بیماران مبتلا به کمردرد و گردن درد در ابتدا برای معالجه مشکل خود سراغ پزشک خانوادگی خود یا پزشک عمومی می روند. با این حال، بسیاری از بیماران  به خدمات یک دکتر متخصص ستون فقرات نیاز دارند. جراح و متخصص کمر و ستون فقرات  پزشکی است که در زمینه تشخیص و درمان اختلالات ستون فقرات از قبیل اسکولیوز، آرتروز، پوکی استخوان، فتق دیسک، تنگی مجرای نخاعی، شکستگی مهره کمر،  بدشکلی ستون فقرات، تومور، عفونت و ناهنجاری های موروثی چند سال بیشتر آموزش دیده است و اغلب جراحان ستون فقرات یا جراحان ارتوپد یا جراحان مغز و اعصابی هستند که در زمینه ستون فقرات آموزش دیده اند. آرتروز ستون فقرات بیماری سایشی و فرسایشی است که به مفصل‌های فاست (مفصل‌های ستون فقرات کمر) آسیب می‌زند. این بیماری که معمولاً تا سن ۴۵ سالگی شروع نمی‌شود، در میان افراد بالای ۶۰ سال بسیار شایع است، البته احتمال بروز آن در تمام گروه‌های سنی وجود دارد. علائم شکستگی مهره کمر می‌تواند شامل درد ناگهانی کمر باشد که بیش از چند روز ادامه یابد. این عارضه، به خصوص در افرادی که در معرض پوکی استخوان یا کم بودن چگالی استخوان هستند بیشتر به وجود می‌آید.

jarah

فهرست مطالب

انتخاب متخصص

پزشکی را که عمدتاً بر درمان عارضه‌های ستون فقرات متمرکز می‌گردد، دکتر متخصص ستون فقرات می‌نامند. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، متخصص کایروپراکتیک، دکتر فیزیوتراپی، جراح ارتوپد، جراح عصب، متخصص مدیریت درد و فوق تخصص درد، متخصص بیهوشی و روماتولوژیست و متخصص مغز و اعصاب، همچنین برای پارگی دیسک کمر برای رفع این گونه عارضه‌ها به کمک بیماران می‌آیند. مناسب‌ترین متخصص و یا گروهی از متخصصین با توجه به ماهیت، شدت و مدت بروز علائم انتخاب می‌شود.

DR-SAIDI-ETELAIYEH

بیماران باید در مراقبت از خود تا حد امکان تلاش کنند. این تلاش ها شامل انتخاب بهترین دکتر ستون فقرات می شود. بعضی از برنامه های مراقبتی انتخاب های محدودی را در اختیار بیمار قرار می دهند، اما اگر می توانید پزشک خود را انتخاب کنید، در ادامه توصیه هایی در مورد انتخاب بهترین متخصص ستون فقرات ارائه می شود:

مطمئن شوید که متخصص کمر و ستون فقرات مجوز لازم را دارد و آموزش تخصصی در زمینه ستون فقرات را دیده است. این مساله به این  معناست که علاوه بر دوره دستیاری جراحی، حداقل یه مدت یک سال در زمینه عمل ستون فقرات به صورت تخصصی آموزش و دوره دیده است. دکتر جراح ستون فقرات  را انتخاب کنید که حداقل ۵۰ درصد از کار خود را به درمان بیماری های ستون فقرات اختصاص دهد. پزشکی که بیشتر به درمان بیماری های ستون فقرات می پردازند نسبت به پزشکی که گهگاه این کار را انجام می دهد، در زمینه فن آوری های و شیوه های جدید به روزتر است و آگاهی بیشتری دارد. علاوه بر اینکه باید از مجوز طبابت پزشک خاطر جمع شوید، باید پزشکی را انتخاب کنید که با او راحت هستید. پیدا کردن بهترین دکتر ستون فقرات که بتوانید به او اعتماد کنید، به اندازه تجربه کاری پزشک اهمیت دارد. پزشک و بیمار باید رابطه خوبی با هم داشته باشند، پس سوالات زیر را درمورد انتخاب بهترین متخصص ستون فقرات از خود بپرسید:

