eg1

گرفتگی عضلات گردن به حالتی گفته می‌شود که در آن انقباض ناخواسته و ناگهانی عضلات گردن یا لرزش غیرقابل کنترل و سفت شدن و خشکی عضلات گردن ایجاد می‌شود. عضلات گردن بسیار سفت، خشک و دردناک می‌شوند. علل اسپاسم عضلات گردن می‌تواند فشار، ضعف، کار کردن بیش از حد، برخی از آسیب‌ها یا اختلالات باشند. در شرایط پزشکی خاص مانند دیستونی گردن، اسپاسم عضله در گردن موجب حرکات تند و سریع و کج شدن سر بیمار می‌شود. اسپاسم عضلات گردن اکثر اوقات در نزدیکی نخاع رخ می‌دهد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″]

هدف متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی پیشگیری و درمان گردن درد و شانه درد ناشی از اسپاسم عضلات گردن از طریق اصلاح ناهماهنگی یا جابجایی در ستون فقرات است که این درمان‌ها توسط تنظیمات دستی ستون فقرات انجام می‌شود. سایر روش‌های فیزیوتراپی و توان‌بخشی که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد عبارتند از تحریک عضلانی، TENS (تحریک عصبی الکتریکی از طریق پوست)،درمان اولتراسوند و لیزر درمانی. متخصصین ما همچنین ممکن است تمرینات ورزشی مخصوص، کشش و ماساژ درمانی را تجویز کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵ تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فهرست مطالب

علل اسپاسم عضلات گردن


علل مختلفی باعث ایجاد اسپاسم عضلات گردن می‌شوند از قبیل آسیب، قرار گیری در وضعیت بد، کار کردن بیش از حد، استرس و برخی اختلالات پزشکی.

 • افرادی که مجبور به نشستن در محل کار هستند و برای مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می‌کنند، مستعد ابتلا به اسپاسم عضلات گردن هستند.
 • اگر فرد در یک موقعیت اشتباه یا ناراحت بخوابد، ممکن است با اسپاسم عضلانی در گردن بیدار شود.
 • علل دیگر شامل فشار عضلانی، انقباض غیر عادی عضلات و تنش عضلانی است.
 • حرکات فیزیک و جسمانی سنگین، مانند تمرین شدید یا بلند کردن اجسام یا وزنه‌های سنگین، می‌توانند موجب تنش عضلانی شوند.
 • اسپاسم عضلانی در گردن همچنین می‌تواند به عنوان یک عارضه جانبی در اثر استفاده از داروهای خاص مانند متوکلوپرامید وهالوپریدول رخ دهد.

به غیر از این علل، اسپاسم عضلات گردن می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از آسیب یا برخی اختلالات پزشکی باشد، از جمله:

 • دیستونی گردن یا کجی گردن
 • اسپوندیلوز گردن (بیماری دژنراتیو دیسک گردن).
 • عفونت ویروسی.
 • بیرون زدگی دیسک 
 • بیماری دژنراتیو دیسک ستون فقرات.
 • تنگی کانال نخاعی.
 • فیبرومیالژیا
 • سردرد
 • مننژیت
 • استئومیلیت

علائم اسپاسم عضلات گردن


اگر دچار اسپاسم عضلات گردن باشید، در عضلات گردن احساس خشکی، سفتی، درد و گرفتگی می‌کنید. اگر اسپاسم در عضلاتی که از شانه‌ها به سمت سر می‌رود، وجود داشته باشد، این حالت می‌تواند منجر به سردرد و ایجاد نقاط ماشه‌ای در گردن شود که همین امر موجب بروز درد در دیگر نقاط می‌شود.

گرفتگی عضلات گردن به خودی خود یک وضعیت حاد نیست؛ بااین حال، گاهی اوقات این اسپاسم می‌تواند نشانه یا علامتی از برخی از شرایط حاد پزشکی باشد. علائم جدی که باید مورد مراقبت‌های فوری پزشکی قرار گیرند عبارتند از:

 • از دست دادن حس در شانه‌ها یا اندام‌ها.
 •  احساسات غیر طبیعی در شانه‌ها یا اندام‌ها.
 •  از دست دادن تعادل کامل.
 •  ضعف شدید در بازوها.
 •  سفتی گردن همراه با تب بالا.
 •  سفتی گردن همراه با سردرد.
 •  سفتی گردن همراه با حالت تهوع با استفراغ یا بدون آن.
 •  سفتی گردن همراه با افزایش حساسیت به نور.

