کمر1

اگرچه علل متعددی برای کمردرد وجود دارد، شایع‌ترین علت آن رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات کمر است. کشیدگی به‌عنوان آسیب و یا کشش عضلات تعریف‌شده است، درحالی‌که رگ به رگ شدن کشش غیرطبیعی و یا پاره شدن رباط است. ستون فقرات به‌وسیله‌ی عضلات، رباط‌ها و غضروف حمایت می‌شوند. این عضلات برای ثابت نگه‌داشتن ستون فقرات در طول حرکت و استراحت بسیار حائز اهمیت هستند. رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر اغلب به دلیل اعمال فشار فیزیکی بیش‌ازحد بر روی ستون فقرات، مانند بلند کردن یک جسم سنگین یا سقوط ناشیانه ایجاد می‌شود. اگرچه درد ممکن است شدید و حتی به‌طور موقت غیرقابل‌تحمل باشد اما خبر خوب این است که بیشتر انواع رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات کمر به‌راحتی با فیزیوتراپی درمان می‌شوند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6fb5f3″]

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی، از تکنیکهای مختلف فیزیوتراپی، مانند ورزش‌درمانی، طب سوزنی، ماساژ درمانی، درمان دستی، الکتروتراپی، اولتراسوند تراپی  و بیوفیدبک برای رفع مشکل گرفتگی کمر و درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر و بهبود عملکرد حرکتی کمر استفاده می‌کنند. متخصصین ما همچنین با آموزش ورزش‌ها و حرکات اصلاحی مناسب برای تقویت عضلات کمر به بیماران، به آن‌ها کمک می‌کنند تا از وارد آمدن صدمات آتی پیشگیری کنند. جهت اطلاعات بیشتر درزمینهٔ هر یک از روش‌های درمانی مورداستفاده در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر سعیدی، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱۶۶۵۳۳۲۴۵  تماس حاصل فرمایید.[/alert]

فهرست مطالب

رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات کمر چیست؟


ر2

درد ناشی از گذراندن یک روز سخت در محل کار، حرکت ناگهانی و یا آسیب ممکن است بر اثر رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات و رباط‌ها ادامه پیدا کند. بسیاری از فشارهای مرتبط با خم شدن، چرخش بدن و بلند کردن اشیاء سنگین بر پایین ستون فقرات متمرکز می‌شود درحالی‌که این بخش از کمر نسبت به آسیب بسیار حساس است. این حساسیت به‌خصوص در افراد مبتلابه ضعف عضلانی که آن‌ها را مجبور به داشتن یک زندگی بی‌تحرک کرده بیشتر است .

علل


کشیدگی عضلات کمر معمولاً زمانی رخ می‌دهد که در عضلات اطراف نخاع کشش بیش‌ازحد ایجاد شود. بلند کردن بار بیش‌ازحد و یا حرکت بدن به شکلی که باعث پارگی جزئی رباط‌ها شود نیز باعث کشیدگی می‌شود. معمولاً یکی از نتایج پاره شدن عضلات و رباط‌ها خونریزی جزئی عضلانی است که نهایتاً موجب تورم و اسپاسم های عضلانی دردناک می‌شود. اغلب ماهیچه‌های آسیب‌دیده نسبت به لمس حساس می‌شوند. درد و اسپاسم نشانه‌ای از آسیب‌دیدگی عضله بدن است و در این موقع فرد باید از عضلات بیشتر محافظت کند. درنتیجه در طول مرحله‌ی درد حاد باید از استفاده از عضلات آسیب‌دیده اجتناب کرد و با استراحت، گرم/ سرد کردن عضلات به بازیابی آن‌ها کمک کرد و با ماساژ ملایم اسپاسم را کاهش داد. انجام برخی اقدامات به کاهش خطر رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر کمک فراوانی خواهد کرد.

عوامل خطر


عوامل خطر کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر عبارت‌اند از:

 • چاقی شکم
 • ضعف عضلات شکم
 • تنگی همسترینگ

علائم


علائم کلی رگ به رگ شدن و کشیدگی، درد کمر و باسن، سفتی و گرفتگی عضلات است که با حرکت تشدید می‌شوند. شروع درد معمولاً در عرض ۲۴ ساعت پس از آسیب است. شدت علائم می‌تواند متفاوت باشد و به‌طورمعمول به‌عنوان درد شدید، درد ملایم، و درد ضربان دار شناخته‌شده است.

درجه


رگ به رگ شدن کمر سه درجه هستند:

 • رگ به رگ شدن درجه ۱ یا خفیف که پارگی برخی از فیبرهای رباط همراه با اسپاسم عضلانی است. عملکرد عضله همچنان حفظ می‌شود.
 • رگ به رگ شدن درجه ۲ یا متوسط که پارگی بخشی از رباط است و درنتیجه بعضی عملکردهای عضله از دست می‌رود.
 • رگ به رگ شدن درجه ۳ یا شدید که پارگی کامل رباط یا جدایی کامل رباط از استخوان است و کل عملکرد عضله از دست می‌رود. رگ به رگ شدن شدید ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

تشخیص


بسیاری از افراد مبتلا به رگ به رگ شدن کمر ظرف یک ماه بهبود می‌یابند اما اگر علائم عود کند یا کاهش نیابد، ارزیابی یک پزشک لازم و ضروری خواهد بود. پزشک ممکن است از اشعه ایکس یا سایر تست‌های مناسب به‌منظور ارزیابی هرگونه عارضه یا علائم آسیب نخاعی مختلف استفاده کند.

