عمل بسته دیسک کمر

هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند اگر در آرایش مهره ها تغییری ایجاد شود که موجب گودی کمر شوند ممکن است در آینده مشکلاتی را سبب ساز شود.اگر بنا به دلایلی  دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود که با اتشار به پاها باعث بروز سیاتیک می گردد. مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد.

علائم

امکان ابتلا به فتق دیسک کمر بدون اطلاع از آن و ظاهر شدن هر علامتی وجود دارد. گاهی اوقات دیسک های فتقی که هیچ علامتی از خود نشان نداده اند را می شود با عکسبرداری مشخص نمود. اما بعضی از دیسک های فتقی علامت داشته و علامت آنها درد می باشد. بیشتر دیسک های فتقی در پایین کمر خود را نشان می دهند، هرچند که امکان فتق دیسک های گردن هم وجود دارد. شایع ترین علائم دیسک کمر و فتق شامل:

 • درد دست ها و پاها: اگر فتق دیسک شما درپایین کمر باشد، عموما شدیدترین میزان درد در باسن، ران و ماهیچه ساق پا خود را نشان می دهد. همچنین این درد ممکن است بخش هایی از پارا نیز شامل شود. اگر دیسک شما در ناحیه گردن دچار فتق شده باشد، عموما در در ناحیه شانه و دست شدیدتر می باشد. این درد عموما هنگام عطسه، سرفه و یا تکان دادن ستون فقرات بیشتر می شود.
 • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن: افراد مبتلا به فتق دیسک کمر عموما احساس بی حسی و سوزن سوزن شدن در بخشی از بدن که تحت تاثیر فتق می باشد، دارند.
 • ضعف: ماهیچه هایی که در رابطه با دیسک هستند، ممکن است ضعیف شوند. این ضعف ماهیچه ها می تواند باعث عدم تعادل و تلوتلو خوردن شود.

درد دیسک کمر عموما کم کم شروع شده و در حین نشستن و بلند شدن، در شب ها، هنگام سرفه، عطسه و یا خندیدن و یا خم شدن و یا راه رفتن بیش از حد درد شدیدتر می شود.

عمل بسته

image016

عمل بسته دیسک کمر و گردن از روش های نوین و تکنولوژیهای پیشرفته برای درمان درد مفصل کمر و گردن ناشی از اختلالات مختلف ستون مهره ها استفاده میکنند. تعدادی از این اختلالات که بوسیله عمل بسته درمان میشود شامل موارد زیر است:

۱- فرسوده شدن دیسک

۲- بیرون زدگی دیسک (پارگی دیسک)

۳- اسکولیوزیس(انحنای ستون مهره ها)

۴- استنوزیس ستون مهره ها (تنگی کانال نخاعی)

عمل بسته با استفاده از تکنولوژی کامپیوتر وابزار مخصوص یکی از مواردی است که بیمارانی که تمایل به بهبودی سریعتر، درد کم تر بعد از جراحی و شکاف کمتر روی بدن دارند انتخاب میکنند.

مراقبت قبل از عمل

در ادامه نکاتی که قبل از عمل عمل لیزری دیسک کمر باید مورد توجه قرار بگیرد ذکر شده است:

 • پیش از عمل داروهای مصرفی بیمار، سابقه پزشکی و خطرهای احتمالی توسط پزشک بررسی می‌شود.
 • بیمار باید تمام آزمایشات دیسک‌های فشرده مانند ام.آر.آی.های پیشین را به جراح نشان دهد.
 • چون خود بیمار پس از عمل قادر به رانندگی نیست، باید هماهنگی لازم را با همراه خود انجام دهد.
 • آرام ‌بخش در طول عمل طبق صلاحدید رادیولوژیست استفاده می‌شود. در صورت تجویز آرام‌بخش، بیمار کاملاً در خصوص نحوه آماده شدن برای دریافت آرام ‌بخش راهنمایی می‌شود.در صورت مصرف آرام‌بخش، بیمار باید همراهی داشته باشد تا وی را به خانه برساند و پس از عمل دیسک کمر تا زمان از بین رفتن اثر دارو از وی مراقبت کند.
 • بانوان حتماً باید پزشک یا متخصص رادیولوژی را از شیردهی به کودک یا احتمال بارداری مطلع کنند.

روش های عمل بسته

web_laser

روش های خاص برای انجام عمل بسته وجود دارد و این جراحی در حال پیشرفت است در ادامه نمونه هایی از این روش ها ذکر شده است.

