MOCH1

رگ به رگ شدن مچ دست یکی از آسیب‌دیدگی‌های رایج ورزشی است که به دلیل از دست رفتن ناگهانی تعادل اتفاق می‌افتد. زمانی که شما می‌لغزید بی‌اختیار دست خود را برای حفاظت در برابر زمین خوردن حمایل می‌کنید و زمانی که دست‌های شما به زمین می‌خورند، نیروی ضربه به ساعد منتقل می‌شود. این ضربه و نیرو باعث کشیده شدن رباط‌هایی که مچ و استخوان‌های دست را به هم وصل می‌کند می‌شود. بیشتر بیماران که دچار رگ به رگ شدن دست یا کشیدگی خفیف تا متوسط (درجه ۱ و ۲) دست و مچ دست می‌شوند با انجام اقدامات درمانی اولیه (یا بدون درمان یا با استراحت دادن به ناحیه آسیب‌دیده) به مدت چند هفته تا چند ماه به طور کامل بهبود می‌یابند. نتایج درمان رگ به رگ شدن دست  و کشیدگی تاندون معمولاً خوب بوده و بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بپردازد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″]

تشخیص صحیح رگ به رگ شدگی و کشیدگی تاندون مچ دست به متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سعیدی  کمک می‌کند تا در مورد چگونگی درمان و توان‌بخشی آن تصمیم درستی بگیرند. همچنین متخصصین ما قادر خواهند بود تا برنامه درمانی بهتری برای دروان بهبودی و توان‌بخشی ناشی از رگ به رگ شدن دست یا کشیدگی تاندون یا با جا انداختن دستی ناحیه آسیب‌دیده ارائه کنند. خفیف‌ترین نوع کشیدگی تاندون و رگ به رگ شده به حداقل اقدامات توان‌بخشی نیاز دارد و معمولاً انجام برخی حرکات کششی و تقویتی به توان‌بخشی مفصل آسیب‌دیده برای بازیابی کامل توانایی‌های عملکردی و دامنه حرکتی کامل کمک می‌کند. با گذشت زمان متناسب با شدت آسیب‌دیدگی، دست به‌طور کامل بهبود می‌یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

تفاوت بین کشیدگی و رگ به رگ شدن دست و مچ دست در چیست؟


در کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست و دست، بافت نرم مچ، دست یا انگشتان آسیب می‌بیند. در رگ به رگ شدن رباط‌ها (بافت نواری شکل که استخوان‌ها را به هم وصل می‌کند) آسیب می‌بینند و این اتفاق بیشتر در مچ و انگشتان دست می‌افتد. کشیدگی به آسیب‌دیدگی‌های عضلات و تاندون‌ها گفته می‌شود و کمتر از رگ به رگ شدن در این قسمت‌های بدن دیده می‌شود.

دلایل


بیشتر رگ به رگ شدن‌های دست به دلیل تصادف یا ضربه‌های ناشی از زمین خوردن یا ضربه مستقیمی که باعث خم شدن یا چرخش ناگهانی مچ دست در جهت‌های غیرمعمول می‌شود ایجاد می‌گردد. رگ به رگ شدن مچ دست و انگشتان آسیب‌های رایجی هستند که به دلیل لغزیدن یا زمین خوردن، واکنش طبیعی دست برای محافظت از بدن و جلوگیری از زمین خوردن اتفاق افتاده و زمانی که این اتفاق می‌افتد، نیروی ضربه می‌تواند مچ و انگشت را به گونه‌ای خم کند که باعث کشیده شدن یا پاره شدن رباط‌های آن شود. کشیدگی تاندون همچنین ممکن است به دلیل ضربه‌های ناگهانی مانند زمین خوردن اتفاق بیفتد اما استفاده بیش از حد و مکرر از دست مانند مواردی که در ورزش‌ها یا مشاغلی که نیاز به گرفتن اشیا یا حرکات مکرر و دائمی دست و مچ دست دارند نیز می‌تواند باعث کشیده شدن آنها شود.

علائم


MOCH2

علائم رگ ‌به‌ رگ شدن دست و مچ دست دردناک بوده و باعث تورم، حساسیت به لمس، کبودی، خشک‌شدگی و گرفتگی و کاهش دامنه حرکتی می‌شود. در موارد شدید رگ به رگ شدن دست ممکن است رباط‌های شما پاره شده و آسیب ببینند. کشیده شدن علائمی نظیر درد، تورم، التهاب، اسپاسم عضلانی، برآمدگی و کاهش قدرت دارد.

درجات کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست


3

رگ به رگ شدن به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • درجه ۱: درد و آسیب‌دیدگی جزئی رباط‌ها.
 • درجه ۲: درد، آسیب‌دیدگی بیشتر رباط‌ها، احساس شل شدن مفصل و از دست رفتن برخی عملکردها.
 • درجه ۳: درد، پارگی کامل رباط، شل شدگی شدید مفصل و از دست رفتن برخی عملکردها.

تشخیص


پزشک شما را مورد معاینه قرار داده و سؤالاتی در مورد شروع علائم، فعالیت‌هایی که باعث ایجاد علائم شده‌اند، کارهایی که باعث کاهش یا تشدید علائم می‌شوند و شدت علائم از شما می‌پرسد. وی ناحیه آسیب‌دیده را فشار داده تا میزان تورم، حساسیت، کبودی و درد را مشخص کند. ممکن است از بیماران خواسته شود تا برخی حرکات را انجام دهند تا محدودیت‌های دامنه حرکتی، پایداری مفصل و قدرت عضلانی مشخص شده و کارهایی که باعث تشدید یا کاهش درد می‌شوند معلوم شوند. مچ یا دست آسیب‌دیده با مچ و دست سالم مقایسه می‌شود. برای رد احتمال شکستگی به وسیله اشعه ایکس از دست عکس‌برداری می‌شود. تصویربرداری به روش رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) و آرتروگرافی تصاویر بهتری از رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات مچ و دست ارائه می‌دهد.

