کمبود هیالورونیک اسید

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی است که می‌تواند موجب ایجاد درد و مشکل در زانو شود. این وضعیت اغلب در افراد بالای ۵۰ سال و سالخورده دیده می‌شود، گرچه ممکن است در افراد جوان نیز رخ دهد. استئوآرتریت (OA) یک بیماری مزمن است که باعث پارگی غضروف بین مفاصل می‌شود. غضروف به عنوان یک بافت اتصالی برای مفاصل عمل می‌کند و از سطح استخوان‌ها محافظت می‌کند. بدون وجود غضروف، استخوان‌ها به هم ساییده می‌شوند و باعث درد، گرفتگی و تورم می‌شوند. درمان این بیماری شامل تزریق به زانو و جایگزین کردن بافت زانو است. این عمل را می توان با انواع تزریق ها انجام داد. مانند تزریق کورتون، اوزون، اسید هیالورونیک و یا غضروف به زانو.

[vc_accordion style=”style1″][vc_accordion_tab title=”آرتروز به دلیل کمبود هیالورونیک اسید “]

اگر استئوآرتریت دارید، احتمالا اسید هیالورونیک کافی در زانویتان ندارید. این ماده از غضروف محافظت کرده و به عنوان یک روان کننده عمل می‌کند و از زانو در برابر ضربه‌های وارد شده محافظت می‌کند تا زانوی شما بتواند آزادانه حرکت کند. این عمل به منظور تامین اسید هیالورونیک و حفظ استخوان‌ها در برابر سایش یکدیگر انجام می‌شود. همچنین ممکن است باعث کاهش التهاب و کاهش درد شود. تزریق اسید هیالورونیک ممکن است مدتی زمان ببرد تا اثر کند، اما اثر آن می‌تواند سه تا شش ماه دوام یابد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”ارتباط با ما”]

جهت انجام این تزریق و دیگر روش های تزریق درمانی در مطب دکتر سعیدی با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس حاصل نمایید.

[/vc_accordion_tab][/vc_accordion]

فهرست مطالب

درمان با تزریق زانو


پزشکان قبل از عمل جراحی، درمان به روش تزریق ژل به زانو را توصیه می‌کنند. تزریق‌های مختلفی وجود دارد. در بعضی افراد، تزریق ژل کمک می‌کند تا زانو درد کاهش یابد. انواع مواد قابل تزریق به زانو به شرح زیر است:

مکمل های اسید هیالورونیک، یا تزریق مکمل ویسکوز 

مکمل های اسید هیالورونیک

این تزریق به عنوان تزریق ژل نیز شناخته شده است. در طول درمان، ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک به طور مستقیم به مفصل زانو تزریق می‌شود تا به مقدار موجود از این اسید که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، بیافزاید. در مفاصل حرکتی، این ماده سیال به عنوان یک روان کننده یا جاذب ضربات عمل می‌کند و به همچنین مفصل‌ها کمک می‌کند تا به درستی کار کنند. به نظر می‌رسد افراد مبتلا به استئوآرتریت، دچار کمبود اسید هیالورونیک هستند. تزریق اسید هیالورونیک می‌تواند به کاهش درد مفاصل و همچنین التهاب کمک کند. قبل از تزریق مقدار کمی از مایع مفصلی برداشته خواهد شد تا فضا برای مایع اسید هیالورونیک ایجاد شود. بیماران تنها یک تزریق، یا تزریق‌های هفتگی را به مدت ۱ تا ۵ هفته، بسته به نوع محصول مورد استفاده، دریافت خواهند کرد. اسید هیالورونیک به شکل محلول یا ژل موجود است. پزشکان معمولا قبل از توصیه به عمل جراحی، توصیه تزریق زانو را توصیه می‌کنند. طیف وسیعی از مواد قابل تزریق مختلف وجود دارد. در بعضی از افراد، تزریق ژل کمک می‌کند تا زانو درد کاهش یابد. با این حال، با توجه به مطالعات کالج جراحان ارتوپدی آمریکا، این درمان توصیه نمی‌شود، زیرا بسیاری از افراد مزایای مورد نظر را دریافت نمی‌کنند.

