انواع روش های کاشت مو

طی عمل کاشت مو، موهای قسمت پر پشت به ناحیه ی کم مو منتقل می شود. جراحی کاشت مو یک روش درمانی است که امروزه درد بسیار کمتری برای بیمار در مقایسه با گذشته دارد. قبلاً برای پیوند مو از بخش های بزرگتر سر در کلینیک کاشت مو استفاده می شد و به همین خاطر ناراحتی و درد بیمار بسیار بیشتر از زمان حاضر بود و این روش ها با استفاده از جایگزینی واحدهای فولیکول اصلاح شده انجام می شد. امروزه با توجه به استفاده از موارد بی حسی موضعی، درد ناشی از درمان کاهش چشمگیر پیدا کرده است. همچنین بیمار می تواند در همان روز درمان به خانه خود باز گردد. کاشت مو به روش BHT برای ترمیم کامل موی سر یا ترمیم خط رویش مو کاربرد ندارد. موی بدن به روش FUE (استخراج واحد فولیکولی) جدا می‌شود، بدون این که جای زخم باقی بماند. سپس گرفت‌های مو به همان تکنیک کاشت گرفت‌های موی سر در پوست سر کاشته می‌شود.

کاشت مو و کاشت ریش صورت اغلب در مطب پزشک متخصص و به روش زیر انجام می شود:

 • ابتدا از بی حسی موضعی استفاده می شود تا پوست سر بی حس شود. همچنین ممکن است از داروهای آرام بخش برای آرامش بیمار استفاده شود.
 • پوست سر کاملا استریل می شود.
 • نوار باریکی از پوست سر از ناحیه ی پر پشت توسط اسکالپل (چاقوی جراحی) جدا می شود. این قسمت از پوست سر ناحیه ی دهنده نامیده می شود. محل برش در کلینیک کاشت مو توسط بخیه های خیلی کوچک با ظرافت بسته می شود.
 • نوار باریک جدا شده، با دقت به قطعات کوچک تر حاوی یک یا تعداد کمی تار مو تقسیم می شود.
 • ناحیه ی کم مو یا طاس که قرار است این موهای سالم در آن جا کاشته شود، استریل می شود. به این قسمت ها از پوست سر، نواحی گیرنده گفته می شود.
 • برش های بسیار کوچکی در ناحیه ی گیرنده زده می شود.
 • موهای سالم به دقت در این برش ها قرار داده می شوند. طی یک جلسه ی درمانی در کلینیک کاشت مو، صدها یا حتی هزاران مو ممکن است پیوند شوند.

فهرست مطالب

روش FUT

منظور از FUT (follicular unit transplant) قرار دادن واحدهای فولیکولی (گرافت) در کلینیک کاشت موی طبیعی به روش زیر است:

 • واحدهای تکی از مو در جلوی خط رویش مو قرار می گیرند.
 • دو واحد مو پشت خط رویش مو قرار می گیرد.
 • سه واحد مو پشت دو واحد مو قرار می گیرند.
 • سپس چهار واحد مو پشت سه واحد قرار می گیرند.

استفاده از این روش پیوند موی سر باعث می شود موی کاشته شده ظاهر طبیعی و تراکم مناسبی داشته باشد، بدون احتمال ایجاد نمای عروسکی غیر طبیعی که در آن حالت مو ها به صورت دسته ای یا ردیفی کنار هم قرار می گیرند که اغلب شبیه موی عروسک است.

در ابتدا یک جلسه ی مشاوره با جراح خواهید داشت تا درباره ی همه ی جنبه های عمل صادقانه و دوستانه با شما صحبت کند. این گفتگو شامل آن چیزی است که می توانید از عمل کاشت مو در بانوان و آقایان انتظار داشته باشید و این که نتیجه ی عمل چقدر به ایده آل شما نزدیک خواهد بود. اگر از این ملاقات رضایت داشتید، پس برای گرفتن وقت عمل در کلینیک کاشت مو اقدام می کنید. جراح یک سری دستورالعمل قبل از عمل کاشت مو به شما ارائه می دهد تا طبق آن عمل کنید. این دستورالعمل ها شامل مواردی چون ماساژ دادن پوست سر، خودداری از کشیدن سیگار( در صورتی که سیگاری هستید) و قطع مصرف هر نوع دارو مثل آسپیرین و داروهای ضد التهاب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش( آمادگی برای عمل کاشت مو در کلینیک کاشت مو) مراجعه کنید.