درمان


استراحت

اغلب از بیماران خواسته می‌شود به‌طور کامل استراحت کنند و حتی ممکن است آن‌ها مجبور شوند با توجه به‌شدت درد برای چند روز در رختخواب بمانند. در این دوره استراحت، تورم و اسپاسم های عضلانی و درد کاهش می‌یابد. پس از دو روز باید از رختخواب خارج شوید تا ماهیچه خشک یا ضعیف نشود.

درمان با سرما و حرارت

 • یخ درمانی: در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول سرما درمانی با کاهش جریان خون به منطقه آسیب‌دیده باعث کاهش تورم، اسپاسمهای عضلانی و درد می‌شود.
 • حرارت درمانی: پس از ۴۸ ساعت اول، گرما درمانی برای گرم کردن بافت آسیب‌دیده استفاده می‌شود. گرما جریان خون را افزایش می‌دهد و بافت نرم را گرم می‌کند و آرامش می‌دهد.

کمربند طبی

کمر3

کمربند طبی فشار واردشده به کمر را جذب و در همه‌ی نقاط پخش می‌کند، دمای عضله و رباط را افزایش می‌دهد، باعث راحتی بیشتر می‌شود، ثبات و عملکرد ناحیه کمر را بهبود می‌بخشد. کمربند طبی می‌تواند فشار مستقیم را جذب کند و از کمر رگ به رگ شده یا کوفته شده محافظت کند. در افرادی که از عود کمردرد حاد رنج می‌برند، استفاده از کمربند طبی با ایجاد ثبات، درد و تورم ناشی از کار بیش‌ازحد با کمر را کاهش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد می‌شود. کمربند طبی با فشرده‌سازی از عضلات و رباط‌ها پشتیبانی می‌کند، گردش خون را افزایش می‌دهد، فشار را در قسمت‌های مختلف توزیع و ضربه را جذب می‌کند.

دارو

پزشک ممکن است برای کسانی که مبتلا به اسپاسم مداوم هستند شل کننده‌های عضلانی تجویز کند، درحالی‌که داروهای ضد درد و ضدالتهابی می‌توانند علائم دیگر را تسکین دهند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی که شامل ورزش‌های کششی و تقویتی است می‌تواند به بهبود شما و همچنین چگونگی اجتناب از صدمات آینده کمک کند. بسیاری از درمان‌های فیزیوتراپی باهدف کاهش اسپاسم‌های عضلانی و درد انجام می‌شوند تا بیمار قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزانه خود با حداقل ناراحتی و درد باشد. این درمان‌ها عبارت‌اند از:

کایروپراکتیک و درمان دستی

کمر4

روش کایروپراکتیک برای درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر شامل درمان دستی خاص و ملایم ستون فقرات برای کمک به بازگرداندن عملکرد نخاعی است. درمان‌های دستی در کاهش التهاب، اسپاسم عضلات و درد مؤثر هستند. علاوه بر این، درمان‌های دستی از این نوع گردش خون به محل آسیب را افزایش می‌دهند و روند درمان را تسهیل می‌کنند.

ماساژ درمانی

کمر5

تکنیک‌های عمومی ماساژ ورزشی کمر به شل شدن عضلات و بهبود وضعیت کلی پس از یک فشار عضلانی کمک می‌کنند. تکنیک‌های ماساژ زیر می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند:

 • افلوراژ تکنیک ماساژ ملایم توسط دست است. هدف این روش ماساژ سطح بزرگ با حرکات نرم و ملایم و بدون عجله است. فشار را می‌توان به‌تدریج با پیشرفت ماساژ افزایش داد.
 • پتروساژ حرکت مالشی دایره‌ای کل ناحیه پشت است.
 • ماساژ عضلات گلوتئال فوقانی است. با انگشت شست فشار مداوم در امتداد بالای باسن ایجاد می‌شود.
 • ماساژ مدور. اعمال ماساژهای کوچک دایره‌ای به عضلات ارکتور اسپاین هر دو طرف پایین ستون فقرات
 • ماساژ عضلات ارکتور اسپاین. با انگشت شست دست راست (برای سمت چپ ستون فقرات) و یا انگشت شست دست چپ (برای سمت راست ستون فقرات) فشار مستمر و آهسته به تمام طول عضلات ارکتور اسپاین اعمال می‌شود.
 • ماساژ نخاعی. از پایین‌ترین قسمت ستون فقرات در یک‌طرف شروع کنید. به‌تدریج ضربه‌های آرام به بالا و پایین ماهیچه‌های ستون فقرات که به دو طرف برآمدگی استخوانی برجسته متصل‌اند، اعمال کنید.

بیوفیدبک

کمر6

بیوفیدبک در اصل روشی است که اطلاعات بدن را جمع‌آوری می‌کند و سپس با استفاده از این اطلاعات به بدن چگونگی کارکرد مؤثرتر را آموزش می‌دهد. بیوفیدبک مورداستفاده قرار می‌گیرد تا به‌طور مؤثر دامنه حرکت را افزایش و اسپاسم عضلانی و درد کمر را کاهش دهد.

ورزش‌های اصلاحی برای درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر

کر7 هنگامی‌که درد تسکین می‌یابد و پزشک اجازه می‌دهد، بیماران می‌توانند یک دوره آموزش بالینی برای بازگشت قدرت و انعطاف‌پذیری ستون فقرات کمری را شروع کنند. تمرینات ویژه انتخاب‌شده به رسیدن به این هدف بدون ایجاد درد کمک می‌کنند و شما را برای بازگشت کامل به فعالیت‌های روزمره آماده می‌کنند. کشش کمر، شکم و باسن برای جلوگیری از ضعف کمر مفید می‌باشند.

مقالات مرتبط

فهرست
نوبت گیری تعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