عوارض احتمالی تزریق ژل به زانو

 • خون ریزی
 •  تاول زدن
 • سوزش
 • جوش
 • خارش
 • تحریک پوست در اطراف زانو
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی

بیماران باید از این عوارض جانبی احتمالی آگاه باشند و مواردی از این نشانه‌ها یا هر گونه مشکل دیگری را بلافاصله به پزشک گزارش دهند. در نتیجه ممکن است لازم باشد تزریق را متوقف کنید یا تزریق دیگری را امتحان کنید.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید یکی از رایج‌ترین تزریقات زانو است. پزشکان کورتیکواستروئیدها را به طور مستقیم به مفصل زانو تزریق می‌کنند تا درد زانو و التهاب آن را کاهش دهند. آنها یک نوع از مشتقات داروهای کورتیزون استروئیدی هستند. و به طور معمول برای کاهش التهاب استفاده می‌شوند. کورتیکواستروئیدها، اثرات ماده کورتیزول را که به طور طبیعی توسط غدد فوق کلیه تولید می‌شوند را تقلید می‌کنند. در دوزهای بالا، کورتیکواستروئیدها می‌توانند التهاب را کاهش دهند. آنها همچنین سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این تزریق می‌تواند برای کنترل شرایطی استفاده شود که سیستم ایمنی بدن اشتباها به بافت‌های خود بدن حمله می‌کند، مانند آرتروز رماتیوئید. کورتیکواستروئید به سرعت جذب جریان خون می‌شود و به محل التهاب منتقل می‌شود. درمان به روش تزریق ژل باعث تسریع رفع درد در ناحیه ملتهب می‌شود و قوی‌تر از داروهای ضد التهابی خوراکی است. علاوه بر تسکین سریع، این تزریق باعث ایجاد عوارض جانبی بسیاری می‌شود که داروهای خوراکی کورتیکواستروئید دارند. پزشکان می‌توانند تزریق را در مطب خود انجام دهند. ممکن است قبل از تزریق داروی کورتیکواستروئید به طور مستقیم در مفصل، محل تزریق در زانو را بیحس کنند. بعضی از افراد تقریبا بلافاصله پس از دریافت تزریق، احساس کاهش درد می‌کنند، در حالی که در سایر افراد ممکن است چند روزی طول بکشد. بسته به شرایط زانو، اثر بخشی دارو می‌تواند از چند روز تا بیش از ۶ ماه ادامه داشته باشد. عواملی که در میزان و طول اثر تزریق استروئیدی نقش مهمی را ایفا می‌کنند، شامل میزان التهاب و سلامت عمومی هستند. لازم است که توجه داشته باشید که اثرات تزریق موقت است. تزریق کورتیزون اضافی ممکن است ضروری باشد. بسیاری از افراد پس از تزریق استروئید عارضه جانبی نخواهند داشت. با این حال، کورتیکواستروئیدها می‌توانند عوارض جانبی خطرناکی را در برخی از افراد ایجاد کنند، به ویژه هنگامی که به صورت مکرر مصرف شود.

عوارض احتمالی تزریق استروئید به زانو

 • از بین رفتن استخوان‌های نزدیک محل تزریق، به نام استئو نکروز شناخته می‌شود.
 • عفونت مفصلی
 •  آسیب عصبی
 • نازک شدن پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق
 • درد و التهاب موقت در مفصل
 • نازک شدن استخوان‌های اطراف، که به نام پوکی استخوان شناخته می‌شود.
 • سفید شدن یا روشن شدن پوست در اطراف محل تزریق
 • در بیماران دیابتی می‌تواند باعث افزایش قند خون شود.
 • واکنش آلرژیک