عمل کاشت مو و کاشت ابرو تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد. در ناحیه ی دهنده، موی سر تراشیده می شود تا دسترسی به آن قسمت آسان تر شود. سپس جراح کلینیک کاشت مو داروی بی حسی موضعی را به ناحیه ی دهنده تزریق می کند. سپس این مو ها را یکی یکی مستقیما از پوست سر جدا می کند. این کار به روش خاصی انجام می شود، به طوری که به زحمت می توان گفت کدام مو ها برداشته شده اند.

در کلینیک کاشت مو جراح در هنگام عمل از میکروسکوپ استفاده می کند تا از خطر آسیب به فولیکول مو جلوگیری شود. واحد های فولیکولی قبل از انتقال زیر میکروسکوپ به قطعات کوچک تقسیم می شوند. نوار باریک مو از مرکز ناحیه ی دهنده جدا می شود تا جراح کلینیک کاشت مو را قادر سازد مقدار زیادی مو برای انتقال در اختیار داشته باشد. سپس محلول بی حس کننده را به ناحیه ی گیرنده ( ناحیه ی کم پشت یا طاس سر) تزریق می کند و از یک وسیله ی مخصوص به نام میکرونیدل استفاده می کند تا واحدهای فولیکولی را به پوست وارد کند. این موها بعدا به طور طبیعی رشد خواهند کرد.

حد اکثر ۴۰۰۰ تار مو می تواند در یک جلسه انتقال یابد. جراح از بخیه های ظریف برای بستن برش ایجاد شده در ناحیه ی دهنده استفاده می کند. ممکن است برای این که به ظاهر دلخواهتان برسید، تعداد جلسات بیشتری مورد نیاز باشد که این تعداد جلسات کاشت مو به نوع و شدت طاسی در ناحیه ی گیرنده و تراکم مو ها در ناحیه ی دهنده و میزان تراکمی که مد نظر دارید در کلینیک کاشت مو بستگی دارد.
از سوی دیگر ممکن است خوش شانس باشید و به نتیجه ی دلخواهتان تنها در یک جلسه دست یابید. پس از این که اثر بی حسی از بین رفت، ممکن است کمی احساس ناراحتی، ورم و درد داشته باشید. در صورت لزوم از مسکن استفاده کنید. یک سری دستورالعمل پس از انجام کاشت مو به شما ارائه خواهد شد که شامل توصیه هایی در مورد مراقبت از ناحیه ی جراحی شده و نحوه ی شست و شوی موی تازه رشد کرده می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به بخش (پس از کاشت مو) مراجعه کنید.

روش FUE

روشی است به منظور استخراج یا برداشت موی ناحیه ی دهنده در عمل پیوند مو. در این نوع روش از وسیله ای در کلینیک کاشت مو استفاده می شود که برش کوچک و دایره ای در پوست اطراف واحد فولیکولی ایجاد می کند و و آن را از بافت اطراف جدا می کند. سپس این واحد مستقیما از پوست برداشت می شود به صورتی که یک منفذ کوچک بر جای می گذارد.

این فرآیند آن قدر تکرار می شود، تا جایی که جراح پیوند مو، به اندازه ی کافی واحدهای فولیکولی مو را به منظور پیوند، برداشت کرده باشد. این فرآیند می تواند یک یا دو ساعت و طی چندین جلسه به مدت بیش از دو روز متوالی انجام شود. زخم های بخش دهنده حدود ۱ میلی متر سایز دارند و به طور کامل پس از هفت تا ده روز بهبود می یابند و جای زخم خیلی کوچک سفید رنگی در پشت و دو طرف سر بر جای می گذارند.