 • دیسکتومی: دیسک های ستون مهره ها حلقه های کشسانی هستند که مواد نرمی در داخل آن قرار دارد و باعث نرم شدن بین مهره ها میشود در صورتیکه حلقه های کشسانی ضعف یا پاره شوند مواد نرم داخل آنها از داخل دیسک بیرون میزند. بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به عصب میشود و درد ایجاد میشود در صورتیکه انجام جراحی برای از بین بردن این بیرون زدگی توصیه شود انجام عمل بسته بوسیله ابزاری لوله مانند انجام میشود.
 • ازبین بردن فشارستون مهره ها: استنوزیس ستون مهره ها که باعث تنگ شدن فضای ستون مهره ها میشود شرایطی است که با فشارعصب ها ایجاد میشود و باعث ایجاد علائمی مختلفی مانند درد، بی حسی و ضعف ماهیچه ها میشود در صورتیکه عمل کمر توصیه شود با انجام عمل بسته ستون فقرات با استفاده از ایندوسکوپ یا میکروسکوپ استخوان ها و بافت ها ی نرمی که باعث فشار به عصب میشود برداشته میشود یکی از رایج ترین عمل هایی از بین بردن فشار عمل لامینکتومی و فورامینوتومی است.
 • عمل بسته به روش TLIF: این روش جراحی برای بیمارانی که دچار دردهای مزمن ناحیه تحتانی کمر هستند و دردهایی که بر اثر اسپوندیلوزیس، فرسودگی دیسک و بیرون زدگی دیسک ایجاد میشود استفاده میشود. همچنین عمل لامینکتومی برای بیمارانی که دچار دردهای ناحیه تحتانی کمر ناشی از بی ثباتی، ضربه به ستون فقرات و پسودوآرتروز هستند، استفاده میشود این جراحی ازطریق مفصل کمرانجام میشود وبیمار بروی شکم خوابانده میشود

بهبودی

بعد از عمل لیزری دیسک کمر پانسمان کوچکی روی محل ورود سوزن قرار داده می‌شود و سپس بیمار به بخش ریکاوری منتقل می‌شود تا آمادگی لازم برای بازگشت به منزل را پیدا کند. پرستار به دلیل اثر دارو از بیمار می‌خواهد تا نکته‌های معینی مانند رانندگی نکردن و... را پس از عمل رعایت کند.فردی بزرگسال باید باقی ساعات روز از بیمار مراقبت کند تا اثر داروی آرام‌بخش از بین برود.بیمار توصیه‌های لازم را در خصوص برنامه توان‌بخشی و فعالیت‌های عمومی بعد از عمل عمل دیسک کمر توسط لیزر را دریافت می‌کند و در مورد فعالیت‌های بلند مدتی نظیر بازگشت به محل کار راهنمایی می‌شود.احتمال دارد علائم از جمله درد ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل، تا زمان شروع بهبود دیسک، تشدید شود که داروهایی برای تسکین این علائم تجویز می‌شود.

دوره بهبود پس از عمل بسته دیسک کمر آسان و بی‌دردسر سپری می‌شود و معمولاً درد پس از عمل ناچیز است. بیمار باید مدتی از بلند کردن اشیاء و انجام حرکت‌های سنگین خودداری کند و کار پشت میز نشینی و اداری را پس از تنها یک یا دو هفته شروع کند؛ اما بیماران شاغل در حرفه‌هایی که جنبه فیزیکی بیشتری دارند باید مدت بیشتری صبر کنند. جهت بهینه‌سازی توان‌بخشی گاهی فیزیوتراپی نیز تجویز می‌شود.

مزایا

 • عدم نیاز به بیهوشی( انجام عمل با بیحسی موضعی)
 • عدم نیاز به بستری در بیمارستان
 • عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل
 • عدم وجود درد حین و پس از عمل
 • برگشت سریع به فعالیتهای روزانه

عوارض

این عمل در مجموع ایمن است، اگرچه هر عملی با خطر، اثر جانبی و عوارض احتمالی همراه است. رایج‌ترین اثر جانبی این عمل درد موقت ناشی از تزریق اصلی است. عفونت، خونریزی، تشدید علائم، بلوک نخاع، بلوک فضای اپیدورال و... از دیگر خطرهای احتمالی به شمار می‌روند. خطرهای دیگر به اثرات جانبی کورتیزون، از جمله افزایش وزن، افزایش قند خون به ویژه در بیماران دیابتی، احتباس آب، جلوگیری از تولید طبیعی کورتیزون بدن و...، مربوط می‌شوند. خوشبختانه عوارض و اثرات جانبی جدی این تزریق نادراند.

عمل لیزری دیسک کمر شیوه‌ای موفقیت‌آمیز برای درمان پا دردی مانند عصب سیاتیک و کمر درد ناشی از رادیکولوپاتی است. معمولاً درد به میزانی قابل توجه کاهش می‌یابد و میزان رضایتمندی بیمار نیز به دلیل سهولت انجام عمل، آسیب ندیدن یا دردناک نبودن توان‌بخشی بالا است؛ به علاوه این عمل بسته دیسک کمر در موارد نادر موفقیت‌آمیز نبودن، موجب تشدید وضعیت بیمار نمی‌شود. جان کلام آن که عمل لیزری دیسک کمر هیچ ضرری ندارد.