سوالات رایج ارتودنسی دندان

فهرست مطالب

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی است که بی نظمی های فک و دندان ها (دندان های کج و عدم تطابق در اندازه ی فک ها) را تشخیص می دهد و درمان می کند(ارتودنتیست)و یا از بروز آن ها، جلوگیری می کند.

امروزه بسیاری از ارتودنتیست ها از لیزر بافت نرم برای افزایش دادن کارایی درمان ارتودنسی و راحت‌تر کردن درمان استفاده می‌کنند. لیزری که در ارتودنسی کاربرد دارد، نوع مخصوص بافت‌های رنگدانه‌ای یا رنگی است. نوع لیزر در ارتودنسی، لیزر دیود بافت نرم است که برای جراحی لثه کاربرد دارد. این لیزر به طور همزمان بافت اضافی را با دقتی باورنکردنی می‌برد، خونریزی را متوقف می‌کند و محل جراحی را ضدعفونی می‌کند.

کودک، چه موقع باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند؟

در صورتی که والدین، دندانپزشک خانوادگی و یا ارتودنتیست ، مشکلی در وضعیت دندان های کودک مشاهده کردند، در این صورت از سن ۷ سالگی و یا کمتر، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند؟ درمان ارتودنسی زود، هنگام می تواند از درمان های سخت ارتودنسیدر آینده جلوگیری کند. در برخی موارد، کودکان به دو فاز یا مرحله ی درمان ارتودنسی دندان نیاز دارند. در مورد بسیاری از کودکان، می توان ارتودنسی را به زمان دیگری به تعویق انداخت.

درمان ارتودنسی افراد بالغ چگونه است؟

درمان ارتودنسی، تقریبا می تواند برای هر سنی موفقیت آمیز باشد. اغلب افراد، ظاهری بهتر به همراه لبخندی زیبا را می پسندند. ۲۰-۲۵ درصد از مراجعین برای درمان ارتودنسی را، جوانان تشکیل می دهند.

از کجا بفهمم که نیاز به سیم کشی دندان دارم؟

این امر در نهایت توسط متخصص ارتودنسی توصیه می شود. اولین دلیل برای انتخاب ارتودنسی، داشتن ظاهری بهتر با لبخندی زیباتر و ردیف کردن دندان ها است. ارتودنسی همچنین می تواند مشکلاتی مانند فاصله ی زیاد بین دندان های بالایی و پایینی را که باعث می شود فرد نتواند به راحتی غذا را بجود، برطرف می کند.

هزینه

هزینه ارتودنسی به فاکتورهای متعدد بستگی دارد که برای مثال در این رابطه می توان به نوع درمان ارتودنسی، شدت ناهنجاری های فکی و دندان بیمار، و مدت درمان ارتودنسی اشاره کرد. در طول جلسه مشاوره، متخصص ارتودنسی پس از تعیین روش درمان و تخمین مدت زمان و نحوه انجام درمان، در مورد قیمت ارتودنسیبه شما اطلاعات کامل را ارائه خواهد کرد.

قیمت ارتودنسی ثابت نکته بسیار مهمی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن است. در مورد ارتودنسی ثابت نیز به مانند هر درمان ارتودنسی دیگر، هزینه بریس‌ها و لوازم ارتودنسی به ویژگی‌ها و شرایط خاص شما از قبیل پیچیدگی وضعیت ناهنجاری دندان‌ها و ردیف کردن دندان‌ها و طول دوره درمان مورد نیاز بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از هزینه دقیق ارتودنسی ثابت لازم است که حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