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تحقیقاتی در مورد استفاده از PRP به عنوان یکی دیگر از انواع تزریق زانو، در حال انجام است، هرچند که برای درمان آسیب‌های مزمن تاندون، مانند تنیس البو یا آرنج تنیس بازان، بیشترین تاثیر را در درمان آسیب‌های مزمن تاندونی دارد.  PRPاز اثرات بهبود دهنده پلاکت‌ها در خون استفاده می‌کند. این فرایند به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن در هنگامی که زخم یا جراحتی رخ می‌دهد فعال می‌شود و موجب لخته شدن خون در محل زخم می‌شود و در نتیجه باعث بهبودی می‌شود. این تزریق شامل اخذ خون از بیمار و جداسازی پلاسمای آن از سایر سلول‌های خونی است. سپس غلظت پلاکت‌ها به ۵ تا ۱۰ برابر میزان طبیعی موجود در خون افزایش می‌یابد. سپس این پلاکت‌ها مجددا با خون مخلوط می‌شوند و به بیمار تزریق می‌شوند. پزشکان می‌توانند تزریق PRP را به طور مستقیم در بافت آسیب دیده انجام دهند. در حال حاضر استفاده از PRP برای تزریق به زانو، به صورت آزمایشی استفاده می‌شود.

تزریق سلول‌های بنیادی

تزریق سلول‌های بنیادی

تزریق سلول‌های بنیادی یکی دیگر از درمان‌های امید بخش برای درمان آرتروز زانو است که می‌تواند مانع از نیاز به جراحی و تعویض زانو شود. سلول بنیادی، سلولی است که می‌تواند موجب رشد نوع خاصی از بافت یا اندام شود. برای استفاده به شکل تزریقی، مغز استخوان از بافت غضروف استخراج می‌شود و دوباره به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود. در حال حاضر نمی‌دانیم که آیا تزریق سلول‌های بنیادی، استئوآرتریت را درمان می‌کند یا فقط نیاز به تعویض زانو را به تاخیر می‌اندازد.

تزریق اوزون

تزریق گاز اوزون به مفصل باعث کاهش درد و بهبود قابلیت حرکت آن برای افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو می‌‌شود. محققان مشاهده کردند که بیمارانی که گاز اوزون دریافت کردند، بهبود قابل توجهی در درد، عملکرد فیزیکی، سلامت کلی و کیفیت زندگی نسبت به گروه کنترل داشتند. تزریق اوزون ممکن است درد بیماران را کاهش دهد و نیاز به جراحی تعویض مفاصل را به تاخیر اندازد.

درمان تعویض زانو


درمان تعویض زانو

اگرچه تزریق کورتیکواستروئید و اسید هیالورونیک می‌توانند به طور موثری درد و التهاب را کنترل کنند، اما اغلب آنها تنها تسکین موقتی را فراهم می‌کنند. همانطور که استئوآرتریت پیشرفت می‌کند، تحرک و کیفیت زندگی ممکن است افت کند و تعویض زانو تنها گزینه ممکن باشد. یک پزشک احتمالا هنگامی عمل جراحی تعویض زانو را توصیه می‌کند که سایر گزینه‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و تزریق مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و تاثیر بخش نبوده‌اند. تعویض زانو به عنوان آرتروپلاستی زانو یا جایگزینی سطح زانو شناخته می‌شود، زیرا در این عمل، تنها سطح استخوان تعویض می‌شود. جراح، استخوان‌ها و غضروف‌های آسیب دیده را از روی زانو و کشکک زانو بریده و سپس آن را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌کند. در طی عمل تعویض کامل زانو، مفصل زانوی آسیب دیده برداشته شده و با پروتزهای ساخته شده از فلز، سرامیکی یا پلاستیکی درجه یک مانند مواد پلیمری جایگزین می‌شود. این عمل دارای چهار مرحله اصلی است:

• آماده سازی استخوان: سطوح غضروفی که در انتهای استخوان ران و تیبیا یافت می‌شوند، همراه با مقدار کمی از استخوان پایین آن برداشته می‌شوند.

• قرار دادن ایمپلنت‌های فلزی: غضروف و استخوان حذف شده با قطعات فلزی جایگزین می‌شوند تا سطح مفصل را بازسازی کنند. ایمپلنت‌های فلزی را با استخوان فیکس خواهند کرد.