درمان گرفتگی عضلات گردن


استراحت

استراحت برای کاهش درد گردن و اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن بسیار مهم است. از انجام فعالیت‌هایی که موجب ایجاد درد می‌شوند نیز باید اجتناب شود.

گذاشتن یخ روی موضع

استفاده از یخ مانند بسته‌ی یخ یا استفاده از یک بسته از سبزیجات یخ زده که حوله‌ای به دور آن پیچیده شده است و قرار دادن آن روی عضلات آسیب دیده‌ی گردن سه بار در روز به مدت ۲۰  دقیقه کمک زیادی به کاهش علائم بیماری می‌کند.

استفاده از حرارت مرطوب

استفاده از حرارت مرطوب، به ویژه در زمان گرفتگی عضلات گردن، بسیار مفید است. حرارت مرطوب شامل استفاده از  پدهای گرم کننده و بسته‌های گرم است. حوله‌ی مرطوب یا پارچه‌ای که در یک خشک کن گرم می‌شود نیز قابل استفاده هستند. دوش آب گرم نیز به کاهش اسپاسم عضلات گردن کمک می‌کند. با این وجود، اگر هرگونه تورم همراه با اسپاسم گردن وجود داشته باشد، نباید از روش حرارت مرطوب استفاده کرد.

بریس گردن

eg2

استفاده‌ی کوتاه مدت از یک بریس نرم گردن می‌تواند با ثابت نگه داشتن بافت‌های ملتهب یا ساختارهای ستون فقرات به کاهش اسپاسم عضلات کمک کند. چنان چه به طور مرتب از بریس استفاده شود، بریس می‌تواند درد را از بین ببرد و گرما، آسایش و حمایت از عضلات آسیب دیده را فراهم کند.

داروها

داروهایی مانند ضد التهاب‌های غیراستروئیدی NSAIDs (مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن) یا آرام بخش‌های عضلانی می‌توانند برای کاهش اسپاسم عضلات گردن تجویز شوند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باید با احتیاط مصرف شوند و نباید از آن‌ها برای مدتی طولانی‌تر از زمان توصیه شده استفاده کرد.

تزریق استروئیدها

اگر شدت بیماری زیاد باشد باشد ممکن است داروهای استروئیدی تجویز شوند یا تزریق استروئید در عضله به منظور کاهش اسپاسم عضلات گردن انجام شود. تزریق استروئیدها تنها زمانی انجام می‌شود که روش‌های دیگر نتوانند به کاهش یا از بین بردن گرفتگی و اسپاسم عضلات گردن کمک کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل تمرینات کششی ملایم و سایر تمرینات طراحی شده توسط متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی است که به کاهش اسپاسم گردن همراه با تقویت عضلات گردن و افزایش انعطاف پذیری کمک می‌کند.

لیزر درمانی سرد

eg3

درمان با لیزر کم توان با توانایی ضد التهابی اثبات شده، گزینه‌ی درمانی ساده و غیر تهاجمی برای کاهش درد مزمن گردن و درد شانه ناشی از اسپاسم گردن است.

درمان اولتراسوند

eg4

درمان  اولتراسوند شامل استفاده از دستگاه مخصوص در ناحیه دردناک و خشک گردن است. با استفاده از دستگاه اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا یا پایین به عمق عضلات رفته، باعث گرم کردن عضلات و افزایش گردش خون می‌شود.

تحریک الکتریکی (TENS)

eg5

در روش تحریک الکتریکی (TENS) یک جریان الکتریکی بسیار کم به بافت نرم گردن و عضلات دچار گرفتگی فرستاده می‌شود تا به کاهش تورم و از بین بردن اسپاسم عضله گردن کمک شود. این عمل از طریق تحریک بدن به آزادسازی ضد دردهای طبیعی به نام اندورفین انجام می‌شود.

