درد مچ پا علت و درمان آن با فیزیوتراپی

vdvd

مچ پا شبکه‌ای پیچیده از استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها است که برای تحمل وزن بدن به‌اندازه کافی قوی است و شما را قادر به حرکت می‌کند اما مستعد آسیب و درد نیز هست. درد مچ پا به هرگونه درد یا ناراحتی در مچ پا اشاره دارد. این درد می‌تواند ناشی از آسیب، مانند پیچ خوردن مچ پا یا یک بیماری پزشکی مانند آرتروز باشد.
ممکن است درد در داخل یا خارج از مچ پا یا در امتداد تاندون آشیل، جایی که عضلات پا به استخوان پاشنه متصل می‌شود، احساس شود. اگرچه درد مچ پا معمولاً به‌خوبی به درمان‌های خانگی پاسخ می‌دهد، اما ممکن است زمان‌بر باشد. در صورت وجود درد شدید مفصل مچ پا، به‌ویژه اگر به علت صدمه باشد، حتماً به متخصص فیزیوتراپ مراجعه کنید.

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی برای درمان کامل بیماران از ترکیبی از روش‌های درمان دستی و روش‌های کنترل درد با فیزیوتراپی شامل اوزون درمانی، تزریق پی آر پی، الکتروتراپی، اولتراسوند درمانی، مگنت تراپی، شاک ویو تراپی، لیزر درمانی، و ورزش‌های مچ پا استفاده می‌کنند. فرایند درمان بر کاهش درد و تورم در مچ پا در کوتاه‌مدت تمرکز دارد. ما با تقویت بافت نرم و مفصل به بازگرداندن تحرک مفصل و فعال‌سازی عضلات کمک می‌کنیم. متخصصین ما سعی خواهند کرد که آسیب را کاملاً شناسایی کنند و مشکل را به‌صورت ریشه‌ای حل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره  ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵  تماس حاصل فرمایید. 

علل


علل درد مچ پا عبارت‌اند از:

نقرس

نقرس هنگامی رخ می‌دهد که در بدن مقدار اسید اوریک افزایش یابد. این غلظت بالاتر از حد طبیعی باعث تجمع کریستال‌های اسید اوریک در مفصل مچ پا و درنتیجه درد شدید می‌شود.

آرتروز مچ پا

xcv

آرتروز مچ پا نیز ممکن است باعث درد مچ پا شود. آرتروز التهاب مفاصل است وانواع مختلف آن می‌تواند موجب درد در مفصل مچ پا شود اما استئوآرتریت شایع‌تر است. استئوآرتریت اغلب ناشی از ساییدگی و پارگی مفاصل است.

پیچ‌خوردگی مچ پا

پیچ‌خوردگی مچ پا یکی از شایع‌ترین علل درد مچ پا است. معمولاً پیچ‌خوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که مچ پا می‌چرخد به‌طوری‌که قسمت خارجی مچ پا به سمت زمین حرکت می‌کند و رباط مچ پا که استخوان‌ها را نگه می‌دارد کشیده و پاره می‌شود.

پارگی مچ پا
 fggnfgnf

پارگی مچ پا آسیبی شایع است که موجب درد مچ پا می‌شود. زمانی که مچ پا دچار پارگی می‌شود ممکن است درد فوری و خفیف در مچ پا ایجاد شود که با افزایش فعالیت درد نیز افزایش می‌یابد و استراحت درد را کاهش می‌دهد.

تاندونیت آشیل

cvnnnn

التهاب یا تاندونیت آشیلآسیب بیش‌ازحد تاندون آشیل است. تاندون آشیل بافتی است که عضلات ساق پا را در پشت پا به استخوان پاشنه وصل می‌کند. درد ناشی از گرگرفتگی آشیل به‌طورمعمول به‌عنوان یک درد خفیف در پشت پاها یا بالای پاشنه پس از دویدن یا فعالیت ورزشی دیگر شروع می‌شود.

پارگی تاندون آشیل
cxbvcvb

اگر تاندون آشیل پاره شود، ممکن است یک ضربه محکم و ناگهانی و سپس یک درد شدید در پشت مچ احساس کنید که احتمالاً بر روی توانایی حرکتتان تأثیر می‌گذارد.

شستگی استخوان مچ پا نیز یکی دیگر از علل درد مچ پا می باشد.

چه زمانی برای درد مچ پا باید به پزشک مراجعه کنیم؟


  cblll

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 •         نمی‌توانید وزنتان را روی مچ پا و مفصل قرار دهید و احتمالاً به این معنا است که مچ پا شکسته است.
 •         احساس درد شدید حتی زمانی که حرکت نمی‌کنید و یا فشاری روی مچ پا وارد نمی‌کنید.
 •         هنگامی‌که سعی می‌کنید مچ پا را حرکت دهید یک صدای خفیف ایجاد می‌کند.
 •         اگر درد پس از چند هفته از بین نرفت یا اگر تورم در مچ پا بعد از دو تا سه روز کاهش نیافت.
 •        عفونت در مچ پا ایجاد شود و مچ پا ملتهب و قرمز شود.

درمان


استراحت

از قرار دادن وزن بر روی مچ پا اجتناب کنید. سعی کنید حداقل برای چند روز اول حرکت نکنید.اگر مجبور به راه رفتن یا حرکت هستید از عصا استفاده کنید.

یخ

bmhyjابتدا یک کیسه یخی را برای حداقل ۲۰ دقیقه متوالی بر روی مچ پا قرار دهید. این کار را سه تا پنج بار در روز تا سه روز پس از آسیب انجام دهید. این کار تورم و درد خفیف را کاهش می‌دهد. حدود ۹۰ دقیقه بین هر بار استفاده از یخ فاصله بدهید.