 • روکش کردن پتلا: سطح زیرین پتلا یا کشکک زانو، ممکن است برش داده شده و با یک پوشش پلاستیکی روکش شود.
 • قرار دادن یک فاصله ساز: جراح، یک قطعه پلاستیکی دارای کاربرد پزشکی را بین اجزای فلزی قرار می‌دهد، تا سطح لغزشی ایجاد کند که به واسطه آن، راه رفتن را ساده‌تر و راحت‌تر کند.

قبل از این عمل، بیماران در کنار پزشکان در مراحل طراحی زانو مصنوعی خود مشارکت خواهند کرد. طیف وسیعی از عوامل در طراحی زانوی مصنوعی در نظر گرفته خواهد شد مانند سن، وزن، سطح فعالیت و سلامت کلی.

سوالات متداول درباره تزریق ژل به زانو


سوالات متداول درباره تزریق ژل به زانو

چه زمانی باید درمان با تزریق ژل را در نظر بگیرم؟

تزریق ژل برای افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو است که درد آنها از طریق رژیم غذایی، ورزش و داروهای ضد درد، از بین نمی‌رود. اگر این گزینه‌ها را امتحان کرده‌اید و هنوز احساس زانو درد دارید، به پزشک خود اطلاع دهید و بپرسید که آیا تزریق ژل می‌تواند کمک کند.

تزریق ژل چگونه داده می‌شود؟

تزریق ژل به طور معمول توسط یک پزشک متخصص مانند جراح ارتوپدی یا روماتولوژیست انجام می‌شود. زل تزریقی در طی سه جلسه مراجعه به پزشک، با فواصل یک هفته‌ای، به طور مستقیم به زانو تزریق می‌شود.

آیا تزریق ژل درد خواهد داشت؟

احتمالا پزشک قبل از تزریق ژل، یک بیحسی تزریق می‌کند.

پس از تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد؟

توصیه می‌شود از فعالیت‌های شدید (به عنوان مثال ورزش‌هایی با فعالیت شدید مانند تنیس و دو) و یا بلند کردن اشیاء سنگین تا حدود ۴۸ ساعت پس از هر تزریق اجتناب کنید. در مورد زمان مناسب برای از سرگیری این فعالیت‌ها بهتر است با دکتر خود مشورت کنید.

چه مدت پس از تزریق ژل، اثر ضد درد آن را تجربه می‌کنم؟

بعضی از بیماران ممکن است پس از اولین تزریق، کاهش درد آرتروز را احساس کنند، اما لازم است که هر سه تزریق را برای کسب حداکثر اثرات رفع کننده درد، دریافت کنید. اگر چه در همه افراد به طور یکسانی پاسخ نمی‌دهد، اما اکثر بیماران بیشترین اثرات ضد درد تزریق ژل را ۸ تا ۱۲ هفته پس از دریافت اولین تزریق احساس می‌کنند.

تا چه مدت اثرات ضد درد تزریق ژل، ادامه خواهد یافت؟

اگرچه پاسخ مشاهده شده در همه بیماران یکسان نیست، اما اثرات ضد درد تزریق ژل به زانو برای درمان استئوآرتریت می‌تواند تا شش ماه دوام داشته باشد.

آیا می‌توانم بیش از یک بار، از درمان تزریق ژل استفاده کنم؟

بله، تزریق ژل را می‌توان با خاطر آسوده تکرار کرد. هنگامی که درد زانو بازگشت، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد تعداد تزریقات بعدی تصمیم بگیرید.

آیا می‌توان هر دو زانو را با تزریق ژل درمان کرد؟

بله شما می‌توانید تزریق ژل را برای درمان هر دو زانو در یک زمان یا در زمان‌های مختلف، دریافت کنید. از دکتر خود بپرسید که کدام یک برای شما مناسب است.

ژل تزریقی از چه ساخته شده است؟

ژل مورد تزریق یک ترکیب ژل مانند است که از یک ماده به نام هیالورونان تشکیل شده که از شانه مرغ گرفته می‌شود. هیالورونان یکی از مواد طبیعی موجود در بدن است و در مقادیر بسیار بالایی در مفاصل وجود دارد. هیالورونان بدن مانند یک روان کننده و جاذب ضربات در مفاصل عمل می‌کند و برای عملکرد بهینه مفصل لازم است.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