 • ازآن فرد بخواهید که به آرامی دست های شما را از پشت بگیرد و پای خود را روی قسمت کوچکی از کمر شما بگذارد. همانطور که آن فرد پای خود را به آرامی فشار می‌دهد کمر به طرف داخل خم می‌شود اما سطح انعطاف پذیری افراد با یکدیگر متفاوت است. ممکن است کمر بعضی افراد به راحتی خم شود اما بعضی دیگر دامنه حرکتی محدودتری دارند و عضلات آنها به راحتی خم نمی‌شوند.

گرفتن قولنج کمر به کمک یک فرد دیگر 3

 

 • صدای ترق کمر را می‌شنوید، یا شکستن قولنج خود را احساس می‌کنید! ممکن است همانطور که مفاصل یا عضلات خود را می‌کشید چندین بار صدای شکستن قولنج را بشنوید، اما نباید فشار بیشتری وارد نکنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتعیین وقت