ماساژ درمانی

eg6

ماساژ آرام عضلات سفت شده در گردن نیز به خلاص شدن از اسپاسم عضلات گردن کمک می‌کند. شما می‌توانید با پیدا کردن عضلات سفت شده و فشار عمیق روی این عضلات خودتان را ماساژ دهید. همچنین می‌توانید برای ماساژ درمانی به یک متخصص مراجعه کنید.

درمان دستی

eg7

برای از بین بردن یا کاهش درد شدید گردن یا اسپاسم عضلانی، پزشک شما ممکن است درمان دستی را تجویز کند. درمان دستی، از جمله ماساژ و حرکت دادن و فشار دادن عضلات با دست می‌تواند به کاهش گردن درد کمک کند. درمان دستی گردن به طور عمده به منظور کاهش درد گردن و افزایش دامنه حرکت انجام می‌شود.

طب سوزنی

eg8

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن‌های فولادی ضدزنگ در ناحیه‌های خاصی است که به نظر می‌رسد با اندام‌های خاص و ساختارهای آناتومی عمیق درون بدن، از جمله گردن، در ارتباط هستند. سوزن موجب تحریک انتقال دهنده‌های عصبی (نوروترانزمیتر) سرکوب کننده‌ی درد، کاهش التهاب، افزایش گردش خون و کاهش تنش عضلانی می‌شود و در نهایت گردن درد را کاهش می‌دهد.

مدیریت استرس

مدیریت استرس عملکردی مهم برای کاهش اسپاسم گردن است، زیرا اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن ممکن است به دلیل استرس یا افسردگی نیز رخ دهد. بنابراین، اگر مشکلات عاطفی همراه با اسپاسم عضلات گردن وجود داشته باشد، کمک گرفتن از یک مشاور یا روانشناس مهم است.

تمرینات توانبخشی اسپاسم عضلات گردن

تمرینات کششی ملایم در از بین بردن اسپاسم عضلات گردن کمک می‌کند:

۱- کشش گردن به جلو. دست‌های خود را پشت سر خود بگذارید و اجازه دهید وزن بازوها چانه را به سمت قفسه‌ی سینه حرکت دهد. در این حالت بمانید. تا ۱۰ بشمارید. این حرکت را سه بار انجام دهید.

eg9
۲- کشش گردن به سمت راست. سر خود را به سمت راست بچرخانید و دست‌ها را پشت سرتان بگذارید. بگذارید وزن بازوها چانه‌ی شما را به سمت راست قفسه‌ی سینه بکشاند.

eg10
۳- کشش گردن به سمت چپ. سر خود را به سمت چپ بچرخانید و دستان خود را پشت سرتان قفل کنید. بگذارید وزن دست‌ها چانه را به سمت چپ قفسه‌ی سینه بکشاند.

eg11
۴- حرکت دادن گوش به سمت راست شانه. گوش راست خود را به سمت شانه راست خود خم کنید. دست راست خود را روی سر و انگشتان را روی گوش چپ خود قرار دهید. به آرامی سر خود را به سمت شانه‌ی راست بکشید.

eg12
۵- حرکت دادن گوش به سمت چپ شانه. گوش چپ را به سمت شانه‌ی چپ خود بکشید. دست چپ را روی سرتان قرار دهید و انگشتانتان را روی گوش راست بگذارید. به آرامی سر خود را به سمت شانه ی چپ بکشید.

eg13
۶- چرخش گردن به سمت راست. گردن خود را با نگاه کردن به شانه‌ی راست بچرخانید. دست راست خود را بالا بیاورید و کف دست را روی قسمت چپ چانه خود قرار دهید. چانه را با کف دست به سمت شانه راست خود فشار دهید.

eg14
۷- چرخش گردن به سمت چپ. گردن خود را با نگاه کردن به شانه‌ی چپ بچرخانید. دست چپ خود را بالا بیاورید و کف دست را روی قسمت راست چانه خود قرار دهید. چانه را با کف دست به سمت شانه چپ خود فشار دهید.

eg15

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیریمشاوره رایگان تلفنی تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