در روش برداشت مو در کلینیک کاشت مو آن چه این روش را از پیوند رایج واحد فولیکولی (FUT) متفاوت می سازد، جدا کردن واحد های فولیکولی یکی یکی و مستقیما از پوست سر می باشد. در حالی که در روش FUT موی دهنده از پوست سر به صورت نوار باریکی جدا می شود و متعاقبا با استفاده از میکوسکوپ به واحد های فولیکولی جدا از هم تبدیل می شوند.

لازم به ذکر است یک روش درمان غیر جراحی دیگر روش کاشت موSUT است. این روش درمان بدون ایجاد هیچ‌گونه برش و جای زخم در ناحیه سر بر روی بیمار انجام خواهد شد و در برخی از کلینیک‌ها انجام می‌گردد.

این روش مانند دیگر روش‌های قدیمی کاشت مو fit و FUT به تکرار جلسات،زمان زیاد برداشت و پیوند مو نیاز نداشته و خستگی بیمار را نیز در پی ندارد. با تقبل هزینه کاشت مو به روش sut بیمار با مزایایی از جمله بر جای نماندن جای زخم چه در قسمت برداشت و چه ناحیه پیوند مو،عدم نیاز به جراحی،نداشتن درد و خونریزی روبرو می گردد .در این تکنیک شاهد تراکمی سه برابر و کاشت ۱۴۰۰۰ تار مو در یک جلسه نسبت به روش‌های قدیمی FIT ، FUT خواهید بود.این روش یکی از مدرنترین روش‌های کاشت مو در اروپا و آمریکا است.طبیعی بودن خط رویش ، انجام آن زیر نظر بهترین تیم متخصص کاشت مو و در یک جلسه و مشاهده موی طبیعی یک سانتی پس از پیوند نیز از مزیت های این روش به شمار می آید.

در روش کاشت موی SUT تقریبا تمام برداشت ها سالم می‌مانند و احتمال از بین رفتن فولیکول ها به صفر می‌رسد به علت اینکه در این روش فولیکول‌ها فریز می‌شوند تمامی برداشت ها سالم مانده و پزشک متخصص با دقت بسیار زیاد و با ظرافت در ناحیه مورد نیاز پیوند می‌زند.پس از انجام پیوند مو با استفاده از دستگاه‌های لیزری در این مرکز شاهد رشد سریع و مجدد موها خواهید بود.مشاورین اندازه و تراکم مورد نیاز در این تکنیک که یکی از موفق‌ترین روش‌های کاشت مو می‌باشد را توسط نرم افزارهای خاص به بیماران نشان می‌دهند. از تفاوت میان این روش با دیگر روش‌ها می‌توان به تحولی در امر کاشت موی قابل رشد و زنده اشاره کرد.

قبل از کاشت مو

با تقبل هزینه پیوند مو ، قبل از برداشت مو، محل های گیرنده در پوست سر توسط دستگاه مخصوص ایجاد می شود. سپس واحد های فولیکولی مو (گرافت) درون این محل ها قرار داده می شوند تا رشد کنند و به فولیکول های سالم تبدیل شوند. ایجاد محل های گیرنده و قرار دادن واحد های فولیکولی در هر دو روش FUT و FUE یکسان است. تفاوت در ظاهر ایجاد شده در ناحیه ی دهنده و کیفیت و کمیت گرافت های به دست آمده با استفاده از هر تکنیک است.

پس از کاشت مو

پس از تقبل هزینه ترمیم موی سر ازدستورات پزشک کلینیک کاشت مو در مورد مراقبت از پوست سر و هر نوع اقدامات خود مراقبتی دیگر پیروی کنید. این اقدامات مخصوصا برای ترمیم و بهبودی و گرفتن بهترین نتیجه ضروری است.
برای یک یا دو روز بعد از عمل یک لباس جراحی بلند با یک کلاه محافظ خواهید پوشید.
طی دوره ی بازیابی (ریکاوری) ، ممکن است به عنوان عوارض ترمیم مو درد شدیدی در پوست سر احساس کنید. می توانید از دارو های مسکن استفاده کنید. همچنین پس از عمل در کلینیک کاشت مو ممکن است آنتی بیوتیک یا دارو های ضد التهاب مصرف کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