ts

گلف البو یا آرنج گلف بازان یک بیماری است که در آن تاندونی که عضلات بازو را به آرنج وصل می‌کند ملتهب می‌شود. همانند بیماری آرنج تنیس‌بازان، گلف البو هم نوعی اپیکوندلیت است که شکلی از التهاب تاندون‌ها محسوب می‌شود. تفاوت کلیدی بین این دو بیماری این است که در گلف البو یا آرنج گلف بازان درد آرنج در قسمت داخلی بازو / آرنج متمرکز شده در حالی که در بیماری آرنج تنیس‌بازان، درد در قسمت بیرونی بازو احساس می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″]

درمان عارضه آرنج گلف بازان ممکن است ساده یا پیچیده باشد که به شدت آسیب‌دیدگی بستگی دارد.متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی پس از تشخیص علت و شدت مشکل آرنج بیماران، از روش‌ها و تکنیک‌های مختلف طب فیزیکی، مانند ماساژ درمانی، درمان دستی، الکتروتراپی، اولتراسوند تراپی، شاک ویو تراپی، لیزر تراپی، ازن تراپی، پی آر پی (PRP) برای درمان آرنج گلف بازان و تسکین درد در ناحیه جلوی آرنج بیمار کمک گرفته و از ورزش‌های مخصوص برای تقویت عضلات آرنج استفاده می‌نمایند. هدف متخصصین ما تسریع بهبود مشکل آرنج و افزایش عملکرد حرکتی آرنج بیماران می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، رزرو نوبت یا مشاوره با متخصصین ما در کلینیک طب فیزیک و توان‌بخشی دکتر سعیدی، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵  تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فهرست مطالب

علل


 • فشار و کشیده شدن مکرر و مزمن عضلات و تاندون‌ها، مچ دست و ساعد و آرنج
 • کشیدگی ناگهانی ساعد مانند ضربه شدید و ناگهان مچ دست در هنگام ضربه زدن به توپ با راکت یا پرتاب توپ بیس بال

عواملی که احتمال ابتلا به عارضه آرنج گلف بازان را افزایش می‌دهد


 • فعالیت‌هایی که نیاز به حرکات مکرر و شدید مچ دست و ساعد دارند (تنیس، اسکواش، راکت بال، نجاری)
 • شرایط فیزیکی ضعیف (قدرت و انعطاف‌پذیری کم)
 • گرم نکردن قبل از انجام تمرینات ورزشی
 • ادامه فعالیت‌های ورزشی قبل از بهبودی، توان‌بخشی و تکمیل فرایند بهبودی

علائم


 • علائم اولیه عارضه آرنج گلف بازان، درد و گرفتگی است
 • درد و حساسیت به لمس در قسمت داخلی آرنج
 • درد و گرفتگی می‌تواند به کل ساعد گسترش یابد
 • درد معمولاً در هنگامی که مچ را خم می‌کنید تشدید می‌شود.
 • درد و ضعف در هنگام مشت کردن دست
 • درد در هنگام انجام حرکات چرخشی مچ (گلف بازی کردن، استفاده از پیچ گشتی یا بولینگ)
 • در هنگامی که ساعد صاف است و می‌خواهید مچ دست را خم کنید، عضلات دو سر دردناک شده و دچار گرفتگی می‌شوند.
 • فعالیت‌های دیگر که نیاز به حرکات زیاد مچ دست یا فشردن انگشتان دارد کاملاً دردناک می‌شود. گرفتن اشیا و حمل آنها، دست دادن، نواختن آلات موسیقی و مانند اینها با وجود این عارضه بسیار دردناک می‌شود.

تشخیص


s1

 • سوابق گزارش‌شده از درد داخلی آرنج با حساسیت در برجستگی استخوان داخل آرنج (اپیکوندیل میانی)
 • درد با خم کردن مچ (خم کردن مچ دست به سمت کف دست) در برابر مقاومت
 • درد با پرونیشن ساعد (کف دست رو به پایین) در برابر مقامت

در صورت نیاز، پزشک دستور انجام برخی آزمایش‌های تصویری را می‌دهد. در برخی موارد، آزمایش‌های زیر انجام می‌شود:

 • عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس که معمولاً عادی است
 • معمولاً نیازی به ام آر آی نیست مگر در موارد غیرعادی (به طور مثال انجام عمل جراحی قبلی، ترومای شدید، تورم، دشواری در حرکت دادن مچ دست)

درمان

استراحت

اگر شما به عارضه آرنج گلف بازان یا گلف البو دچار شده‌اید باید از انجام فعالیت‌های شدید که ممکن است وضعیت شما را وخیم‌تر کند پرهیز کنید و به آرامی فرایند بهبودی و درمان آرنج گلف بازان  را بگذرانید. در ورزش‌هایی که نیاز به انرژی زیاد دارند مانند ورزش‌هایی که با راکت انجام می‌شود، گلف و بیس بال مشارکت نکنید تا عارضه آرنج گلف بازان به طور کامل بهبود یابد.

استعمال یخ روی ناحیه آسیب‌دیده

s2

استفاده از یخ روی ناحیه آسیب‌دیده بسیار مفید است زیرا باعث بیحسی شده و با محدود کردن کردش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده، تورم آن را کاهش می‌دهد. قرار دادن یخ روی انگشتان، مچ، آرنج و ساعد به کاهش تدریجی درد کمک می‌کند.

حفاظت از آرنج s3

اگر شما به گلف البو مبتلا شده‌اید، توصیه می‌شود که آرنج آسیب‌دیده را با یک نوارکشی تمیز یا آرنج‌بندهای طبی موجود ببندید. با این کار علاوه بر کاهش درد، فرایند بهبودی نیز تسریع می‌شود.