طول دوره ی درمان کاملا متغیر است و این امر به نوع مشکل دندان ها و همچنین میزان همکاری بیمار و نوع ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک بستگی دارد. از ارتودنسی متحرک دندان برای درمان مشکلات جزئی همچون جلوگیری از مکیدن شست یا اصلاح انحراف کم دندان‌ها استفاده می‌شود. با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک و هنگام استفاده از این روش می‌توان لوازم ارتودنسی را برای تمیز کردن پس از غذا خوردن یا برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی  از دهان خارج کرد. در مواردی، ممکن است دندانپزشک به بیمار توصیه کند در هنگام انجام فعالیت‌های مانند نواختن یک ساز بادی یا دوچرخه سواری ارتودنسی متحرک را از دهان خود خارج کند. در صورتی که بریس‌های ارتودنسی متحرک طبق توصیه پزشک معالج استفاده نشود، همواره امکان عدم دستیابی به نتایج مورد انتظار در ارتباط با درمان ارتودنسی و بروز عوارض ارتودنسی متحرک وجود خواهد داشت. در حقیقت موفقیت در فرآیند درمان ارتودنسی با تقبل قیمت ارتودنسی دندان به توجه مناسب به شرایط درمان و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. مراحل ارتودنسی متحرک بسته به نوع ناهنجاری‌های فک یا دندان بین ۶ تا ۳۰ ماه زمان احتیاج دارد.

گاهی اوقات مواردی چون استفاده از تکنولوژی های جدید، تشخیص و درمان صحیح می تواند طول دوره ی درمان را کوتاه تر کند. به طور معمول، در موارد کلی که نیاز به ست کاملی از دستگاه ارتودنسی است، طول دوره ی درمان  سیم ک

شی دندان بین ۱۸ تا ۲۷ ماه خواهد بود. مراجعه های سر وقت به دندانپزشک، پیروی از دستورالعمل های وی، نگهداری از دستگاه ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان، بهترین راه برای این است که  با تقبل هزینه ارتودنسی درمانتان سر وقت و در برخی موارد، زودتر از زمان پیش بینی شده، به پایان برسد.

اولین ملاقات با متخصص ارتودنسی چگونه خواهد بود؟

در مراجعه ی اولیه ی شما، یک دوره درمانی برای شما تعیین می کنیم و برآوردی از هزینه های درمان را به شما ارائه می کنیم و به سوالات ارتودنسی شما پاسخ داده می شود . در صورت تمایل شما برای ادامه ی کار، از دندان هایتان، عکسبرداری توسط اشعه ی ایکس صورت می گیرد و زمان ملاقات بعدی با متخصص ارتودنسی، تعیین می شود.

انواع دستگاه های ارتودنسی کدامند؟

امروزه دستگاه های ارتودنسی هم از مد پیروی می کنند. به جای سیم کشی دندان های مرسوم، انواعی با شکل امروزی استفاده می شود. در مورد دستگاه های سلف لیگیت (خود باز شونده)، که به گره های لاستیکی نیاز ندارد، می توان با استفاده از آن ها تعداد دفعات مورد نیاز برای مراجعه به دندانپزشک را کاهش دهد. چندین نوع از دستگاه های ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی نیز وجود. برخی از این ها، رنگ شفاف و روشن دارند، اما مانند دستگاه های ارتودنسی فلزی رایج عمل می کنند. دسته ای از وسایل نامرئی مشابه محافظ دهان نیز وجود دارند که بیماران می توانند آن را برای خوردن غذا و تمیز کردن، از دهان خارج کنند. انتخاب نوع وسیله ارتودنسی نامرئی دندان ، تا حدودی به نوع قرار گیری دندان های کج و نامنظم بستگی دارد.

نصب دستگاه ارتودنسی چه مدت طول می کشد؟

این امر تا حدود زیادی به نوع مشکل شخص بستگی دارد، اما معمولا ۵۰ دقیقه تا ۱ ساعت یا ۱٫۵ ساعت طول می کشد.