 • آیا پزشک به تمامی سوالات شما پاسخ می دهد و اطلاعات کافی در مورد بیماری را در اختیار شما قرار می دهد؟
 • آیا زمان کافی را برای شما اختصاص می دهد؟
 • آیا دسترسی به پزشک آسان است؟  ذهن بازی دارد؟ به خوبی به حرف های شما توجه می کند؟
 • آیا با این مساله که پس از مراجعه به پزشک به او مراجعه کرده اید، مشکلی ندارد؟
 • در مورد تجربه و آشنایی متخصص دیسک کمر با جدیدترین فن آوری ها و روش های عمل ستون فقرات با او مشورت کنید. آیا پزشک تمایل دارد شما را به بیماران قبلی اراجاع می دهد تا تجارب خود در این زمینه در اختیار شما قرار دهند؟

در مورد نوع بیمه درمانی خود با پزشک یا منشی مطب صحبت کنید تا متوجه شوید بیمه هزینه چه مواردی را قبول می کند. به پزشکی مراجعه کنید که یک منبع موثق مثل پزشک عمومی ، دوست یا اقوام خود آن را معرفی کرده باشد.

مراجعه به پزشک

jarah1

بهترین متخصص ستون فقرات در هر حوزه درمانی  تمامی روش های درمان جراحی و بدون جراحی مناسب را برای مشکل شما ارائه می کنند و همچنین معایب و مزایای آن را به شما می گوید. در صورتی که پزشک متخصص فئق تخصص تمایل به جواب  دادن به سوالات شما در مورد تشخیص یا درمان بیماری ندارد، بهتر است سراغ پزشک دیگری بروید.

نکات مهم

مسائلی هست که باید در حین انتخاب دکتر فوق تخصص یا متخصص ستون فقرات به آن توجه داشته باشید. از انتخاب پزشکان زیر خودداری کنید:

 • پزشکی که شما را ناامید کند یا از رفتن پیش پزشک دیگر منصرف کند.
 • پزشک خوب پزشکی است که به تمامی سوالات شما پاسخ دهد یا طوری رفتار نکند که دوست نداشته باشید از او سوال کنید.
 • سعی کند تصمیم شما برای جراحی تحت تاثیر قرار دهد. به خاطر داشته باشید این کاملا به خود شما مربوط می شود که جراحی را انجام دهید یا نه. وظیفه پزشک این است که اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهد تا به راحتی تصمیم خود را بگیرید.
 • روش های درمانی محافظه کارانه (درمان بدون جراحی) را نادیده می گیرد. جراحی همیشه باید آخرین چاره باشد، یعنی وقتی روش های بدون جراحی جواب نداند، باید سراغ جراحی بروید.
 • در مورد روش های درمانی، هزینه ها، پیامدها و مدت بهبودی تمایل به پاسخ گویی نداشته باشد

در صورتی که به صلاحیت پزشکی شک کردید، می توانید با مراجعه به مراکز وزرات بهداشت در مورد مجوز داشتن یا نداشتن پزشک مربوطه مطمئن شوید. علاوه بر سوالات مخصوص، سه ملاحظه عمومی وجود دارد که به شما در انتخاب بهترین متخصص ستون فقرات مختلف کمک می کند:

 1. بیمار باید به خاطر داشته باشد که عمل بسته ستون فقرات و عمل باز یک روش انتخابی اختیاری است و تنها در موارد اندکی به جراحی واقعا نیاز است. شما تنها کسی هستید که از شدت درد خود مطلع می شود و  این خود شما هستید که باید در  زمینه جراحی کردن یا نکردن تصمیم گیری کنید. نقش جراح آموزش و کمک رسانی به شما در زمینه تصمیم گیری است، جراح متخصص ستون فقرات باید در مورد کلیه روش های درمانی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهد و  توضیح دهد که چه روش های درمانی بر روی شما قابل اجرا است، مشکلات و خطرات و مزایای آن را توضیح دهد. از این رو، باید جراحی را انتخاب کنید که  اطلاعاتی که برای تصمیم گیری در مورد انجام دادن یا ندادن جراحی نیاز دارید، به خوبی و به طور کامل در اختیار شما قرار دهد.
 2. بیماران اغلب این سوال را در ذهن دارند که چه نوع دکتر جراحی باید عمل ستون فقرات را برای دیسک کمر شدید انجام دهد، جراح مغز و اعصاب یا جراح ارتوپد؟ با وجود اینکه هر کدام از این تخصص ها، آموز ش های جداگانه ای را در برداشته اند، هر دو برای اغلب عمل‌های ستون فقرات به یک اندازه کارآمد هستند ( البته چند مورد استثنا وجود دارد: برای مثال جراح مغز و اعصاب عموما برای عمل تومور مناسب تر است و متخصص جراح ستون فقرات بدشکلی ستون فقرات را بهتر درمان می کند). جراحان مغز و اعصاب و ارتوپد عموما با همکاری با یکدیگر این عمل را انجام می دهند. علاوه بر دوره دستیاری جراحی، متخصصین جراحی مغز و اعصاب و دکتر جراح ستون فقرات به مدت یک سال به صورت تخصصی در زمینه عمل ستون فقرات باید دوره آموزشی دیده باشد. در کمترین وضعیت، جراح باید در زمینه جراحی مغز و اعصاب یا ارتوپد مجوز لازم را داشته باشد.
 3. مساله بسیار مهم دیگر میزان تجربه متخصص ستون فقرات در زمینه عمل ستون مهره ها است. پزشکی که بر عمل ستون فقرات تمرکز کرده است نسبت به پزشکی که تنها گهگاه عمل ستون فقرات انجام می دهد، مهارت بیشتری دارد و با روش های جراحی جدید آشنایی بیشتری دارد. برای مثال، انجمن ستون فقرات آمریکای شمالی یکی از معیارهای خود را این مساله قرار داده است که پزشک حداقل ۵۰ درصد از فعالیت های خود را بر عمل ستون فقرات متمرکز کند که به نظر معیار بسیار مطلوبی است. شما عموما می توانید از منابع موثقی مثل پزشک خانوده یا دوستانی که کمر درد خود را درمان کرده اند و سرویس های ارجاع به پزشک محلی یا دانشگاه ها و از وب سایت پزشک اطلاعات فوق را کسب کنید.

کلام آخر

پس از جستجو، در صورتی که پزشک متخصص ستون فقرات مورد نظر خود را پیدا کردید، بقیه مسائل به خود شما بستگی دارد. برای اینکه بیمار خوبی باشید، باید توصیه ها و تجویزات پزشک را به خوبی رعایت کنید. در اغلب مواقع، طبیعی است که به دنبال یک داروها یا جراحی معجزه آسا هستید که به راحتی باعث درمان مشکل شما شود. با این حال، همیشه جراحی را وقتی در نظر بگیرید که روش های غیرجراحی برای شما جواب نداده باشند و برای انجام آن باید به جراح متخصص ستون فقرات مراجعه کنید.

برای اثرگذاری روش های بدون جراحی، بیمار اغلب باید از تجویز کتر متخصص کمر و ستون فقرات پیروی کند. برای مشکلات مفصل و ستون فقرات، این کار شامل ادغام ورزش های کششی خاصی می شود که باعث بازسازی عضلات محافظ می شود و در نتیجه دیگر به جراحی نیاز نیست. ورزش کاران به خوبی به نحوه انجام ورزش های کششی و مزایا و دردهای مرتبط با آن آشنایی دارند، اما بقیه افراد در مورد این مسائل اطلاع ندارد. برای بسیاری از افراد انجام حرکات کششی یک اتفاق جدید است، اما اگر می خواهید با روش های درمانی غیر جراحی مشکل خود را برطرف کنید، انجام این حرکات  ضروری است.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