فشرده‌سازی

fgnnnnnnnnn

مچ پای آسیب‌دیده را با بانداژ منعطف ببندید. بانداژ را خیلی محکم نبندید زیرا احتمال بی‌حسی مچ پا یا کبودی انگشتان پا وجود دارد.

بریس مچ پا

cvbc

بریس هایی که حرکت را در مچ پا کاهش می‌دهند نیز می‌توانند در کاهش درد مفید باشند. مچ‌بندهای ویژه‌ای که مقداری از وزن بدن را به زانو انتقال می‌دهند می‌توانند به محافظت از مچ پا کمک کنند.این مچ‌بندها بریس تحمل وزن تاندون پاتلار نامیده می‌شوند.

دارو 

درد مچ پا در مراحل اولیه بیماری ممکن است نیازمند استفاده از داروهای ضد درد و ضدالتهابی مانند آسپرین یا ایبوپروفن باشد.

تزریق

دو نوع تزریق برای تسکین موقت درد مچ پا استفاده می‌شود: تزریق استروئید و تزریق هیالورونیک اسید (هیالورونات).

اوزون درمانی

اوزن درمانی شامل تزریق گاز اوزون به مچ پا است که درد و التهاب را سریعاً  کاهش می‌دهد. اوزن به‌عنوان یک اکسیدکننده قوی به مچ پا "شوک" وارد می‌کند و باعث آزاد شدن عوامل تحریک‌کننده ایمنی می‌شود که این امر منجر به بهبودی می‌شود.

تزریق پی آر پی

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک درمان مؤثر برای درد مچ پا است. تزریقپی آر پیحاوی اجزای بهبوددهنده از خون خود فرد است که توانایی طبیعی بدن برای درمان خود را بهبود می‌بخشد و مفصل، تاندون، رباط و آسیب‌های عضلانی مفصل مچ پا را تقویت می‌کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نقش مهمی در درمان درد مفاصل مچ پا دارد. هدف اصلی فیزیوتراپی کمک به یادگیری نحوه کنترل علائم و به حداکثر رساندن سلامت مچ پا است. متخصصان ما روش‌های تسکین درد و کاهش علائم و بهبود انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرت را به شما آموزش خواهند داد.

درمان دستی و ماساژ

cvbcvn

علت اصلی برای انجام درمان دستی مچ پا بازگرداندن دامنه حرکات مچ پا و حرکت مفصل مچ پا است. درمان دستی مچ پا شامل کشش، شل کردن و کشش مفاصل و ماساژ بافت نرم فاسیای عضلانی، تاندون، عروق و اعصاب است.

الکتروتراپی
llkkfbnfjg

الکتروتراپی می‌تواند به تسکین درد مچ پا و گردش خون کمک کند، التهاب را کاهش می‌دهد، زود انزالی را درمان می‌کند و به توان‌بخشی عضلات پرونئال کمک می‌کند.

شاک ویو تراپی

ftgjhc

در شاک‌ویو تراپی امواج شوک به‌طور مستقیم روی قسمت دردناک مچ پا تجمع می‌کنند. امواج شوک موجب آسیب‌های کوچک به بافت می‌شود که موجب درد مچ پا می‌شود. بدن شما به این آسیب‌های کوچک با فرستادن سیگنال برای افزایش خون‌رسانی به ناحیه دردناک واکنش نشان می‌دهد و تشکیل عروق خونی افزایش می‌یابد و مواد مغذی به آن منطقه سرازیر می‌شوند و بدن شما خود را بهبود می‌بخشد.

لیزر درمانی

 sdkif

لیزر درمانی روشی پیشرفته برای درمان بیماری‌های التهابی و دردناک مچ پا است. لیزر درمانی از انتقال درد از طریق سلول‌های عصبی به مغز ممانعت می‌کند و درنتیجه حساسیت عصب را کاهش می‌دهد و باعث تسکین درد مچ پا می‌شود.

مگنت تراپی

vvvvvvvvvvvvv

مگنت تراپی به‌سرعت احساس ناراحتی را کاهش می‌دهد، روند بهبود طبیعی را سرعت می‌بخشد و از آسیب‌های مچ پا جلوگیری می‌کند. مگنت تراپی دررفتگی و پارگی مچ پا، آرتروز و شکستگی مچ پا را پس از برداشتن گچ تسکین می‌دهد.

ورزش برای درد مچ پا

محدوده تمرین حرکت

 • دُرسی فلکشن

 jjjjjjjjjjg

 • پلانتار فلکشنkkkkkkfhdd

  تمرین اینوِرژِن

lgggggتمرین اِوِرژن

cvbvv

 الفبا

llllllllllgm

تمرینات تقویت ایزومتریک

تمرین ایزومتریک اِورژن

lkbnm

 • تمرین اینورژن  ایزومتریک 

bbbbbbbbbbbb

تمرین تقویتی مقاومتی

درسی فلکشن

hjggggggf

 پلانتار فلکشن

gnfcgvvv

 •  تمرین اینوِرژِنkkklsfdjتمرین اِوِرژن

fggggggggggggggg

تمرینات تحمل بار جزئی

 • بالا بردن ساق پا در حالت  نشسته

xfffffklbjc

 • تغییر اعمال فشار در حالت ایستاده

vbnpppppppppf

تمرینات تحمل وزن کامل

حالت یک پا

ggggggggggdxs

بالا بردن ساق پا

lllghn,gn

اسنپ جانبی

lfcvb,

 

 •  پرش جانبی

vb;lm

تمرین‌های تعادل

 

 • ایستادن بر روی حوله با یک پا

dlfhg;