آیا دستگاه ارتودنسی در دهان ایجاد ناراحتی و درد می کند؟

سیم ها و براکت ارتودنسی امروزی طوری طراحی شده اند که احتمال ایجاد هر گونه ناراحتی و مشکلات ارتودنسی را به حداقل برسانند. با این حال، معمولا چند روز اول شروع استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت و نیز یک تا دو روز بعد از هر بار تنگ کردن آن، دهانتان زخم خواهد شد. این حالت در هر فردی متفاوت خواهد بود. اگر دردی احساس می کنید که به زودی برطرف نمی شود، به دندانپزشکتان اطلاع دهید تا علت آن را تشخیص دهد. همچنین، مصرف داروهای ضد التهاب مثل آسپیرین یا ایبوپروفن ممکن است کمک کننده باشد.

آیا دستگاه ارتودنسی ایجاد زخم می کند؟

بله در ابتدا ممکن است در دهان ایجاد زخم کند. می توان از تکه ای از جنس موم (که توسط متخصص ارتودنسی تهیه می شود) برای پوشاندن پلاک یا سیمی که ممکن است ایجاد زخم کند، استفاده کرد. شست و شوی دهان با آب نمک گرم نیز اغلب می تواند مفید باشد.

آیا در هفته ی اول و بعد از آن نیاز است که کار خاصی انجام دهم؟

بله. تا زمانی که دارید به استفاده از دستگاه ارتودنسی عادت می کنید، از غذاهای نرم تر استفاده کنید. مهم تر از آن، زمان بیشتری را برای تمیز کردن دندان ها و دستگاه ارتودنسی صرف کنید.

آیا با وجود دستگاه ارتودنسی، باید دندان هایم را بیش از پیش مسواک بزنم؟

با وجود دستگاه ارتودنسی، باید بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید. زیرا پلاک و سیم کشی های شما، غذای بیشتری را به خود جذب می کنند. پس از صرف هر غذا با خمیر دندان حاوی فلوراید، مسواک بزنید و قبل از خواب با ژل فلوراید، دندان هایتان را بشویید. نخ دندان و سایر وسایل مخصوص تمیز کردن بین دندان ها و پلاک یا سیم کشی، می تواند برای خارج کردن غذای گیر افتاده، بسیار ضروری باشد.

آیا می توانم ورزش کنم؟

بله. با این حال از محافظ های دهانی مخصوص، به منظور حفاظت از دندان هایتان استفاده کنید.

آیا همچنان می توانم آدامس بجوم؟

جویدن آدامس در طول دوره ی درمان ارتودنسی اصلا ایده ی خوبی نیست؛ چون آدامس می تواند به دستگاه ارتودنسی بچسبد و همچنین قند موجود در اغلب آدامس ها، می تواند موجب ایجاد جرم دندان شود. با این حال از دندانپزشکتان در مورد امکان مصرف آدامس های بدون قند و غیر چسبنده، سوال کنید.

از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز کنم؟

از مصرف غذاهای سفت، چسبنده و ترد خودداری کنید. اگر غذا بیش از حد سفت باشد، می تواند موجب شل شدن، خم شدن و در نتیجه شکستن دستگاه ارتودنسی شود. مواد غذایی سفت، مانند برخی سبزیجات و میوه ها را ابتدا به قطعات ریز خرد کنید و سپس میل نمایید.

اگر یکی از براکت ها جدا شد، چه اتفاقی می افتد؟

این یک امر اورژانسی نیست و نیازی نیست که سریعا رسیدگی شود. در چنین موردی، اطراف براکت شل شده را تمیز کنید، یا آن را از سیم خارج کنید. متخصص ارتودنسی بعدا براکت دیگری را جایگزین آن می کند.

آیا باید در طول زمان درمان ارتودنسی به دندانپزشک عمومی مراجعه کنم؟

البته. شما باید به دندانپزشک عمومی تان هر ۶ ماه یک بار مراجعه کنید تا ارتودنسی دندان هایتان را مورد بررسی قرار دهد. همچنین بعد از جدا کردن براکت های ارتودنسی ممکن است به سفید کردن دندان نیاز باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