اقدامات درمانی


RICE

MOCH4

درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن خفیف تا متوسط دست و مچ دست (درجه ۱ و ۲) با استراحت (Rest)، استفاده از یخ(Ice)، کمپرس کردن(Compression) و بالا نگه داشتن دست (Elevation)و همچنین اجتناب از انجام فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند انجام می‌شود.

دارودرمانی

MOCH5

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در کاهش درد و تورم مفید هستند. آسیب‌دیدگی‌های مزمن مچ دست را می‌توان در مرحله اول با استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و در مراحل بعدی با تزریق استروئید تحت درمان قرار داد.

گچ گرفتن و استفاده از اسپلینت

MOCH6

دست، مچ دست و بازوها به طور موقت با استفاده از اسپلینت، بانداژ یا گچ نرم ثابت و بی‌حرکت نگه داشته می‌شوند. این کار باید برای مدت کوتاهی و تا زمان مراجعه شما به پزشک انجام شود. سپس باید دکتر در مورد استفاده یا عدم استفاده از اسپلینت تصمیم‌گیری می‌کند. استفاده از اسپلینت به مدت طولانی در برخی موارد می‌تواند باعث خشک شدن و ضعیف شدن عضلات شود.

فیزیوتراپی

برای کشیدگی و رگ به رگ شدن متوسط، انجام اقدامات فیزیوتراپی توصیه می‌شود که شامل ماساژ، اولتراسوند تراپی و گرما درمانی همراه با حرکات ورزشی کششی، تقویتی و بهبوددهنده دامنه حرکتی می‌شود.

درمان‌های دستی

MOCH7

درمان‌های دستی شامل ماساژ بافت نرم، ماساژ اصطکاکی عمقی و حرکت دادن مفصل توسط متخصص فیزیوتراپی شده که به بهبود حرکتی و افزایش دامنه حرکتی مچ و رباط دست کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

MOCH8

ماساژ مچ دست یک روش تسکین‌دهنده مؤثر برای کسانی است که مچ دست آنها به دلیل استفاده بیش از حد دچار کشیدگی و رگ به رگ شدگی شده است. برای کاهش و حتی برطرف کردن درد مچ دست، ماساژ درمانی باید به طور منظم انجام شوند.

تحریک الکتریکی عصب

MOCH9

در تحریک الکتریکی عصب از جریان الکتریکی برای تحریک عصب یا عضله به منظور کاهش درد، انقباض عضله و افزایش قدرت آن استفاده می‌شود. احساس تحریک از مدخل عبور کرده و مسیر عصب‌های منتقل‌کننده احساس درد را مسدود می‌کند.

اولتراسوند درمانی

MOCH10

زمانی که امواج اولتراسوند از طریق پوست از مچ دست کشیده شده یا رگ به رگ شده می‌گذرد باعث ایجاد لرزش بافت‌های اطراف قسمت آسیب‌دیده می‌شود به خصوص آنهایی که حاوی کلاژن هستند شده و درنتیجه آن قسمت بافت گرم می‌شود و باعث کشیده شدن ساختارهایی مانند رباط‌ها، تاندون‌ها، بافت و فیبروز اسکار کپسول مچ دست می‌شود. به علاوه، گرما ممکن است به کاهش درد مچ دست و اسپاسم عضلانی کمک کرده و فرایند بهبودی را تسریع کند.

لیزر درمانی سرد

MOCH1

لیزر کم‌توان انرژی حاصل از فوتون‌های نوری را به بدن می‌تاباند. زمانی امواج لیزر کم‌توان به طور عمقی در پوست نفوذ می‌کنند به خون منتقل شده واکسیژن و انرژی مورد نیاز را به هر سلول در مچ دست رسانده و باعث کاهش التهاب در مفصل و عضلات مچ دست می‌شود.

حرکات ورزشی برای کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ دست

در صورت توصیه پزشک می‌توانید حرکات کششی و تقویتی را برای مچ دست خود انجام دهید. بهتر است به یک متخصص ارتوپدی یا فیزیوتراپی مراجعه کنید تا برنامه‌های درمانی مناسب با وضعیت شما را ارائه دهد.

 • کشش ساپیناتور با کمک

MOCH12

 • تمرین با خمیر (در جهات مختلف)

MOCH13

 • کشش طولانی مچ دست

MOCH14

 • انحراف استخوان‌های اولنا و رادیال

MOCH15

 • فلکشن مچ دست

MOCH16

 • اکستنشن مچ دست

MOCH17

 • تمرینات انگشتان دست با استفاده از کش لاستیکی

MOCH18

پیشگیری از کشیدگی و رگ به رگ شدن‌های آتی


برای کاهش احتمال آسیب‌دیدگی‌های آتی انجام اقدامات زیر توصیه می‌شود:

 • همیشه قبل از انجام حرکات ورزشی بدن خود را به تدریج گرم کنید و پس از اتمام ورزش دوباره بدن خود را به تدریج سرد کنید.
 • از انجام هرگونه حرکت ورزشی که باعث درد می‌شود اجتناب کنید.
 • قدرت عمومی خود را افزایش داده و از عضلات و مفاصل خود محافظت کنید.
 • توانایی‌های ورزشی خود را ارتقا دهید، عضلات و مفاصل را برای فشارهایی که در هنگام انجام فعالیت‌های مختلف به آنها وارد می‌شود آماده کنید.
 • هرگونه عدم تعادل قدرتی را در عضلات خود اصلاح کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Buttonتعیین وقت