دارو

مصرف داروهای ضدالتهابی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای کاهش درد گلف البو است. آسپیرین، استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن برخی از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک هستند که مصرف آنها برای درمان بیماری توصیه می‌شود. اگر این داروها مؤثر واقع نشد احتمالاً پزشک تزریق کورتیزون را برای کاهش سریع درد و تورم تجویز خواهد کرد.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیزون به کاهش التهاب و درد ناشی از جراحات ورزشی و آسیب‌دیدگی‌های عضلانی اسکلتی مانند بیماری آرنج گلف بازان کمک می‌کند. تزریق کورتیکواستروئید پلی است بین بی‌تحرکی آرنج و توان‌بخشی، با تزریق این داروها بیمار قادر خواهد بود که اعمال فیزیوتراپی را که قبلاً قادر به انجام آنها نبود انجام دهد.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش بدیع، مطمئن و مؤثر در درمان گلف البو است که در آن از گاز اکسیژن / اوزون با گرید پزشکی استفاده می‌شود:

 • کاهش التهاب مزمن آرنج
 • تقویت‌ترمیم بافت و بازسازی بافت‌ها
 • افزایش انرژی سلولی
 • افزایش ارسال اکسیژن به سلول‌ها و جریان خون

تزریق آر پی آر

تزریق پلاسمای غنی‌شده با پلاکت (پی آر پی) یک روش درمانی جدید برای کاهش مشکلات تاندونی مزمن و مقاوم به درمان مانند گلف البو و آرنج تنیس‌بازان است. پی آر پی یک روش غیر جراحی است که دران مقدار کمی از خون خود بیمار کشیده می‌شود. پلاکت‌ها، سلول‌های خونی هستند که فاکتورهای رشد ترشح می‌کنند (شامل هورمون رشد انسانی) و در فرایند بهبود بافت‌ها مؤثر هستند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش بسیار مؤثری در فرایند بهبودی عارضه آرنج گلف بازان دارد. متخصصین ما برخی تمرینات کم ضربه و ملایم را برای تقویت عضلات و افزایش توان حرکتی مفصل آرنج طراحی کرده و از برخی مداخلاتفیزیوتراپی مانند TENS، اولتراسوند، لیزر درمانی، ماساژ درمانی و درمان‌های دستی برای کاهش درد آرنج و بازسازی بافت‌ها استفاده می‌کنند.

درمان‌های کایروپرکتیک

روش‌های متنوعی از درمان‌های کایروپرکتیک وجود دارد که باعث کاهش ناراحتی‌ها و کمک به بهبود جراحات زمینه‌ای می‌شود. سه روش درمانی مرسوم درمان کایروپرکتیک عبارتند از:

 • جریان‌های میکرو: از جریان الکتریکی ضعیف برای کاهش درد و التهاب آرنج در ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود.
 • درمان رهایی عضلانیاز آنجا که تاندون‌ها و عضلات آسیب‌دیده ریشه بیماری هستند باید روی آنها تمرکز کرد. این روش درمانی به کاهش گرفتگی و انقباض عضلانی و همچنین کاهش التهاب کمک می‌کند.
 • تنظیم: در حالی که تنظیمات برای درمان مسائل مربوط به گردن و کمر بسیار متداول است، این روش‌های درمانی کایروپرکتیک به درمان بیماری آرنج گلف بازان نیز کمک می‌کند. هدف از انجام این روش، کاهش درد، بهینه‌سازی عملکرد آرنج و بازیابی حرکتی ازدست‌رفته در مفصل آرنج است.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با کشش اصطکاکی عضلات به درمان علائم گلف البو، رها شدن بافت نرم و مایوفاشیال کمک می‌کند. افلوراژ و پتریساژ بافت را نرم کرده و جریان خون را که به تسریع فرایند بهبودی کمک می‌کند افزایش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد ماهیچه‌ها می‌شود.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی یک روش درمانی مؤثر برای کاهش التهاب‌های مزمن آرنج مانند گلف البو است. مهم‌ترین ویژگی شاک ویو تراپی، کاهش سریع درد و بازیابی توان حرکتی و تسریع فرایند بهبودی و درمان دردهای مزمن و حاد آرنج است.

تمرینات ورزشی و کشش s5

انجام تمرینات ورزشی ساده و تمرینات کششی و حرکات اصلاحی درد آرنج می‌تواند به درمان بیماری گلف البو یا آرنج گلف بازان کمک کند. برخی تمرینات ورزشی و کششی شامل فلکشن جانبی، کشش باند لاستیکی، تمرینات افزایش‌دهنده دامنه حرکتی و فلکشن مچ دست با وزنه است. این تمرینات و کشش‌ها به تقویت تاندون‌ها و عضلات درگیر در بیماری آرنج گلف بازان کمک کرده و می‌تواند از وقوع دوباره این عارضه پیشگیری کند.

در کنار درمان بیماری گلف البو می‌توان از بروز مجدد آن نیز پیشگیری کرد. در زیر به برخی از بهترین اقدامات که برای پیشگیری از ابتلا به عارضه گلف البو می‌توان انجام داد اشاره شده است:

 • بلند کردن هوشمندانه اجسام: هر زمانی که می‌خواهید چیزی را بلند کنید، مطمئن باشید که وضعیت مچ دست شما محکم و پایدار است تا حداقل فشار به آرنج شما منتقل شود.
 • گرم کردن قبل از شروع تمرینات ورزشی: قبل از این که ورزش را شروع کنید باید عضلات را با راه رفتن، دو و حرکات کششی ملایم به مدت چند دقیقه گرم کنید.
 • تقویت عضلات ساعد: شما می‌تواند با بلند کردن اجسام سبک، فشار دادن توپ گلف یا انجام حرکات ورزشی ساده، ساعد خود را تقویت نمایید.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